Keď sa dovolenka zmení na DRÁMU: Týchto 11 chorôb tam môže chytiť každý z nás!
17. 8. 2024, 20:00 (aktualizované: 18. 8. 2024, 20:47)

Zdroj: shutterstock
Každý rok túžime po dovolenke - snívame o pláži, neprerušovanom slnečnom svite a čase na oddych. Po mesiacoch vzrušujúceho očakávania je posledná vec, ktorú chceme, aby nás po príchode na miesto zasiahla choroba. Tieto môžete chytiť na dovolenke najčastejšie.

Zdroj: Žena
Či už je to v lietadle, pri leňošení na pláži alebo pri bazéne, alebo v pohodlí starostlivo vybraného hotela, cestovanie nás, bohužiaľ, môže vystaviť niekoľkým rizikám ochorenia, píše The Sun. Aké sú teda niektoré bežné choroby, ktoré môžeme dostať na dovolenke, a ako sa im môžeme vyhnúť?
1. Respiračné infekcie
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Respiračné ochorenia.
Riziko lietania z hľadiska respiračných infekcií je približne rovnaké ako pri cestovaní autobusom alebo metrom, kde ste v úzkom kontakte s inými ľuďmi. Ak sa chcete chrániť, dodržiavajte správnu hygienu rúk. Aby ste ochránili ostatných, necestujte, ak sa necítite dobre, a nezabúdajte kašľať a kýchať do vreckovky, ktorú potom odhodíte a umyjete si ruky. Ak máte pozitívny test na COVID-19, mali by ste sa izolovať doma počas 5 dní.
2. Cestovná nevoľnosť
Zdroj: Getty Images
Nevoľnosť.
Cestovná nevoľnosť sa môže vyskytnúť v akejkoľvek forme dopravy od auta po lietadlo a je spôsobená tým, že váš mozog dostáva zmiešané správy od očí a vnútorného ucha o tom, či sa pohybujete alebo nie. Môžete sa pokúsiť pomôcť si vybrať sedadlo blízko stredu lietadla a rôzne lieky proti nevoľnosti sú dostupné bez lekárskeho predpisu, rovnako ako akupresúrne pásky, ktoré môžu niektorým ľuďom pomôcť. Nezabudnite na vrecká proti nevoľnosti a snažte sa zostať dobre hydratovaní.
3. Dehydratácia
Zdroj: archiv
Dehydratácia.
Vzduch cirkulujúci v lietadle je veľmi suchý, čo znamená, že môžete mať suché pery, pokožku, dýchacie cesty a ústa. Nezabudnite piť veľa tekutín a zvážte používanie hydratačného krému, balzamu na pery a dokonca aj nosového spreja so soľou. Snažte sa obmedziť alkohol a kofeín, pretože sú to močopudné látky a môžu vás ďalej dehydrovať. Ak nosíte kontaktné šošovky, nosenie okuliarov alebo používanie očných kvapiek môže pomôcť zmierniť nepríjemné pocity.
4. Pukanie uší
Zdroj: Shuttershock
Lietanie so sebou prináša nepríjemné pocity v ušiach.
Pukanie v ušiach, zvyčajne počas vzletu a pristávania, je spôsobené zmenami tlaku vzduchu, ktoré ovplyvňujú stredné uši a Eustachove trubice. Aby ste sa pokúsili tomu zabrániť a zmierniť to, skúste prehĺtať alebo žuť, napríklad cucať sladkosť alebo žuvačku alebo zívnuť.
5. Trombóza hlbokých žíl
Kombinácia dlhého sedenia a nedostatku aktivity pri sedení na stiesnených sedadlách znamená, že prietok krvi v nohách sa môže spomaliť, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku zrazeniny alebo hlbokej žilovej trombózy. To môže viesť k bolestiam a opuchom nôh, a ak sa zrazenina odtrhne a dostane sa do pľúc, spôsobí pľúcnu embóliu, ktorá je mimoriadne závažná a môže byť smrteľná.
Zdroj: iStock
Pri dlhšom lete lietadlom či ceste autom občas vstaňte a prejdite sa, pomáhajú kompresné ponožky.
Aby ste znížili riziko, udržujte si dostatočnú hydratáciu a počas dlhých letov sa čo najviac hýbte a buďte aktívni. Ak máte už existujúce ochorenia, ktoré zvyšujú riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy, lekár vám môže odporučiť nosenie kompresívnych pančúch a niekedy aj injekcie nízkomolekulárneho heparínu.
6. Alergia na slnko
Áno, je možné byť alergický na slnko. Polymorfná svetelná erupcia je pomerne bežná kožná vyrážka, ktorá je imunitnou reakciou na vystavenie slnečnému žiareniu, takže sa bežne vyskytuje na hrudi alebo rukách. Vedie k intenzívne svrbivej vyrážke, ktorá môže vyzerať ako množstvo drobných pľuzgierov alebo hrbolčekov, objavujúcich sa v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po vystavení sa slnečnému žiareniu. Hoci sa vyrážka zahojí do dvoch týždňov, ak sa budete naďalej vystavovať slnku, môže sa zhoršiť. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s bielou pokožkou a u žien vo veku 20 - 40 rokov, ale môže postihnúť kohokoľvek.
