Zväčšenie sleziny, niekedy označované ako splenomegália sa objaví, keď veľké množstvo červených krviniek a krvných doštičiek uviazne v slezine, čo spôsobuje, že narastie na abnormálnu veľkosť. Zväčšená slezina je obyčajne vyvolaná inými zdravotnými príčinami.
Infekcie
Napučiavanie sleziny môžu spôsobiť rôzne infekcie. Medzi ne patrí bakteriálna infekcia, ako je endokarditída, infekcia a zápal výstelky srdca, a pohlavne prenosné choroby ako syfilis. Brucelóza je vzácne bakteriálne ochorenie, ktoré dostaneme zo zvierat a môže tiež spôsobiť zväčšenú slezinu.
(Ne)Zdravé jedlá, po ktorých rastie brucho
Pečeňové poruchy
Aj ochorenie postihujúce pečeň následne vyústi do rozšírenia sleziny. Cirhóza, alebo zjazvenie pečene v dôsledku alkoholizmu alebo chronického ochorenia je jedným z typov poruchy pečene, ktorá môže mať vplyv na slezinu. Poruchy, ktoré bránia prietoku krvi do pečene cez pečeňové žily, sú tiež známe príčiny rozšírenej sleziny.
Anémia a poruchy krvi
Niektoré geneticky prenášané typy anémie, ktoré majú vplyv na počet alebo tvar krvných buniek, ako kosáčikovitá anémia spôsobuje zväčšenie sleziny. Iné druhy anémie, ktoré môžu zväčšiť slezinu zahŕňajú imunitnú hemolytickú anémiu alebo hemolytickú anémiu spôsobenú nedostatkom určitého enzýmu. Aj niektoré typy rakoviny krvi a poruchy kostnej drene môžu mať vplyv na slezinu, príkladom je leukémia a Hodgkinov lymfóm.
Metabolické poruchy
Metabolické poruchy, ktoré sú charakterizované nahromadením toxických mastných látok v životne dôležitých orgánoch tela, vrátane pečene, mozgu a sleziny, môžu tiež spôsobiť, že slezina narastie.
Autor: Lena