Kedy telo volá o pomoc? 10 príznakov, ktoré netreba ignorovať
19. 10. 2019, 12:00

Infarkt vo filme vyzerá spravidla tak, že herec sa rukou chytí za hrudník, klesne na zem a medzitým ešte zavolá pomoc.
V skutočnosti je to inak.
Príznaky srdcového infarktu sú často menej nápadné: mierny tlak v hrudníku, ľahké točenie hlavy a zvýšené potenie. Aj preto mnoho ľudí vôbec netuší, že prekonali slabý infarkt.
Radšej skôr ako neskoro
Podľa odborníkov existuje viacero dôvodov, prečo bežný človek nedokáže rozpoznať symptómy vážnych zdravotných problémov. Máloktoré choroby sa prejavujú presne tak, ako sa o tom píše v učebniciach medicíny, a určiť správnu diagnózu niekedy nie je jednoduché. Okrem toho ľudia často zľahčujú príznaky, pretože sa obávajú vážnych chorôb.
Riziko zdravotných problémov s vekom stúpa, preto lekári odporúčajú chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, najmä, ak máte zvýšený tlak, hladinu cholesterolu, krvného cukru či telesnú hmotnosť. Na kontrolu by vás mali vyhnať aj nezdravé zlozvyky a výskyt nejakej choroby v rodine. Ak sa necítite vo svojej koži, nikdy nepodľahnite pocitu, že ide o banalitu. Niektoré príznaky fungujú ako výstraha, keď trvajú niekoľko týždňov.
1. ZADÝCHAVANIE
Keď vybehnete hore schodmi a lapáte dych, asi vám chýba kondička. Keď sa to však stane v pokoji, napríklad pri ležaní, môže ísť o príznak srdcového zlyhania. Ďalšie príčiny: astma, záchvat paniky, krvná zrazenina v pľúcach.
2. NEPOSLUŠNÉ črevá
Ak črevá nefungujú tak, ako predtým, môže ísť o bakteriálnu infekciu, zápal, ale aj o niečo vážnejšie. Neodkladajte vyšetrenie, keď úporná hnačka trvá viac ako dva dni alebo mierna dlhšie než týždeň, zápcha dlhšie než dva týždne alebo sa v stolici objaví krvácanie.
3. PRUDKÁ BOLESŤ hlavy
Nezľahčujte náhlu alebo silnú bolesť hlavy, najmä ak ju sprevádza teplota, stuhnutý krk, citlivá koža na hlave, poruchy videnia, slabosť, problémy pri rozprávaní alebo pri žuvaní. Hlavne vo vyššom veku to môžu byť príznaky mŕtvice, zápalu ciev alebo mozgových blán, mozgového nádoru, rozšírenia tepny v hlave alebo krvácania do mozgu.
4. ZVÝŠENÁ teplota
Aj mierne zvýšená teplota je dôvod na návštevu lekára, ak trvá dlhšie než týždeň a nejde o prechladnutie. Môže signalizovať vážnu infekciu, napríklad zápal srdcových chlopní a vnútornej výstelky srdca. Horúčkou sa prejavujú aj niektoré nádorové ochorenia.
5. POCIT plnosti
Ak máte pocit preplneného žalúdka, hoci ste nič nezjedli, týždeň trpíte nevoľnosťou alebo vraciate, čo najskôr choďte k lekárovi. Môže ísť o gastro-intestinálnu poruchu, ale podobné príznaky majú aj vážne ochorenia tráviacej sústavy.
6. Bezdôvodné CHUDNUTIE
Ak nechcene schudnete za mesiac 5 percent zo svojej hmotnosti alebo 10 percent v priebehu pol roka až roka, treba ísť na vyšetrenie. Príčinou môže byť zvýšená činnosť štítnej žľazy, ochorenie pečene, depresia alebo onkologické ochorenie.
7. SVETELNÉ záblesky
Blikajúce svetielka alebo oranžové až červené obrazce môžu signalizovať odlupovanie sietnice od tenkej vrstvy cievok. Ak sa toto vážne ochorenie oka nelieči včas, hrozí strata zraku.
8. PORUCHY REČI, videnia a rovnováhy
Pri mozgovej mŕtvici ide o minúty. Okamžitá pomoc môže nielen zachrániť život, ale aj zabrániť trvalým následkom. Príznaky: náhla slabosť alebo ochabnutie tváre, ruky či nohy na jednej strane tela, problémy s artikuláciou, nezrozumiteľná reč, zmätenosť a dezorientácia.
9. HORÚCE kĺby
Ak vám opúchajú kĺby, sledujte, či zároveň nie sú červené, horúce a bolestivé. Podobné symptómy poukazujú na infekciu, ktorá vyžaduje rýchlu liečbu.
10. PSYCHICKÉ ZMENY
Netreba podceňovať ani zmeny správania a spôsobu rozmýšľania, zmätenosť, náhle výbuchy agresivity a halucinácie. Môže ísť o príznaky infekcie, zranenia hlavy, mŕtvice, nízkej hladiny cukru v krvi či nesprávneho dávkovania liekov.
Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock