Reklama

Čo vám hrozí pri biopsii pľúc?

Reklama

Biopsia pľúc je diagnostický postup, pri ktorom lekár odstráni malú časť podozrivého pľúcneho tkaniva. Tento test sa robí pacientom s podozrením na pľúcne infekcie, alebo zápal či rakovinu pľúc. Biopsia pľúc však nie je úplne bez rizika.



Zlyhanie pľúc
U pacientov, ktorí podstúpia biopsiu pľúc sa môže objaviť zlyhanie pľúc ako prvá komplikácia. Problém môže nastať, keď sa poškodí pleurálny vak, ktorý obklopuje a chráni pľúca. Začne sa okolo pľúc hromadiť vzduch a tlak. Tento zvýšený tlak spôsobuje neschopnosťou pacienta nadychovať sa a rozširovať normálne hrudný kôš, čo má za následok kolaps pľúc. Postihnutí pacienti môžu mať problémy s dýchaním, pociťujú ostrú bolesť na hrudníku, majú rýchly tep.

Zlý cholesterol vyčítate z očí!

Krvácanie
Menšie poškodenie pľúc pri biopsii môže dráždiť a roznietiť jemné pľúcneho tkaniva. Ak k tomu dôjde, uvoľní sa malé množstvo krvi do dýchacích ciest, čo môže spôsobiť vykašliavanie krvi. Nadmerné krvácanie z pľúc je veľmi zriedkavé, no vyžaduje lekársku pomoc ak ide o niekoľko dní kašľania.

Infekcie
Biopsia pľúc zvyšuje aj riziko infekcie. Pľúcne infekcie sú však tiež zriedkavé a zvyčajne ovplyvňujú zdravie približne jedného z 1000 pacientov po pľúcnej biopsii. Príznaky infekcie pľúc môžu zahŕňať dýchavičnosť, kašeľ, bolesti na hrudi alebo horúčku. Všeobecne platí, že sa dajú vyliečiť pomocou antibiotík.

Autor: Jana