Fit aj po 50-ke: Ani vo vyššom veku nezanedbajte pohyb
10. 6. 2019, 2:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:25)

Hýbte sa, vaše telo vám poďakuje. Ktoré športové aktivity sú vhodné pre 50+ a ako správne cvičiť?
Plávanie
Čas strávený v bazéne stojí za to. Plávanie je nielen zábavné, ale aj zdraviu prospešné. Spaľuje kalórie, buduje svalovú hmotu a pozitívne pôsobí na kardiovaskulárnu kondíciu. Plávať môžete, aj keď trpíte artritídou. Vo vode sa vaše kĺby nebudú tak namáhať ako pri iných športových aktivitách. Plávanie, vodný aerobik a iné vodné športy sú skvelé v každom veku.
Cyklistika
Chcete schudnúť a zároveň si posilniť imunitu? Bicyklujte. Táto aktivita nie je časovo náročná. Ak vám to práca dovoľuje, vymeňte v teplejších dňoch auto či verejnú dopravu za bicykel. Môžete ísť na ňom aj nakupovať. Je dokázané, že 150 minút bicyklovania do týždňa zlepší váš srdcovo-cievny systém. Cyklistika má však aj ďalšie výhody - posilňuje odolnosť kostí, okysličuje organizmus, vylučuje z tela toxíny a podporuje celkové zdravie organizmu.
Golf
Možno sa vám zdá, že golf nie je nič pre vás. Dlho ho považovali za šport bohatých, no dnes sa tento škótsky výmysel teší veľkej obľube aj u širšej verejnosti. Golf vás totiž dostane na čerstvý vzduch a dá zabrať aj mozgu. Navyše si pri ňom precvičíte množstvo svalov, zlepšíte flexibilitu, rovnováhu i fyzickú silu. Golf vás učí aj koncentrácii a zlepšuje pamäť. Preto je skvelou prevenciou demencie.
Chôdza
Aká jednoduchá aktivita a koľko má zdravotných výhod. Chôdza je pre ľudí prirodzená, no dnes sa ju snažia čo najviac minimalizovať. Už jedna prechádzka vám prekrví telo, zlepší kardiovaskulárny systém, upraví krvný tlak a zníži riziko mŕtvice. Okrem toho spáli kalórie a výrazne zlepší náladu. Spoločná prechádzka s partnerom utužuje vzťah. Rekreačná chôdza by mala byť súčasťou vášho každodenného života. Veď nič nestojí. Stačia vám dobré topánky a pohodlné oblečenie. Čím častejšie sa budete prechádzať, tým sa budete cítiť lepšie.
Nordic walking
Nordic walking je aktivita podobná chôdzi, no vďaka špeciálne navrhnutým vychádzkovým paliciam si precvičíte celé telo, nielen nohy, a výrazne zlepšíte držanie tela. Touto obľúbenou športovou aktivitou najmä u starších ročníkov môžete spáliť až o 46 percent viac kalórií ako klasickou chôdzou.
Kardio a strečing
Kardio cvičenie udržuje srdce zdravé, pretože znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu, predchádza cukrovke. Strečing zase stimuluje flexibilitu, uvoľňuje svaly, koriguje zlé držanie tela, znižuje bolestivosť a riziko poranení. Ideálne je tieto dva druhy cvičení pravidelne kombinovať. Najskôr zahrejte telo kardiom (napríklad bežecký pás, stacionárny bicykel, stepper, džoging) a potom precvičte telo strečingom.
Joga
Staroveká prax jogy sa vyvinula ako spôsob, ktorým sa učíte sústrediť a zlepšujete duševné, fyzické i emocionálne zdravie. Joga znižuje krvný tlak a zmierňuje úzkosť. Môže tiež uľahčiť zaspávanie, regulovať hormóny, spaľovať tuk, budovať svalovú hmotu, zvyšovať pružnosť a zlepšiť pozíciu tela.
EXTRA TIP!
Pre tie, ktoré chcú vyskúšať niečo nové, odporúčame cvičenie tai-či. Jeho princípom sú jemné a pomalé pohyby tela z jednej pozície na druhú, pričom zhlboka dýchate. Takáto pohybová meditácia zlepšuje zdravie kostí a srdca, zmierňuje bolesť a stuhnutie svalov. Podobne ako pri joge vám môže zabezpečiť dobrý spánok.
8 výhod cvičenia po 50-ke
+ zlepšuje pohyblivosť kĺbov
+ zvyšuje fyzickú silu a energiu
+ buduje svalovú hmotu a odbúrava tuk
+ stimuluje kognitívne funkcie
+ predchádza chorobám
+ znižuje riziko demencie
+ pomáha pri menopauze
+ zlepšuje spánok
4 rady, ako cvičiť
1. Na úvod sa zahrejte. Na začiatku každého cvičenia by ste si mali aspoň na 5 minút zahriať svaly. V staršom veku im totiž trvá dlhšie, kým sa pripravia na športovú aktivitu.
2. Striedajte aktivity. Rutinné cvičenie by vás mohlo zbytočne odradiť. Kombinujte rôzne typy športových aktivít.
3. Vydržte. Cvičiť by ste mali minimálne 20 minút, najvýhodnejšie pre telo je však venovať sa športovej aktivite 30 až 45 minút.
4. Pracujte na držaní tela. Ako starnete, držanie tela ochabuje, čo môže mať za následok bolesť v chrbte, kolenách či v bedrách. Dbajte na to, aby ste pri cvičení posilňovali aj chrbtové svalstvo.
Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com