Čistenie zubov
Čistite si zuby najmenej dvakrát denne s použitím zubnej pasty obsahujúcej antibakteriálne a protizápalové látky, ktoré reagujú s vašimi zubami, so sklovinou a chránia celú vašu ústnu dutinu. Strávte tým zakaždým aspoň dve minúty dva razy denne. Vyhnite sa čisteniu ďasien, skôr než si vyčistíte zuby, aby ste na ne nezaniesli znečistenie. Kefka na ďasná by mala byť čistá, v prípade malej reznej rany by ste si inak vniesli baktérie.

d
Zdroj: Shutterstock

Elektrická zubná kefka, ktorá využíva stovky, a v niektorých prípadoch aj tisíce drobných pohybov každú sekundu, je ešte účinnejšia pri odstraňovaní baktérií z vašich zubov a ďasien. Rýchle štetinky pomáhajú zbavovať sa väčšieho množstva baktérií a zabraňujú tak aj tvorbe plaku. Na zuby a ďasná máme aj mnoho rôznych bylín, ktoré sú užitočné a fungujú proti baktériám a zápalom. Na prevenciu alebo liečbu týchto problémov so zubami môžete použiť užitočné rastlinky vo forme ústnej vody či zubnej pasty.

Bylinky na zuby
Zelený čaj môže pomôcť v prevencii ochorení zubov. Obsahuje látky, ktoré by mohli pomôcť potlačeniu škodlivých baktérií v ústach, ktoré sú zodpovedné za tvorbu zubného plaku, čo vedie k vzniku zubného kazu, rovnako ako k ochoreniu ďasien. Rovnaké zlúčeniny sa nachádzajú v čiernom čaji. Štúdia zistila, že používanie ústnej vody z čajových listov spolu s alkoholovým extraktom pred spaním (každý večer po dobu štyroch dní) zabraňuje zubnému plaku na zuboch a žuvanie zeleného čaju je účinné v prevencii zápalu ďasien.