Reklama

Je to iba nevinné pichanie v boku alebo zápal slepého čreva? Neignorujte varovné signály

Young,Sick,Woman,With,Hands,Holding,Pressing,Her,Crotch,Lower

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Prekvapila vás náhla bolesť pri pupku? Myslíte si, že to asi nebude nič vážne a že to prejde?

Každá bolesť signalizuje, že sa v tele deje niečo, čo by sa nemalo. Ak sa nerieši včas, aj zo spočiatku malej bolesti sa môže vyvinúť veľký problém ohrozujúci život. Jedným z nich je zápal slepého čreva.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Pravda a mýtus
    Viete, čo všetko môže spôsobiť zápal slepého čreva? Sú nejaké potraviny, ktoré môžu apendix naozaj podráždiť? „Príčinou zápalu slepého čreva môže byť bakteriálna infekcia, najčastejšie však kameň zo stolice, takzvaný koprolit, ktorý upchá koncovú časť slepého čreva, a zablokuje ho. Dochádza k pomnoženiu baktérií, čím vzniká pretlak a následný opuch, zápal a tak ďalej. Apendix môžu podráždiť nedostatočne požuté šupky z ovocia či zo zeleniny s obsahom vlákniny, ktoré sú ťažšie vstrebateľné. Problém môže spôsobiť aj škrupina z vajíčka. Častokrát sa hovorí aj o alobale, ale nie je to jednoznačne potvrdené. Osobne som alobal v slepom čreve nikdy nenašiel,“ hovorí chirurg Július Muranský.

    Sprievodné príznaky
    Ako rozoznáte, že máte problém so slepým črevom, keď vás bolí v pravom boku? „Zápal slepého čreva sa zvyčajne prejavuje prudkými kŕčovitými bolesťami v okolí pupka. Bolesti sa postupne presúvajú do oblasti pravého podbruška a môžu byť sprevádzané ďalšími zdravotnými ťažkosťami, ako je nevoľnosť, zvracanie, slabosť, hnačka alebo naopak zápcha, problémy s močením a zvýšená teplota nad 38° Celzia. Keď pacient spozoruje u seba tieto príznaky, mal by čo najskôr vyhľadať lekára,“ radí chirurg.

    Apendicitída, čiže zápal slepého čreva, sa prejavuje bolesťou v pravej časti podbruška. „Jednoznačne sa nedá povedať, prečo sa niekomu slepé črevo zapáli a niekomu nie, dopredu sa to nedá nijako ovplyvniť. Môžu na to mať vplyv imunitné faktory, strava a životospráva,“ hovorí chirurg Július Muranský.

    Dôkladné vyšetrenie
    Zápal sa zisťuje klinickým vyšetrením, laboratórnym vyšetrením z krvi alebo zobrazovacími metódami, ako je ultrazvuk a CT vyšetrenie. „Pri laboratórnych vyšetreniach sa sledujú zvýšené zápalové hodnoty, najmä leukocyty a CRP. Ultrazvuk ukáže zhrubnutú stenu, tekutinu v okolí alebo tekutinu v malej panve. Na všetky tieto vyšetrenia treba prihliadať komplexne v klinickom obraze, nedá sa hodnotiť len podľa výsledkov jednotlivých vyšetrení. Pri slepom čreve je veľmi náročná diagnostika, robí problémy aj skúseným chirurgom. Dôvod je ten, že príznaky sú veľmi rozmanité,“ vysvetľuje MUDr. Július Muranský.

