Reklama

Genitálne bradavice - malý veľký problém

Reklama

Nedajte sa zmýliť ich počiatočnou nenápadnosťou či mýtmi o možnostiach ich prenosu. Genitálne bradavice sú nepríjemný problém, o ktorom sa v spoločnosti príliš nehovorí. A predsa postihujú až jedno percento sexuálne aktívnej populácie.

Genitálne bradavice dobre poznali už v dobách Hippokrata, no v dvadsiatom storočí spolu s érou sexuálnej slobody sa mimoriadne rozšírili. To dokazuje aj fakt, že počas svojho života sa nakazí genitálnymi bradavicami až osemdesiat percent ľudí.

Choroba prostitútok? Veru nie!
Hoci je nadostač literatúry zaoberajúcej sa ženskými gynekologickými ťažkosťami, ešte stále existujú ľudia, ktorí sa nazdávajú, že genitálne bradavice sú pohlavnou chorobou podobnou napríklad syfilisu. Omyl, pretože hoci sa prenášajú výlučne pohlavným stykom, nie sú typické len pre promiskuitné ženy.

Dostať ich môžete prakticky od kohokoľvek, dokonca aj keď žijete v monogamnom vzťahu s verným partnerom. Pokiaľ bol však sexuálne aktívny už pred vami a bradavice na genitáliách nikdy nemal, môže byť skrytým nositeľom vírusu HPV, ktorý stojí za vznikom genitálnych bradavíc.

Drobné ako špendlíková hlavička
Presne takéto malé sú bradavičky spočiatku, aj keď neskôr môžu mierne podrásť. Nemusíte si ich objaviť len v okolí pošvového vchodu či na partnerovom penise, ale aj priamo v pošve a v konečníku, či v hrtane a ústach. Spoznáte ich ľahko – sú to malé výrastky telovej alebo bielej farby, ktoré vás môžu svrbieť, štípať, páliť či bolieť. Ak ste mali pohlavný styk s človekom infikovaným papilomavírusom HPV, bradavičky sa zvyčajne neobjavia skôr než až po niekoľkých týždňoch či mesiacoch od styku.

Prenášať sa môžu genitálne bradavice medzi sexuálnymi partnermi, ale aj napríklad z matky na dieťa. Bábätko po narodení ochorie na chorobu dýchacích ciest, papilomatózu laringu.

Zmiznú samé?
Len veľmi zriedkavo, a preto neváhajte vyhľadať gynekológa. Nemusíte sa obávať jeho reakcií, bradavice v oblasti genitálií patria medzi časté problémy, s akými sa obracajú pacientky na svojho lekára. Medzi najfrekventovanejšie spôsoby liečby patrí vypaľovanie, použitie špeciálneho roztoku alebo tekutého dusíka. Ak nezaberie ani jeden spôsob, bradavice sa odstránia chirurgicky.

Pomôcť vám môžu aj lieky užívané perorálne alebo špeciálne krémy, ktoré si postihnutý aplikuje priamo na napadnuté miesto. Bohužiaľ, je veľmi ťažké zbaviť sa bradavičiek natrvalo, väčšinou sa vracajú z času na čas aj po liečbe a vy tak budete musieť absolvovať posedení u lekára viac, než by ste si želali.

Autor: Astrid