Koľko vody je málo a koľko už priveľa? Nastavte si správny PITNÝ REŽIM
2. 3. 2022, 13:34 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:35)

Zdroj: Shutterstock
Voda je najdôležitejšia tekutina v ľudskom tele, bezpodmienečne nutná na jeho bezchybné fungovanie. Množstvo vody v tele klesá v priebehu dňa i počas spánku, preto ju treba pravidelne dopĺňať.

Daň za zábudlivosť
Zabúdate pravidelne piť? Mierny, ale dlhotrvajúci deficit tekutín možno ani nevnímate. Migrénu, únavu a vyčerpanie pripisujete zhonu a stresu, no príčinou môže byť nesprávny pitný režim. Nedostatočne hydratovaný organizmus sa bráni bolesťami hlavy, slabosťou, neschopnos- ťou sústrediť sa, spomalenými reakciami a zníženou výkonnosťou. Dehydratáciou často trpia seniori, pretože s pribúdajúcim vekom strácajú pocit smädu. Málo pijú aj ľudia so zníženou pohyblivosťou, aby nemuseli často chodiť na toaletu.
Rýchle počty
Dospelý človek by mal v priebehu 24 hodín vypiť 30 až 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti, aby jeho organizmus mohol bez problémov fungovať. Ak vážite 60 kg, potrebujete 1,8 až 2,4 litra tekutín denne, aby ste doplnili to, čo ste stratili dýchaním, potením a vylučovaním, a vaše telo dostalo späť, čo nevyhnutne potrebuje. Potreba tekutín je však veľmi individuálna a závisí od mnohých faktorov, napríklad od teploty prostredia, vlhkosti vzduchu a fyzickej aktivity. Čím viac sa potíte, tým viac vypite.
Zdroj: Shutterstock
Pite priebežne a po malých dávkach, nie nárazovo, keď už cítite smäd. Smäd je signál, že telo začína byť dehydratované.
Čo piť ?
Odborníci na výživu odporúčajú na bežné pitie čistú vodu v kombinácii s pramenitou vodou a minerálkami, ktoré majú nižšiu mineralizáciu – do 500 mg/l – a vyvážený pomer minerálnych látok. Silno mineralizované vody sú vhodné pri vyššej fyzickej záťaži, športovaní alebo ako súčasť liečby. Pri dlhodobej pravidelnej konzumácii by mohli mať negatívne účinky na zdravie, napríklad zvýšený krvný tlak, zanesené cievy či obličkové kamene.
Nezalejte sa!
Keby ste vypili priveľa vody naraz, organizmus by sa začal topiť zvnútra. Intoxikácia, čiže otrava vodou alebo tiež hyperhydratácia, je životu nebezpečná. Symptómy ako bolesť hlavy a zmätenosť sa môžu objaviť krátko po vypití veľkého množstva vody, ale aj po pár hodinách. Otrava vodou môže nastať i po intenzívnom cvičení alebo dlhom behu, keď dehydratované telo dostane naraz príliš veľkú dávku tekutín. Hyperhydratáciou sú ohrození aj starší ľudia, ktorí majú narušenú funkciu obličiek.
Zdroj: Shutterstock
Akvaholici
Voda a celulitída
Keď nepijete dosť, vodný metabolizmus sa zastaví a v tele sa začne zadržiavať voda, preto zlý pitný režim býva príčinou celulitídy. Vhodným doplnkom vody sú nesladené ovocné a bylinkové čaje a ovocné šťavy zriedené vodou v pomere 1 : 1. Ľudia najviac zabúdajú piť počas pracovného času. Z denného množstva tekutín vypijú namiesto 60 sotva 40 percent.
Akvaholici
Nalievajú sa vodou do bezvedomia a sú schopní upiť sa na smrť. Niektorí ľudia si neuvážene zvyšujú príjem tekutín v presvedčení, že si prečisťujú organizmus. Z posadnutosti detoxikáciou sa však môže vyvinúť závislosť od vody, ktorá ohrozuje zdravie, najmä keď sa skombinuje s neslanou diétou a intenzívnym cvičením.
Psychický problém
Popíjanie akvaholikov vyzerá navonok úplne nevinne a možno im ticho závidíte, že poctivo dodržiavajú pitný režim. Akvaholici však prekročili hranicu, za ktorou už začína byť voda pre ľudský organizmus nebezpečná. Za deň vypijú päť i viac litrov a ešte im to nestačí. Netušia, že majú vážny problém, ktorý sa nazýva psychogénna polydipsia.
Zdroj: shutterstock
Voda a celulitída
Neodbytné nutkanie
Psychická porucha charakterizovaná nadmerným príjmom tekutín má charakter nutkavého správania, zatiaľ to nie je samostatná diagnóza. Títo ľudia musia mať pri sebe neustále fľašu s tekutinou a pijú ju bez toho, aby si to uvedomovali. Závislosť od vody sa môže spustiť napríklad aj pri zmene životného štýlu, keď niekto prestane fajčiť alebo jesť sladkosti. V čase, keď by si zapálil cigaretu alebo rozbalil balíček keksov, siahne po fľaši s vodou.
Hazard so zdravím
Nadmerné nalievanie sa vodou môže vážne poškodiť zdravie, dokonca privodiť smrť. Obličky sa nestačia vyrovnať s takým množstvom tekutín, čím sa naruší hladina solí v krvi. Koncentrácia solí v krvi je v dôsledku toho nižšia ako v bunkách. Voda z nariedenej krvi preniká do buniek, ktoré začnú zväčšovať svoj objem. Stúpa vnútrobunkový tlak, až sa bunky napokon začnú rozpadávať. Spočiatku sa to prejavuje zvýše-nou únavou, v druhej fáze nasleduje zmätenosť a dezorientácia, v tretej strata vedomia s možnými smrteľnými následkami. Skutoční akvaholici vraj dávajú prednosť ľadovo studenej vode vo fľašiach.