Každá bolesť signalizuje, že sa v tele deje niečo, čo by sa nemalo. Ak sa nerieši včas, aj zo spočiatku malej bolesti sa môže vyvinúť veľký problém ohrozujúci život. Jedným z nich je zápal slepého čreva.

Pravda a mýtus
Viete, čo všetko môže spôsobiť zápal slepého čreva? Sú nejaké potraviny, ktoré môžu apendix naozaj podráždiť? „Príčinou zápalu slepého čreva môže byť bakteriálna infekcia, najčastejšie však kameň zo stolice, takzvaný koprolit, ktorý upchá koncovú časť slepého čreva, a zablokuje ho. Dochádza k pomnoženiu baktérií, čím vzniká pretlak a následný opuch, zápal a tak ďalej. Apendix môžu podráždiť nedostatočne požuté šupky z ovocia či zo zeleniny s obsahom vlákniny, ktoré sú ťažšie vstrebateľné. Problém môže spôsobiť aj škrupina z vajíčka. Častokrát sa hovorí aj o alobale, ale nie je to jednoznačne potvrdené. Osobne som alobal v slepom čreve nikdy nenašiel,“ hovorí chirurg Július Muranský.

Sprievodné príznaky
Ako rozoznáte, že máte problém so slepým črevom, keď vás bolí v pravom boku? „Zápal slepého čreva sa zvyčajne prejavuje prudkými kŕčovitými bolesťami v okolí pupka. Bolesti sa postupne presúvajú do oblasti pravého podbruška a môžu byť sprevádzané ďalšími zdravotnými ťažkosťami, ako je nevoľnosť, zvracanie, slabosť, hnačka alebo naopak zápcha, problémy s močením a zvýšená teplota nad 38° Celzia. Keď pacient spozoruje u seba tieto príznaky, mal by čo najskôr vyhľadať lekára,“ radí chirurg.

Young,Sick,Woman,With,Hands,Holding,Pressing,Her,Crotch,Lower
Zdroj: Shutterstock

Apendicitída, čiže zápal slepého čreva, sa prejavuje bolesťou v pravej časti podbruška. „Jednoznačne sa nedá povedať, prečo sa niekomu slepé črevo zapáli a niekomu nie, dopredu sa to nedá nijako ovplyvniť. Môžu na to mať vplyv imunitné faktory, strava a životospráva,“ hovorí chirurg Július Muranský.