Zdroj: Shutterstock
Alergia na slnko sa prejavuje svrbiacimi vyrážkami.
Ako vždy prevencia je lepšia ako liečba, preto sa odporúča zdržiavať sa mimo slnka, keď je najsilnejšie. Ak sa vyrážka predsa len objaví, môže byť užitočný steroidný krém.
7. Plavecké ucho
Ak trávite veľa času vo vode, v bazéne alebo v mori, môže sa u vás objaviť plavecké ucho, známe aj ako otitis externa. Ide o zápal a infekciu vonkajšieho zvukovodu, trubice, ktorá spája časť ucha s ušným bubienkom. Ak koža tohto vonkajšieho zvukovodu zostáva mokrá a vlhká, môže sa vyvinúť infekcia, ktorá vedie k bolesti a svrbeniu.
Zdroj: profimedia
Pod vodu so štupľami: Infekcii, nazývanej aj plavecké ucho, zabránia zátky v ušiach.
Zápal vonkajšieho ucha sa zvyčajne lieči ušným sprejom, ktorý môže obsahovať steroidy, antibiotiká alebo antimykotiká alebo ich kombináciu.
8. Cestovateľská hnačka
Zdroj: shutterstock
Cestovanie prináša aj črevné problémy.
Gastroenteritída je infekcia čriev, ktorá môže byť vírusová alebo bakteriálna a vedie k obávanej nevoľnosti, hnačke a vracaniu - čo na dovolenke nechcete. Všeobecne sa prenáša tzv. fekálno-orálnou cestou, teda pitím kontaminovanej vody. Hnačkové ochorenia môžete dostať aj pri kúpaní v kontaminovanej vode, pretože niektoré baktérie dokážu prežiť aj chlórovanú vodu.
V závislosti od toho, kde sa nachádzate, vám môže byť odporúčané, aby ste sa vyhýbali nebalenej alebo nesterilizovanej vode. Možno budete musieť tiež ošúpať alebo uvariť všetko ovocie a zeleninu a nezabudnite sa opýtať, ako bol vyrobený ľad! Ak ste postihnutí, nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, aby ste nahradili stratené tekutiny.
9. Zápcha
Zdroj: Shutterstock
Zápcha.
Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu mať cestovateľskú hnačku, veľa iných ľudí si všimne, že majú počas cestovania zápchu. Vaše črevá milujú rutinu, a preto si môžete všimnúť rozdiely vo svojich návykoch, keď sa zmení vaša rutina. Dehydratácia po ceste lietadlom, horúce počasie, zmeny v jedálničku, konzumácia menšieho množstva ovocia a zeleniny a iných zdrojov vlákniny a menej pohybu môžu znamenať, že dostanete zápchu.
Preto sa uistite, že ste zvýšili príjem vlákniny a tekutín.
10. Uštipnutie hmyzom
Zdroj: Shutterstock
Opuch a svrbenie sú bežné reakcie na uštipnutie hmyzom.
Existuje veľa rôznych druhov hmyzu, ktoré môžu spôsobiť podráždenie kože, od drobných mušiek až po komáre.
Najlepším spôsobom ako im predchádzať, je používať repelent proti hmyzu s obsahom DEET, ako aj zakrývanie sa dlhými rukávmi a nohavicami.
Ak vás uštipne, môže vám pomôcť upokojujúci antihistamínový krém alebo gél z aloe vera, ako aj perorálne antihistaminikum. Uštipnutie sa občas môže infikovať, preto v prípade obáv vyhľadajte lekársku pomoc.
11. Pityriáza
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná snímka
Ide o vyrážku, ktorú spôsobuje druh huby žijúcej na koži, ktorá sa niekedy môže zväčšovať a rozširovať viac ako zvyčajne - nie vždy je jasné, prečo. Vyrážka je tvorená malými škvrnami na koži, ktoré menia farbu, či už sú bledšie, alebo tmavšie či ružovejšie.
Pityriasis versicolor sa môže objaviť kedykoľvek, ale častejšie sa vyskytuje v letných mesiacoch a v teplejšom podnebí, alebo si ju môžete viac všimnúť, pretože škvrny nemajú tendenciu sa opáliť. Ošetruje sa šampónom proti plesniam.
Nezabudnite na cestovné poistenie - a buďte v bezpečí!
Anketa
Stretli ste sa na dovolenke s niektorým z týchto problémov?
- Áno, s viacerými 14%
- S jedným alebo dvoma 71%
- Nie, nikdy 14%
Hlasovanie bolo ukončené