Reklama

Dieťa zo skúmavky vám vyrobí rakovinu

Reklama

Umelé oplodnenie je dnes pre mnohé páry jedinou šancou, ako mať vlastné dieťa a o túto procedúru je stále veľký záujem. Napriek tomu, že vďaka umelému oplodneniu sa mnohým rodičom splnil sen o dieťatku, vedci stále skúmajú vplyv tejto procedúry na ženské zdravie.

Rakovina vaječníkov?
Najnovšie výskumy ukazujú, že u žien, ktoré prejdú procesom umelého oplodnenia, je dvojnásobne vyššie riziko rôznych ochorení a poškodení vaječníkov vrátane zväčša neinvazívnych nádorov oproti neplodným ženám (neplodnosť alebo bezdetnosť ženy je taktiež rizikovým faktorom pre vyššie riziko rakoviny vaječníkov), ktoré umelé oplodnenie nepodstúpili.

Takéto zistenia priniesla dlhoročná štúdia z Holandska. Pri IVF (in vitro fertilizácia) žena najskôr podstupuje hormonálnu terapiu s cieľom získať väčší počet vajíčok vo vaječníkoch - teda ide o stimuláciu vaječníkov k väčšej produkcii vajíčok, ktoré sa následne odoberú a použijú na oplodnenie a implantovanie späť do tela ženy.

Rakovina, na ktorú sa nezomiera?
Okrem iných faktorov je zrejme práve táto hormonálna stimulácia vaječníkov možným dôvodom, prečo u žien po umelom oplodnení vzrastá riziko rakoviny vaječníkov. Vedci však zdôrazňujú, že nejde o invazívny typ rakoviny, ale zvyčajne o nádory, ktoré síce vyžadujú chirurgické odstránenie, no len málokedy „sa zvrhnú" na život ohrozujúcu formu nádoru.

Výskum tiež ukázal, že riziko rakovinových zmien na vaječníkoch zostáva zvýšené až po dobu asi 15 rokov po umelom oplodnení. Vedci sa ďalej plánujú zamerať aj na to, či sa riziko rakoviny zvyšuje priamoúmerne s počtom podstúpených cyklov umelého oplodnenia. Pri stimulácii vaječníkov môže podľa lekárov tiež dôjsť k zrýchleniu rastu už existujúcej (a doposiaľ) neobjavenej rakoviny.

Napriek tomu, že sú určité predpoklady a výskumy ukazujú možnú spojitosť medzi procesom umelého oplodnenia a následnej rakoviny vaječníkov, túto problematiku je potrebné ďalej skúmať.

Posledné riešenie
Treba však mať na pamäti, že umelé oplodnenie by malo byť až posledným riešením po všetkých potrebných vyšetreniach, nakoľko predsa len ide o procedúru predstavujúcu veľkú záťaž pre ženský organizmus a stále nevieme presne, aký dopad na zdravie z dlhodobého hľadiska to môže mať.

Pravidelné prehliadky
Tak ako vo väčšine prípadov rakoviny, aj v tomto prípade platí, že čím skôr sa na problém príde, tým väčšia šanca na vyliečenie existuje. Pravidelné gynekologické prehliadky by preto mali byť bežnou súčasťou starostlivosti o naše ženské zdravie.

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS