Reklama

Na čo všetko vám lekár odporučí mentol?

Reklama

Mentol získavame z bylín mäty piepornej alebo eukalyptu. Je to zlúčenina, ktorá je vyrobená z rastlinných olejov, je prchavá a má mnoho potenciálnych zdravotných výhod. Aplikuje sa aj perorálne, pomáha pri liečbe gastrointestinálnych problémov, pri bolestiach, zápaloch, aj únave. Pred použitím mentolu na koži alebo vnútorne treba byť pri niektoých ochoreniach obozretní.



Použitie
Mentol sa používa pri mnohých žalúdočných ťažkostiach. Lieči aj plynatosť, nadúvanie, syndróm dráždivého čreva, poruchy trávenia a koliky. Zmierňuje aj svrbenie a zápal v dôsledku kontaktnej dermatitídy a žihľavky. Lokálne tiež pomáha pri úľave od bolesti hlavy. Ľudia užívajú mentol aj na liečbu astmy, bronchitídy, nachladnutia, chrípky a pri ďalších respiračných ochoreniach.

Funkcie
Mentol pôsobí ako liek proti nadúvaniu, čo znamená, že bráni plynom v črevách. Uvoľňuje črevné svaly a zabraňuje kŕčom. Navyše, je skutočne silný protivník bolesti. Pomáha pri vykašliavaní hlienu, a na prekrvenie sliznice.

Dávkovanie
Aplikuje sa vo forme krému, masti alebo náplasti na pokožkou. Môžete ho použiť aj ako olej na postihnuté oblasti kože pre jeho analgetické a protizápalové účinky. Pre dosiahnutie požadovaných účinkov, akékoľvek bylinné krémy alebo masti by mali obsahovať 1 až 16 percent mentolu. K liečbe žalúdočných a črevných ochorení si môžete vziať mentol vo forme mätového čaju, kapsule alebo tinktúry.

Varovanie
Ak máte žlčové kamene, poškodenie pečene, zápal žlčníka, mali by ste sa vyvarovať užívania mentolu vnútorne. Mentol môže pôsobiť nežiaduco v kombinácii s niektorými liekmi, ako je cyklosporín, liekmi na krvný tlak, diabetes a s liekmi na tvorbu žalúdočných štiav.

Autor: Jaja