Čo všetko vplýva na našu menštruáciu?
15. 11. 2014, 5:00

Ženský organizmus je zložitý mechanizmus. Pravidelný mesačný cyklus je riadený hormónmi a pokiaľ hormóny nie sú v rovnováhe, môže sa to odraziť na zmenách v menštruácii. Faktorov, ktoré vplývajú na našu periódu, môže byť veľmi veľa. Ktoré sú tie najčastejšie?
Dámy, poznáte svoje biologické hodiny?
Stres
Jednou z najčastejších príčin nepravidelnosti menštruácie býva stres. Ak máme priveľa stresu, môže sa to odraziť na meškajúcej menštruácii, kratšom či naopak predĺženom krvácaní (niektoré ženy krvácajú aj pár týždňov v kuse). Stres totiž vplýva na produkciu hormónov regulujúcich cyklus.
Prílišná štíhlosť
Ak patríte k veľmi chudučkým žienkam, alebo ste nedávno rapídne schudli, možno očakávať zmeny vo vašom cykle. Nepravidelná menštruácia, prípadne aj jej úplná strata bývajú častým dôsledkom. Vaše telo vás v podstate chráni, aby ste v danom stave neotehotneli, pretože by to na vás mohlo byť priveľa (zjednodušene povedané).
Nadváha
No nielen prílišná štíhlosť vplýva na vašu menštruáciu. Aj druhý extrém, teda nadváha býva častým vinníkom rôznych menštruačných výkyvov. V tukovom tkanive sa môže hromadiť nadmerný estrogén a často to vyústi v nepravidelnú menštruáciu, príliš silné krvácanie a iné ťažkosti s cyklom. Naozaj sa teda oplatí snažiť sa o primeranú hmotnosť.
Antikoncepcia
Je veľa druhov antikoncepcie, no ak nejakú formu (azda okrem bariérovej) používate, mali by ste rátať aj s vplyvom na menštruáciu. Niektoré pilulky upravia váš cyklus na ukážkový 28-dňový, no je riadený pilulkami a krvácanie je v podstate umelo vyvolané. Niektoré formy antikoncepcie (najmä telieska) môžu spôsobiť silnejšie krvácanie. Takisto treba rátať s tým, že keď antikoncepciu vysadíte, bude to mať dopad aj na menštruáciu.
Alkohol
Alkohol je ďalším faktorom, ktorý má vplyv na vašu menštruáciu. Alkohol v nadmernom množstve môže spôsobiť nepravidelný cyklus, nakoľko zasahuje do hormonálneho systému ženy. Nie je však presne známe, koľko alkoholu je už pre ženu priveľa, keďže to závisí od množstva faktorov. Odborníci teda radia držať sa pravidla – maximálne jeden pohárik denne.
Antidepresíva
Ženy, ktoré užívajú antidepresíva alebo iné lieky určené na psychické problém, zažívajú často vedľajší účinok v podobe vynechania menštruácie alebo naopak, častejšieho krvácania. Aj niektoré ďalšie lieky môžu mať takýto efekt.
Práca na zmeny
Ďalším vinníkom vášho „rozhádzaného“ cyklu je aj práca na zmeny. Ženy pracujúce na rôzne zmeny, striedajúce dennú a nočnú, mávajú často veľmi dlhé alebo naopak príliš krátke cykly.
Toto je niekoľko hlavných faktorov, ktoré možno brať do úvahy pri problémoch s nepravidelným cyklom, slabým či silným krvácaním a podobne. Avšak vždy za tým môžu byť aj nejaké zdravotné problémy a preto to netreba podceňovať, ale radšej sa poradiť s lekárom.
Autor: Mária
Mohlo by vás tiež zaujímať...
Plánujete bábätko, alebo zatiaľ len snívate o tom, že si jedného dňa založíte rodinu? Sú isté veci, o ktoré je dobré sa zaujímať omnoho skôr, než vaše srdce začne pišťať po dvoch čiarkach na tehotenskom teste. A ak sa pokúšate márne už istú dobu, pozorne čítajte! TU je 7 vecí, ktoré zhoršujú plodnosť.