Reklama

Hrčky v bruchu: Tuk alebo niečo horšie?

Reklama

Pruh nás vie poriadne otráviť. Prihodí sa nám vtedy, keď vnútorná časť brušného tkaniva abnormálne vyčnieva nad okolité podporné svalové tkanivo. Tieto výčnelky môžu byť v dôsledku zvýšenia telesného tlaku, napríklad pri chronickom kašli.

Medzi ďalšie ochorenia spojené s pruhom patrí obezita alebo tehotenstvo, ktoré rovnako vytvárajú tlak v tele. Tieto vonkajšie hrčky môžu mať za následok zníženie prekrvenia tkaniva, môžu brániť správnej funkcii priľahlých orgánov a spôsobiť vnútorné krvácanie alebo zápal.

V oboch prípadoch sa neliečený stav môže až závažne zhoršovať. Vzhľadom k tomu, že pruh možno nájsť takmer kdekoľvek na tele, najčastejšie sa objavuje okolo brucha a dolnej oblasti trupu, pretože svaly brucha sú akýsi "korzet", ktorý drží veľké množstvo vnútorných orgánov v tele. Občas sa môžu vyskytnúť mierne formy pruhu bez príznakov. V závažnejších prípadoch má človek silné bolesti. Napríklad, ak je časť čreva uchytená do pruhu, môže spôsobiť črevné uškrtenie, čo vedie ku zvracaniu, nevoľnosti, horúčke a krvi v stolici.

Dôrazne sa vtedy odporúča vyhľadať lekára. Pruh môže dostať takmer ktokoľvek a kedykoľvek, aj keď niektorí jedinci môžu byť ohrození viac ako iní. Napríklad starší ľudia sú viac citliví na pruh v dôsledku prirodzeného oslabenia svalových tkanív starnutím. Aj ľudia, ktorých kariéra vyžaduje zvýšenú hladinu vnútorného tlaku, napríklad neustále zdvíhanie ťažkých bremien alebo namáhanie sa z profesionálneho športu.

Existujú aj ďalšie zdravotné stavy, ktoré majú podobné alebo pretrvávajúce príznaky pruhu. Napríklad, pocity podobné páleniu záhy, bolesti na hrudi, bolesti žalúdka kvôli zapálu. Našťastie je pruh zvyčajne dobre a rýchlo liečiteľný, recidíva po chirurgickej korekcii je nižšia ako 3 percentá, pokiaľ je rana správne liečená.

Autor: Lea