    Zbytočný orgán?
    Zaujíma vás, aká je vlastne funkcia slepého čreva v ľudskom organizme? Naozaj je to len zbytočný prívesok? „Slepé črevo je vývojový pozostatok na hrubom čreve. Má priemer približne 0,5 až 0,7 cm a môže byť rôzne dlhé, od 3 do 15 cm. Nachádza sa v pravej dolnej časti brucha, smeruje do malej panvy, ale niekedy môže byť aj na opačnej strane. Môže byť uložené viac do vnútornej strany brucha, kde pláva medzi kľučkami čreva alebo je uložené na bočnej strane hrubého čreva pod rebrami. Ide o takzvaný rudimentárny, čiže zakrpatený orgán, ktorý má význam z hľadiska imunológie - obsahuje bunky, ktoré produkujú hormóny. Ako tráviaci orgán nemá žiadny zmysel a možno ho odstrániť kedykoľvek,“ vysvetľuje odborník.

    Kedy musí von
    Ak máte zdravotné ťažkosti so slepým črevom, musí sa za každých okolností odstrániť? „Slepé črevo nemusí ísť von pokiaľ nie je zapálené. Často však zostáva vnútri latentná infekcia a tkanivo je menej odolné a viac náchylné na opakované zápaly. Keď niekto príde s opakovaným podozrením na zápal slepého čreva, musí sa vybrať, pretože je veľká pravdepodobnosť, že nabudúce príde už s rozvinutým zápalom. Ďalšou indikáciou sú neurčité bolesti v bruchu, keď nevieme presne určiť, či ide o problém s gynekologickými orgánmi, hrubým črevom, cystitídu, zrasty...,“ hovorí MUDr. Július Muranský.

    Vážne komplikácie
    Zapálené slepé črevo sa rozšíri a zhrubne, vnútro sa môže vyplniť kamienkami zo stolice alebo hnisom. Keď sa slepé črevo dokáže spontánne vyprázdniť, je šanca, že sa zahojí. Ak sa tak nestane, zápal prestupuje stenu čreva a môže sa ďalej rozširovať napríklad na gynekologické orgány, močový mechúr. „Bolesť môže niekedy prestať, pretože slepé črevo odumrie, no zápal stále pokračuje. Pacient to vníma ako zlepšenie, v skutočnosti však dochádza k rozvoju peritonitídy, čiže zápalu pobrušnice. Môže dôjsť k hromadeniu hnisu, prasknutiu či vytekaniu črevného obsahu do brucha. Toto je to najkomplikovanejšie štádium, preto slepé črevo pri príznakoch zápalu radšej odstraňujeme hneď na začiatku,“ vysvetľuje chirurg.

    Ako prebieha operácia
    Termín operácie závisí od toho, či ide o akútnu alebo chronickú apendicitídu. Ak sa slepé črevo, presnejšie jeho červovitý prívesok začína zapaľovať, zákrok musí byť čo najskôr. Odstraňuje sa len červovitý prívesok, nie celé slepé črevo. „Jednoduchšie prípady sa operujú laparoskopicky, komplikovanejšie nálezy vyžadujú klasickú otvorenú operáciu. Obidva druhy operácie sa robia v celkovej anestézii a trvajú približne 30 až 45 minút. Výhodou laparoskopickej operácie je rýchlejšia rekonvalescencia a nižší výskyt pooperačných komplikácií. Benefitom je lepší kozmetický efekt bez výrazných jaziev a, keďže ide o výkon jednodňovej chirurgie, pacienti môžu odísť do domácej starostlivosti už niekoľko hodín po operácii,“ hovorí MUDr. Muranský.

    Život bez „slepáka“
    Keďže ide o zákrok na čreve, po operácii treba dodržiavať diétu, nie však hladovať. Lekár odporúča konzumovať menej cukrov, pretože sa štiepia na plyny a spôsobujú nadúvanie. Vhodná je strava bohatá na vlákninu, ktorá je veľmi dobrá na čistenie klkov v črevách. K typickým potravinám s vysokým obsahom vlákniny patria ovsené vločky, sušené slivky, jablká. „Žiť bez slepého čreva sa dá úplne bez problémov. Aj keď sa vyberie v detstve, ľudia žijú ďalej bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí,“ upokojuje chirurg Július Muranský.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS