Keď dieťa nechce jesť, nenúťte ho! Inak si koledujete o problémy
27. 9. 2017, 11:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:26)

Radí gastroenterológ
Jarolím Šutka.
Dieťa je, našťastie, vybavené reflexom hladu. Ak sa uňho hlad ohlási, všetku pozornosť sústredí na jeho uspokojenie. Tu však nastáva problém. Keď nemá k dispozícii vhodnú stravu, začne jesť to, čo nájde. V škole napríklad keksíky, čokolády a tyčinky z bufetu. Niekedy robia chybu aj samotní rodičia, keď dieťaťu pribaľujú do školy práve takéto potraviny namiesto plnohodnotnej stravy alebo ovocia.
Nie je hladné
Na druhej strane dieťa v škôlke alebo škole nepociťuje hlad, lebo je smutné alebo je v strese. Je to podobná reakcia ako u dospelých. V strese a pri ťažších emóciách sa tráviaci trakt akoby vypne a príjem stravy sa v extrémnych prípadoch môže úplne zastaviť. Vtedy nepomôže nútiť dieťa do jedla. A tresty za to, že niečo nezjedlo, len umocňujú jeho emočne zlý stav. Základom je skôr psychologické ošetrenie dieťaťa. To vo výraznej miere závisí od kvalifikácie a zručnosti školského personálu. Niekedy je však kompenzačným mechanizmom stav takzvanej žravosti s nadmerným príjmom potravy – najmä sladkostí.
Bez ovocia a zeleniny
Veľa detí odmieta jesť ovocie a zeleninu, mäso zjedia len občas, sú schopné žiť iba na mlieku, rožku s maslom a so salámou, na mäsovom vývare, cestovinách a ryži. Holdujú teda jednostrannej strave, nové jedlá odmietajú ochutnať, no aj tak prosperujú. Je takýto stav dlhodobo zvládnuteľný alebo si koledujú o tráviace problémy?
V tomto prípade je potrebné riadiť sa takzvanou rastovou krivkou dieťaťa, jeho prospievaním z telesnej aj duševnej stránky. Naopak, naliehavo až imperatívne nútiť dieťa do príjmu potravy môže byť skôr kontraproduktívne. Znamená pre dieťa stres a môže sa vytvoriť patologická väzba na príjem potravy. Ak by sa dieťa nechalo v pôvodnom režime, mohlo by prospievať vcelku primerane.
Naopak, nadmerné až násilné nútenie do jedla môže vyústiť do chudnutia alebo aj do zastavenia rastu a vývoja. Je však stále vhodné ponúkať dieťa novými jedlami. Rodičia by mali identifikovať jeho preferované chute a typy jedál a podľa toho prispôsobovať aj jedálny lístok celej rodiny. Dieťa netreba do jedla nútiť. Stačí robiť to, čo je správne, a ono sa pridá aj samo.
Autor: Báječná žena
Foto: Profimedia