Dermatologička varuje: Do sauny len s neporušenou pokožkou!
6. 3. 2017, 10:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:27)

Ktorá z nich je pre vás najlepšia a ako často do nej môžete ísť? Radí dermatologička
Sandra NOVOTNÁ.
Máte pocit, že vaša imunita a pleť potrebujú povzbudiť? Otužujte sa a aspoň raz za dva týždne zájdite do sauny. Dokonale naštartuje imunitu a urýchli detoxikačné procesy v organizme i v pokožke. Rozšíria sa v nej cievy, koža sa krásne prekrví, póry otvoria a zvýši sa potivosť. Rýchlejšie odbúrate škodlivé látky z tela aj z pokožky.
Porezali ste sa? Počkajte
Ale pozor, ak má sauna vašej kráse prospieť a nie ublížiť, musí byť koža neporušená. Len čo na nej objavíte ranku, čerstvú jazvu, veľké praskliny a podobne, počkajte, kým sa nezahoja. Inak riskujete zápal či hnisanie. Máte veľa bradavičiek? Počas saunovania sa vyhnite mechanickému treniu. V teple by ste ich rozniesli aj tam, kam nechcete.
Sauna podľa pleti
Čo sa týka typov pleti, sauna nerobí dobre hlavne suchej citlivej pleti a atopickej. Vyhnite sa jej aj pri poruchách prekrvenia, napríklad pri rosacei (ružienke). Celkovo, ak máte extrémne citlivú pokožku, postupujte pomaly a jedinú saunu, ktorú môžete vyskúšať, je tá do 45 stupňov Celzia. A ak v nej koža reaguje neadekvátne, okamžite vyjdite von a v budúcnosti saunu vynechajte úplne.
3x kvôli čomu máte tvár stareny?
Na akné s bylinkami
Na druhej strane, ak zvolíte správny typ sauny, vyrieši aj vaše kozmetické problémy. Akné zmierni vlhký alebo bylinkový variant. Ale nešúchajte si v nej pleť osuškou! Zaniesli by ste si póry a akné by sa mohlo rozšíriť. Drsnú suchú kožu zas zjemní parná a turecká sauna. Tvrdé plochy sa v nej zmäkčia a potom ľahšie odstránia. No a na celulitídu je najlepší hammam.
Pozor na píling
Saunovanie i chemický píling dobre plánujte. Všetky dermatologické zásahy, ktoré narušia celistvosť kože alebo ich sprevádza zápal, sú pred saunovaním nevhodné. Sem patrí napríklad laser, všetky obrusovacie procedúry, ale aj mikroihličkové zákroky ako mezoterapia.
Jednoducho všetko, pri čom sa väčším alebo menším spôsobom naruší celistvosť kože. Po nich do sauny nechoďte. Ako dlho, to závisí od zákroku. Pri malých rankách stačí zhruba týždeň, za tri dni sa zacelia. Ale pri obrusovaní pleti je dobré dať si pauzu mesiac a viac. Až kým sa koža úplne neupokojí.
Autor: Dana Úradníčková/BŽ