Reklama

ČREVNÝ mikrobióm: Malí pomocníci s veľkým účinkom

Na strave záleží

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/b0/f5/93/b0f5935b3391769464c66a392152ef09.jpg

Reklama

Vaše zdravie a zrejme aj správanie a nálada sa odvíjajú nielen od toho, ako žijete, ale aj od toho, koho hostíte. Ako má vyzerať ideálne spolužitie? Radí detská gastro-enterologička Iveta ČIERNA.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Soňa Mullerová prezradila super tip, ako si posilniť imunitu: V kuchyni zaviedla 1 pravidlo!

    Rovnako ako iné živočíchy, aj ľudia sú hostiteľmi širokého spektra mikroorganizmov, s ktorými žijú  v symbióze. Od kvality tohto spolužitia závisí celkové zdravie a pri nerovnováhe nastanú problémy.

    Iveta ČIERNA

    Zdroj: archív

    Iveta ČIERNA

    Ovládaní baktériami? 
    Po vyše roku pandémie sa ochrana pred patogénmi  z vonkajšieho prostredia stala bežnou súčasťou života. Niektoré mikroorganizmy však k životu nevyhnutne potrebujete. „Ľudské telo je ideálnym prostredím na dynamickú kolo­nizáciu populácie mikroorganizmov, ktoré sa spoločne nazývajú mikrobiota. Osídľujú nielen povrch vášho tela, ale aj respiračný, urogenitálny a gastrointestinálny trakt, najviac je osídlené črevo. Ľudské črevo normálne obsahuje miliardy bakteriálnych organizmov, tisíc rôznych druhov,“ hovorí MUDr. Iveta Čierna.

    Zdroj: archív

    Posilnite si imunitu

    Virtuálny orgán
    Črevná mikrobiota sa dnes často označuje za samostatný virtuálny orgán. Tvorí zložitý komplex a pre ľudské zdravie má obrovský význam. „Podieľa sa na dôležitých metabolických  a imunologických procesoch, ktoré ovplyvňujú organizmus ako celok. Jej správne zloženie určuje aj zdravotný stav jedinca. Porušenie rovnovážneho stavu črevnej mikrobioty a vznik tzv. dysbiózy sa dáva do súvislos­ti so vznikom rôznych civilizačných ochorení ako diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, obezita, chronické zápaly čreva, nádorové a alergické ochorenia,“ dopĺňa lekárka.

    Na strave záleží
    Zloženie črevnej mikrobioty ovplyvňujú viaceré faktory, napríklad vek a výživa. „Črevný mikrobióm prechádza najväčšími zmenami v detstve a starobe. U zdravých jedincov je v priebehu života relatívne stabilný, až vo vyššom veku dochádza k výraznejším zmenám,“ vysvetľuje doktorka Čierna a dodáva: „Kontrolovaná štúdia ukázala, že zloženie črevnej mikroflóry sa dramaticky mení zvýšením obsahu tukov v strave a znížením obsahu vlákniny. Vysoká konzumácia rýchleho občerstvenia, sla­dených nápojov, rafinovaných cukrov a nízky príjem vlákniny sa odráža aj na nepriaznivom, nežiaducom zložení črevného mikrobiómu. Rizikovým faktorom je aj vysoká spotreba antibiotík.“

    Zdroj: Stockfood

    Pestrá strava

    Nakŕmte baktérie 
    Črevný mikrobióm i celkové zdravie podporíte tým, že budete konzumovať dostatok probiotických potravín, ako sú živé jogurty, acidofilné mlieko, kefír a probiotické nápoje. Ďalšou možnosťou je dodávať telu probiotiká, ktoré stabilizujú imunologickú bariéru v sliznici tráviaceho traktu. Detská gastroenterologička radí: „Nie je probiotikum ako probiotikum. Každé probiotikum, každý jednotlivý kmeň má svoje špecifické účinky a uplatňuje sa pri riešení rôznych zdravotných problémov. Najčastejšie ide o rôzne gastrointestinálne ťažkosti, ako sú hnačky, zápcha, nafukovanie, poruchy motility čreva a podobne.“

    Zdroj: Shutterstock

    Malí pomocníci s veľkým účinkom

    Viete, že...

    •  ... 70 až 80 % imunitných buniek sédli v črevách? 
    • ... 1,5 až 2 kg vážia dohromady baktérie v tráviacej sústave?
    • ... počet črevných baktérií je 10-krát vyšší ako počet buniek ľudského tela?

    Pohyb, pestrost, probiotiká... Radí športový fyziológ a vedec Viktor BIELIK

    Zdroj: archív

    Viktor BIELIK

    Vezmite si k srdcu zlaté pravidlo 3P na silnú imunitu.

    1. Zorganizujte si čas
    Ak zvládnete rozvrhnúť si deň, teda 24 hodín, na plnohodnotný spánok, ohraničenie práce, zabezpečenie a konzumáciu pestrej stravy, telesný pohyb a trávenie voľného času s rodinou, znížite účinok stresu, hlavného protivníka imunity.

    2. Zbavte sa závislosti
    Čo najrýchlejšie by ste mali znížiť závislosť od digitálneho sveta (nejde len o sociálne siete) a snažiť sa uprednostniť osobný kontakt, či už pracovný, alebo voľnočasový.

    3. Dezinfikujte, ale...
    Farmárske deti majú lepšiu imunitu a sterilita, naopak, imunitu znižuje. Spresnenie odporúčaní však treba prenechať hygienikom a epidemiológom.

    4. Zdravo jedzte
    Človek potrebuje komplexný príjem výživných látok. Z prírodných zdrojov dokáže organizmus využiť viac. Jedným z nich sú kyslomliečne produkty obsahujúce okrem bielkovín a vápnika aj prebiotiká, probiotiká a postbiotiká.

    5. Nekazte si imunitu
    Imunita má rada telesne aj duševne aktívnych ľudí. Priemyselne upravovaná strava, nedostatok spánku, naháňanie sa za časom v práci, pitie alkoholu, prejedanie sa a polihovanie sú faktory, ktoré imunitu kazia.

    TIP!
    Črevný mikrobióm má rád zdravý životný štýl, teda pohyb a dobrú stravu, a ocení, keď si nepustíte do života zbytočný stres, ale obklopíte sa tými, ktorých milujete. A potom pridajte už len kúsok starostlivos­ti navyše – v zime si strážte najmä dostatok vitamínov D a C, ktoré sú v otázkach imunity zásadné, a doprajte si potraviny obsahujúce probiotiká.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS