Keď menštruácia nie je ako hodinky
6. 11. 2007, 12:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:34)

Snáď nič nie je v živote tak dôležité ako zdravie. Ak zdravotný stav človeka nie je dobrý, odrazí sa to aj na jeho psychickom stave. Pravidelný menštruačný cyklus signalizuje, že vaše intímne zdravie je v poriadku. Ale čo ak už dlhší čas pozorujete určité poruchy, ktoré vás znepokojujú? Ak žena nie je po intímnej stránke celkom v poriadku, porucha menštruačného cyklu je jeden z prvých indikátorov, ktorý vás na to upozorní.
Pri zisťovaní príčin je veľmi dôležitá starostlivá anamnéza, krivka bazálnej teploty a kompletné gynekologické vyšetrenie. Diagnostika a liečba nepravidelného krvácania patria jednoznačne do rúk gynekológa. Ten postupuje na základe zistených nálezov, či už podaním hormónov alebo operačným riešením.
Najčastejšie poruchy menštruačného cyklu patria:
Hypermenorea je pravidelné silné menštruačné krvácanie, pričom celková dĺžka krvácania nie je predĺžená. Príčinami sú najmä zmeny na maternici, ktoré bránia sťahovaniu maternice počas menštruácie a tým zastaveniu krvácania. Sú to najmä myómy, endometrióza, alebo nedostatočne vyvinutá maternica. Hypermenoreu môžu však spôsobiť aj poruchy zrážania krvi, choroby srdca, pečene a obličiek.
Ovulačné krvácanie je charakteristické tým, že pri ňom žena krváca v čase ovulácie, t.j. na 12. až 16. deň menštruačného cyklu. Môže byť výrazné, alebo len " špinenie ", ktoré trvá niekoľko hodín až 2 dni.
Predmenštruačné krvácanie sa prejavuje miernym špinením až krvácaním 3-10 dní pred samotnou menštruáciou. Jeho príčinou je nedostatočná funkcia žltého telieska vo vaječníku. Môže byť príčinou neplodnosti.
Polymenorea je pričasto sa vyskytujúca menštruácia, skrátený menštruačný cyklus na menej ako 21 dní. Skrátený cyklus sa môže vyskytnúť hneď po puberte alebo v predmenopauzálnom období ako fyziologická situácia. Pokiaľ je menštruačný cyklus pravidelný, v 21-dňových intervaloch a prebieha ovulácia, považujeme aj tento stav za fyziologický.
Amenorea je stav, keď sa menštruácia nedostaví, alebo vynechá. Príčina môže byť fyziologická: detský vek, tehotnosť, obdobie laktácie a postmenopauza. Amenoreu môžeme rozdeliť na primárnu a sekundárnu. Primárna amenorea je stav, keď sa menštruácia nedostaví u dospievajúceho dievčaťa do 15.-16. roku života. Sekundárna amenorea je vynechanie menštruácie na dobu dlhšiu ako 6 mesiacov. Príčiny amenorey sú rôzne a bývajú na úrovni mozgovej kôry, podkôrových centier, v žľazách s vnútornou sekréciou, v maternici a v ostatných vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov.
Dysmenorea je bolestivá menštruácia. Vyvoláva ju bolestivá dlhotrvajúca kontrakcia svaloviny maternice spôsobená poruchou vylučovania prostaglandínov.
Metrorágia - nepravidelné krvácanie. Stretávame sa s ním najmä v období klimaktéria a po menopauze, kde môže byť prejavom hormonálnej dysbalancie, ale aj prejavom organickej poruchy v maternici. Z benígnych príčin sú to najmä myómy, polypy a endometrióza. Za metrorágiou sa však môže skrývať aj rakovina krčka a najmä tela maternice. V období postmenopauzy to bývajú často zhubné nádory maternice, ale aj vaječníkov.
Pri akýchkoľvek poruchách menštruačného cyklu vyhľadajte okamžite svojho gynekológa a podrobte sa dôkladnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré rýchlo a spoľahlivo odhalí príčinu vašich problémov.
Autor: Sunny