Dieročka v zube: Toto sú jej následky!
12. 3. 2014, 5:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:29)

Začal sa vám robiť zubný kaz? Myslíte si, že to nič nie je, pretože vás zub nebolí? Varujeme vás pred katastrofou. V počiatočných fázach zubného kazu vám baktérie rozpustia sklovinu, čiže pevný povrch zuba a vytvoria malý otvor alebo dutinu. Dutiny, ktoré sa neliečia môžu spôsobiť nebezpečnú infekciu.
Na mieste sa začne tvoriť hnis z poškodeného zuba. Infekcia sa môže objaviť aj ako dôsledok odštiepeného alebo zlomeného zuba. Zanedbaný infikovaný zub môže mať za následok veľké zdravotné ťažkosti, ktoré sa už nevyliečia iba plombou.
Zubný absces
Zubný absces môže spôsobiť extrémnu bolesť. Medzi ďalšie príznaky patrí zápach z úst, citlivosť na teplé a studené jedlá a vysoká horúčka. Zubár sa vám musí pozrieť až do koreňového kanálika a odstrániť všetky infikované časti a tkanivá. Pokiaľ sa zub už nedá zachrániť, musí sa vytrhnúť.
Zdurenie lymfatických uzlín
Lymfatické uzliny sú malé zhluky buniek, ktoré sa starajú o našu imunitu. Ak máte infekciu zuba, uzlina sa zdúri obyčajne na krku, na najbližšom mieste od vašej infekcie. Absces zuba, ktorý sa nelieči, môže viesť k veľkému opuchu lymfatických uzlín. Zdurenie lymfatických uzlín spôsobené zubným abscesom sa musí liečiť antibiotikami. Avšak, antibiotiká sú iba dočasne účinné pri tejto liečbe.
Sepsa
Zubné abscesy, ktoré sa neliečia, môžu viesť ku sepse. Sepsa je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý nastane, keď reakcia imunitného systému tela ovplyvní oblasti ďaleko od pôvodného miesta infekcie. Môže tak spôsobiť zlyhanie orgánov a septický šok, dramatický pokles krvného tlaku, čo môže mať fatálne následky.
Rýchla pomoc od bolesti
Pokiaľ na liečbu infekcie ešte čakáte, tu je niekoľko rád, ako sa zbaviť tých nahorších bolestí v ústach. Skôr než siahnete po liekoch, ktoré majú kopec vedľajších účinkov a nie vždy zaberú, môžete skúsiť aj iné spôsoby, ako s boľavými zubmi zabojovať. Voňavé korenie, ktoré sa mnohým spája najmä s Vianocami, je tiež vhodným adeptom na pomoc pri bolesti zubov.
Žuvaním klinčeka sa totiž z tohto korenia uvoľňujú liečivé silice, ktoré pôsobia ako anestetikum a majú tiež dezinfekčný účinok. Ak je zub boľavý natoľko, že hryzenie čohokoľvek je nepredstaviteľné, môžete namiesto celého korenia aplikovať rozdrvený klinček priamo na boľavý zub alebo si pomôcť čistým klinčekovým olejom. Na rýchlu pomoc od bolesti zubov sa používa aj silný alkohol.
Či už slivovica, borovička, vodka alebo čokoľvek „tvrdé“ máte doma, môžete navlhčiť vatový tampónik a priložiť na zub podobne ako s propolisom. Niektorí odporúčajú aj rozhryzenie ľadovej kocky, avšak s boľavým zubom hryzenie ľadu asi až tak zábavné nebude. Skúsiť možno aj podrvenú tabletku aspirínu nanesenú na boľavé miesto.
Autor: Denisa
Mohlo by vás tiež zaujímať...
Jedlo je zväčša považované za nepriateľa zubov. Farbí, zanecháva povlak, útočí obsahom cukru... nevýhod je veľa. Treba však poznať aj to dobré, aby ste jedlo vedeli využiť v svoj prospech. Ktoré druhy doslova skrášlia vaše zuby? Čítajte TU!