Reklama

Koľko solíte? Lebo ak to so soľou preháňate, koledujete si o poriadny problém!

jedlo - soľ - soľnička

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Marcela Martinková

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Aj napriek tomu, že si mnohí z nás myslia, že vysypú zo soľničky tak akurát soli, v mnohých prípadoch to nie je pravda. Lebo štatistiky hovoria, že to s každodenným príjmom soli preháňame!

Trochu si posolíte chlieb s maslom a šunkou, uvaríte si cestoviny či zemiaky v slanej vode, či prisolíte polievku, poriadne dochutíte rezne, či pridáte štipku soli do cesta. Ak k tomuto všetkému prirátate skrytú soľ v chlebe, údeninách či rozličných polotovaroch, či minerálnych vodách, počas dňa jej prijmete neúrekom.
Ako píše mesačník Zdravie, sodík je síce nevyhnutnou minerálnou látkou pre správne fungovanie tela, so soľou to však mnohí zbytočne preháňame a tvrdia to aj odborníci. Podľa nich je nadbytočný príjem soli problémom súčasnej stravy. Koľko jej teda skutočne potrebujeme?

Zdroj: Shutterstock

Soľte menej

Nepísané pravidlo vraví, že je lepšie osoliť si pokrm radšej menej, ako ho mať presolený. Bežne totiž priemerný človek počas dňa príjme medzi desiatimi až pätnástimi gramami soli (tá je ukrytá aj v bežných potravinách) a to je príliš veľa.
Pre lepšiu ilustráciu vám ponúkame jednoduchý prepočet. Jedna zarovnaná kávová lyžička soli váži približne 5 gramov. 10 gramov soli sú teda asi 2 zarovnané kávové lyžičky a 15 gramov soli sú asi 3 zarovnané kávové lyžičky a to je príliš veľa.  

Koľko soli potrebujeme

Ak budete soliť menej, bude to mať priaznivý účinok na váš krvný tlak. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča prijať maximálne päť gramov soli denne, respektíve príjem sodíka menej ako dva gramy denne. Odporúčanie sa týka všetkých s výnimkou tých, ktorí majú osobitné diéty pod dohľadom lekára.
Podľa odborníkov minimálna denná dávka sodíka, ktorú potrebujeme ako náhradu jeho strát a pre správne fungovanie fyziologických funkcií organizmu, sa odhaduje na 180 až 200 miligramov denne. Je to teda desaťkrát menej ako je odporúčaná maximálna denná dávka. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ema Fajnor bola po prvý krát v tejto destinácii. Kde prežila časť leta?

    Správna hladina

    Čo to v praxi znamená? Najmä to, aby ste nesiahali po soľničke pri každom jedle a pokrmy si nedosáľali bez ochutnania. Myslite však aj na to, že soľ nemožno z jedálneho lístka úplne škrtnúť, lebo je dôležitá pre správne fungovanie organizmu.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Na čo soľ potrebujeme


    + Sodík je hlavným katiónom mimobunkovej tekutiny v tele. Je nevyhnutnou minerálnou látkou pre udržanie objemu cirkulujúcej krvi a má mimoriadny význam pre reguláciu krvného tlaku.
     
    + Prítomnosť sodíkových iónov je nevyhnutná pri prenose nervových vzruchov, pri svalových kontrakciách, pre zachovanie srdcovej činnosti a pre normálnu funkciu buniek.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Vedeli ste to?

    Organizmus sa snaží zachovať správny obsah sodíka v krvi, lebo jeho nadbytok i nedostatok môže spôsobiť poruchy zdravia.
    Mali by ste myslieť na to, že sodík , ktorý príjmete, nepochádza len z kuchynskej soli, ale prirodzene sa nachádza v potravinách aj v iných formách. A aj to je dôvod, prečo je jeho príjem zo soli často už nadbytočný.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Evelyn ukázala krátke šaty a ešte niečo. Vykuklo jej...

      Takto ustrážite príjem sodíka

      + Nepresáľajte jedlá, ktoré varíte. Myslite na to, že menej je viac.
      + Najväčší problém spôsobuje skrytá soľ, ktorú nájdete v bežných potravinách. Viac ako 70 percent sodíka prijatého potravou totiž pochádza z priemyselne spracovaných potravín a väčšinou plní funkciu konzervačnej látky a to je hlavný dôvod, prečo býva so znižovaním sodíka problém. Nejde teda o samotné solenie pri domácom varení.

      Zdroj: Michal Smrčok

      Kde nájdete skrytú soľ

      Vysoký obsah soli nájdete napríklad v mäsových výrobkoch, údeninách, syroch, pekárenských výrobkoch a konzervovaných potravinách. Pozor si preto dajte aj na nakladanú zeleninu, kvasenú kapustu či uhorky. Veľa soli obsahujú aj dochucovadlá ako kečup či sójová omáčka a instantné výrobky.

