Kedy treba preťať karpálny tunel?
5. 5. 2015, 7:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:28)

Syndrómom karpálneho (zápästného) tunela trpí v dnešnej dobe veľmi veľa ľudí. Ohrození sú najmä ľudia pracujúci denne s počítačom, kaderníčky, krajčírky a podobne, kde je zápästie pravidelným opakovaným pohybom zaťažované. K tomuto ochoreniu ale prispievajú aj rôzne iné faktory a typický je jeho zvýšený výskyt u osôb vo vyššom veku (50-60 rokov) alebo po úrazoch zápästia. U tehotných žien sa podobné príznaky môžu tiež rozvinúť a nejedna budúca mamičky má skúsenosť s nepríjemným tŕpnutím rúk a prstov. V tehotenstve je to zvyčajne spôsobené zadržiavaním tekutín a hormonálnymi zmenami.
Príznaky
Medzi najčastejšie príznaky patria bolesti rúk - prstov, zápästia i celej ruky až po rameno. Zvyčajne sa syndróm karpálneho tunela prejaví najskôr alebo všeobecne len na jednej ruke, zriedkavo na oboch naraz. Človeka trápia bolesti prstov a rúk, časté je nočné tŕpnutie a bolesť, ktorá nedá poriadne spať. Typický je pocit akoby drevených prstov, neschopnosť zovrieť prsty do dlane. Niektorí ľudia s týmto syndrómom nedokážu uchopiť do ruky malé predmety alebo nedokážu vyvinúť silu potrebnú napríklad na otvorenie fľaše a podobne.
Liečba
Liečba závisí od aktuálneho stavu daného pacienta. Často lekári predpíšu užívanie vitamínu B6 a horčíka ako aj liekov s protizápalovým účinkom. Na úľavu od nočných bolestí sa niekedy nosí špeciálna dlaha, ktorá udržiava zápästie v určitej polohe. Pomôcť môžu aj diuretiká, ktoré zbavujú telo zadržiavaných tekutín, čo tiež môže prispieť k zlepšeniu stavu. Na úľavu možno použiť ľadové obklady zmierňujúce opuch. V horších prípadoch pacient dostane injekcie so steroidom na zníženie opuchu a bolesti. Takáto liečba spravidla prinesie potrebnú úľavu, no samotnú príčinu neodstráni.
Väčšina pacientov je skôr či neskôr odporúčaná na chirurgickú liečbu, teda takzvané preťatie karpálneho tunela. Operácia sa robí v lokálnej anestéze a po zákroku nasleduje niekoľkomesačná rekonvalescencia. Je veľmi dôležité riadiť sa radami lekára po operácii, inak hrozia komplikácie.
Prevencia
Predchádzať tomuto nepríjemnému stavu sa do istej miery dá. Najmä ľudia, ktorí patria do rizikových skupín, by mali dbať na pravidelné uvoľňovanie rúk a ich precvičovanie. Napríklad ľudia pracujúci denne s počítačom, by si mali dopriať časté prestávky ruky precvičiť. Dôležitá je tiež správna poloha klávesnice a počítačovej myšky a dostatočná opora zápästie a predlaktia (pomocou špeciálnych podložiek). Okrem toho sú vhodné aj masáže rúk a prstov.
Autor: Mária