Koľkokrát ste si dnes podvedome oblízali pery, aby ste ich nemali suché? Týmto častým zlozvykom im však veľmi nepomôžete. Prečo sa pery rýchlo vysušujú a ako im prinavrátiť hebkosť?
Menej ochrany
Pokožka pier reaguje na rozličné podnety veľmi citlivo, lebo je tenká. Obsahuje málo lipidov, čím sa znižuje ich prirodzená ochrana. Má aj menej mazových žliaz ako pokožka na zvyšku tváre. Pery sú tak náchylnejšie na stratu vlhkosti. Počas celého roka sú dennodenne vystavené vonkajším vplyvom. Hneď od rána prichádzajú do kontaktu nielen s potravinami, ale aj so zubnou pastou či s vodou. Cez deň sa k tomu pridajú niektoré zlozvyky ako oblizovanie pier či ich pohryzkávanie pri nervozite. To všetko môže spôsobiť ďalšie oslabenie už aj tak citlivej pokožky.
Anketa
Ako často si balzamujete pery?
- Viackrát denne50%
- Raz denne0%
- Občas50%
Hlasovanie bolo ukončené
Vplýva na ne počasie
Akékoľvek potraviny či používanie kozmetických prípravkov môže spôsobiť podráždenie i alergické reakcie. Navyše je táto oblasť vystavená i zvýšenému pohybu. Pri rozprávaní či konzumovaní jedla sa rozhýbe pomerne silný kruhový sval úst a pokožka sa namáha. Vysušovanie pier je v zime veľmi častý problém. Vo veľkej miere je následkom poveternostných podmienok. Vonku je to mrazivé počasie a vietor, vo vnútorných priestoroch zase suchý vzduch. Ak pozabudnete na pravidelný pitný režim, dehydratácia nielen pier je na svete. Výrazne vysušené však môžu byť aj po extrémnejších športových výkonoch. Určite si ich vonku nezvlhčujte jazykom, sliny na vzduchu problém so suchými perami ešte zvýraznia. Ľahko vám potom aj popraskajú.
Zdroj: shutterstock
Vplýva na ne počasie
Čo spôsobuje problémy
- Za ťažkosťami so suchými perami sa môže skrývať zápal pokožky pier, ktorý sa prejavuje chronickým ošupovaním. Príčiny jeho vzniku sú rôzne. Môže mať infekčný pôvod. Vtedy zápal spôsobujú baktérie, plesne alebo vírusy.
- Ťažkosti môžu spôsobiť poveternostné podmienky.
- Zápal môže vyvolať aj kontaktná alergia, ktorá súvisí najmä s lokálne používanou kozmetikou. Ak vaša pokožka reaguje vo všeobecnosti citlivo, pozornejšie si vyberajte aj balzamy na pery, rúže či lesky. Alergény najčastejšie nájdete medzi farbivami, konzervačnými či vonnými látkami.
- Niekedy to však nemusí byť kozmetika, ale napohľad bežné potraviny. Stačí, aby ste sa sústom jedla dotkli úst, a hneď vznikne alergická reakcia.
Nedostatok minerálov
Šúpanie môže signalizovať i nedostatočnú výživu. Môže ísť o nedostatok vitamínu B, železa či zinku. Ako vedľajší efekt ho môžu zapríčiňovať aj niektoré lieky. V boji proti suchým perám je najdôležitejšia prevencia. Okrem zdravej a vyváženej stravy dbajte na dostatočný príjem tekutín. Platí to aj v zime. Pokožka ocení hydratačné balzamy, ktoré treba mať vždy poruke. V zime je ideálna čistá vazelína. Je pre jemné pery skvelou ochranou najmä počas vychádzok v snehu, mraze a vo vetre. Ak nemáte aknóznu pleť, pokojne si ju aplikujte na celú tvár. Hlavne sa snažte zbaviť zlozvyku olizovania pier. Z domácich receptov pomáha potrieť pery medom. Platí to, samozrejme, len ak nie ste na včelie produkty alergické.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, archív firiem
STAROSTLIVOSŤ O PERY
Pomáhajú maličkosti
Pri mierne suchých perách vám môže pomôcť aj jemná masáž mäkkou zubnou kefkou. Krúživé pohyby odstránia odumreté bunky a šupinky, pokožka bude lepšie prekrvená aj pripravená na dávku výživy v podobe balzamu. Nikdy si šupinky netrhajte prstami, všetko len zhoršíte.
Zdroj: shutterstock
Pomáhajú maličkosti
5 tipov pre jemné pery
- Vždy majte poruke balzam, v zime výživnejší.
- Neolizujte si pery ani si ich nehryzte.
- Dbajte na pitný režim, základ by mala tvoriť voda.
- Ak máte veľmi vysušené pery, ktoré praskajú, vyhýbajte sa príliš korenistým, horúcim i chladným jedlám.
- Aj v zime udržujte v interiéroch správnu vlhkosť.