      Zdroj: Matej Kalina

      Zdrojom soli sú aj mäsové výrobky a mnohé dochucovadlá. Pozor na ne! Soľ sa skrýva aj v pečive...

      Zdroj: Ester Hartmanová

      Máte rada čipsy či iné "bezcharakterky"? Mali by ste na ne zabudnúť, obsahujú totiž príliš soli!

      Príliš veľa soli býva aj na slaných pochutinách. Rizikové sú napríklad hranolky, slané pukance,
      čipsy, slané oriešky alebo tyčinky.
      Výrobcovia majú povinnosť uvádzať na etiketách výrobkov obsah soli, takže sa môžete pri výbere jednoduchšie orientovať.
      Myslite na to, že sa soľ nachádza i v pečive. Aj tá sa započítava do denného príjmu.  

      Pomôžte si korením

      Ideálne je, aby ste obmedzili príjem soli v potrave na odporúčané množstvá a tie možno dosiahnuť najmä obmedzením príjmu potravín s obsahom pridanej soli. Problémom však je, že soľ významne prispieva k chuti jedál a to mnohým „nevonia“.
      Pokúste sa preto „oklamať" chuťové poháriky a soľ nahradiť napríklad koreninami a bylinkami, ale nie koreninovým zmesami s obsahom soli.
      Riešením je aj konzumácia iného druhu soli. V obchodoch dnes totiž nájdete aj také, v ktorých je
      časť chloridu sodného nahradená chloridom draselným, takže pri bežnom solení sa do organizmu dostane menej sodíka.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      Pozor si dajte aj pri výbere minerálnych vôd. Tie totiž tiež obsahujú sodík, ktorý sa rovnako započítava do celkového denného príjmu soli. S

      Sledujte preto etikety a vyberajte si radšej minerálky s nižším obsahom sodíka a striedajte druhy. Lebo niektoré minerálne vody majú obsah sodíka niekoľko desiatok miligramov na liter, iné obsahujú takmer gram sodíka na liter. Najideálnejšie samozrejme je, ak budete piť čistú vodu z vodovodu.

      Soľ je návyková

      Ako teda zjete čo najmenej soli? Tak, že zostavíte svoj jedálny lístok tak, aby bol bohatý na čerstvé ovocie a zeleninu (zeleninu neprisáľajte), ktoré majú prirodzene nízky obsah sodíka.
      Obzvlášť by ste mali dávať pozor na jedlá, ktoré sú určené pre deti. V strehu buďte, ak vaše dieťa rado chrumká čipsy či iné pochutiny. Ich nadmerná konzumácia spravidla vedie nielen k hypertenzii, ale aj k obezite, metabolickému syndrómu a k cukrovke druhého typu. Okrem toho by ste mali myslieť na to, že chuť na soľ je návyková, tak by ste nemali svoje deti privykať už v ranom detstve na intenzívnu slanú chuť. 

      Čomu soľ škodí

      -Epidemiologické sledovania jednoznačne potvrdili súvislosť medzi príjmom soli a výskytom vysokého
      krvného tlaku i jeho následkov, najmä krvácania do mozgu a srdcovo-cievnych ochorení. Niektoré štúdie uvádzajú, že celosvetovo viac ako jeden a pol milióna úmrtí na srdcovo-cievne choroby ročne možno pripísať nadmernému príjmu soli v strave. Je to preto, lebo soľ zo stravy sa dáva do súvislosti so zvýšeným krvným tlakom.
       
      -Nadmerný príjem soli môže aj za nádory pažeráka, žalúdka, ale aj za vznik osteoporózy, lebo nepriaznivo ovplyvňuje kostnú hustotu.
       
      -Soľ môže aj za choroby obličiek, ktoré patria k hlavným orgánom zodpovedným za reguláciu koncentrácie sodíka v organizme. 

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      -Príjem soli obmedzte aj pri srdcovo-mozgovocievnych chorobách.
       
      -Nadbytok sodíka má nepriaznivý vplyv aj na kvalitu pokožky a jej starnutie.
       
      -Vysoký príjem sodíka nepriaznivo ovplyvňuje tráviaci trakt i črevnú mikrobiotu.

      Autor článku

      Marcela Martinková

      Redaktorka týždenníka Báječná žena
      Vo vydavateľstve pracuje ako redaktorka už 16 rokov.  Zaujíma sa nie len o osudy známych tvárí, ale aj o silné príbehy bežných ľudí. Okrem manžela má aj dve deti, tri mačky, mnoho akváriových rybičiek a svoju vlastnú "botanickú" záhradu...