Hyperaktívny MOČOVÝ mechúr: Skrytý manipulátor
8. 7. 2021, 5:05 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:44)

Zdroj: Shutterstock
Hyperaktívny močový mechúr dokáže aj príjemné činnosti, ako je prechádzka alebo návšteva kina či divadla, zmeniť na trápenie a zúfalstvo. Radí urologička Nikoleta LÉDEREROVÁ
Určuje rozvrh dňa
Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie, ktoré postihuje až 20 percent ľudí, mnohí však ani nevedia, že ním trpia. Za hyperaktívny sa močový mechúr považuje vtedy, keď nie je schopný uskladniť normálne množstvo moču. Výsledkom je urgentné a neodkladné nutkanie na močenie. V tej chvíli človek musí nechať všetko tak a okamžite vyhľadať toaletu. Každodenné situácie sa skomplikujú a do popredia sa derie otázka: „Kde je najbližšia toaleta?“ Ak sa problém nerieši, postupne začne negatívne ovplyvňovať spoločenský, pracovný aj sexuálny život človeka.
Zdroj: Profimedia
Operáciu vnímajte ako poslednú možnosť.
Na veku záleží
Existujú rôzne ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky ako hyperaktívny močový mechúr, napríklad Parkinsonova choroba, skleróza, zápal močových ciest alebo nádor v močovom mechúre. Je dôležité vedieť, ktorá choroba tieto príznaky vyvoláva, a určiť, či človek netrpí na hyperaktívny močový mechúr. „Ak močíte viac ako osemkrát cez deň a viac ako raz v noci a máte silné nutkanie na močenie, ktoré nedokážete oddialiť, najskôr ide o hyperaktívny močový mechúr. Toto ochorenie je pomerne časté a postihuje ľudí v každom veku. V dospelosti sa vyskytuje asi u dvadsiatich percent populácie.“ vysvetľuje MUDr. Nikoleta Lédererová.
Opäť sama sebou
Existujú rôzne metódy, ako skrotiť hyperaktívny močový mechúr. „Nutná je úprava životného štýlu, ktorá v niektorých prípadoch pomôže do takej miery, že iná liečba nie je potrebná. Treba sa vyhýbať kofeínu, sýteným nápojom, dráždivým jedlám, obmedziť fajčenie a alkohol a dodržiavať pitný režim - 1,5 až 2,5 litra denne podľa hmotnosti. Pri nadváhe odporúčame schudnúť. Pomáhajú aj cvičenia na posilnenie panvového dna a Kegelove cviky.
Posilnením svalov sa zlepší kontrola močového mechúra. Vhodná je aj behaviorálna terapia, pri ktorej sa vytvorí tzv. rozvrh močenia. Upraví sa pitný režim a močový mechúr sa začne trénovať tak, aby človek vykonával potrebu v konkrétnych časoch, napríklad raz za 2 hodiny,“ vysvetľuje urologička. Ak sa príznaky nezlepšujú, lekár navrhne medikamentóznu liečbu anticholinergikami. Po šiestich mesiacoch sa liečba preruší, aby sa zistilo, ako močový mechúr reaguje bez liekov. Lieky je vhodné kombinovať s cvičením, aby sa pozitívne výsledky dostavili čo najskôr.
Zdroj: Shutterstock
Neklamné príznaky
Neklamné príznaky
- Príliš často chodíte močiť – viac ako 8-krát denne.
- Obmedzujete príjem tekutín zo strachu z močenia.
- Urgentné naliehavé nutkanie na močenie nedokážete ovládať ani zastaviť.
- Zobudíte sa počas noci (viac ako raz) na nutkanie ísť na toaletu.
- Trpíte inkontinenciou – nechcený únik moču kedykoľvek počas dňa.
- Máte strach ísť mimo domu bez toho, aby ste sa uistili, že tam bude toaleta.
Hyperaktívny močový mechúr
- nie je iba súčasťou starnutia, trpia tým aj mladí ľudia
- častejšie postihuje ženy ako mužov
- nie je spôsobený vašou chybou
- je liečiteľný
Otestujte sa!
Označte čo najpresnejšie, ako často sa u vás vyskytujú nasledujúce príznaky.
Zdroj: archív
Otestujte sa
Výsledok 8 alebo viac bodov znamená, že pravdepodobne máte hyperaktívny močový mechúr. So svojimi ťažkosťami sa obráťte na lekára. Zdroj www.jetovsuchu.sk