Reklama

Krvné testy: Odhalia rakovinu pečene?

Reklama

Rakovina pečene nie je diagnostikovaná bežnými krvnými testami, vrátane štandardných pečeňových testov. To je dôvod, prečo závisí toľko na ostražitosti lekára, skríningu s nádorovými markermi (alfa-fetoproteínmi) v krvi a na rádiologických zobrazovacích vyšetreniach.



Zákroky
Pretože väčšina pacientov s rakovinou pečene má pridružené ochorenia pečene ako je cirhóza, ich hodnoty pečeňových testov v krvi nemusia byť normálne. Ak sú tieto krvné testy abnormálne alebo sa zhoršujú v dôsledku rakoviny pečene, zvyčajne to znamená rozsiahle rakovinové prepojenie v pečeni. V tej dobe už môže byť akýkoľvek lekársky alebo chirurgický zákrok zbytočný.

TIP: Takto si prirodzene očistíte pečeň

Niekedy, však možno použiť iné krvné testy, ktoré ukazujú na prítomnosť rakoviny pečene. Nezabudnite, že každá bunka v tele obsahuje kompletnú sadu genetických informácií. Čo odlišuje jeden typ bunky od druhého, je určitá skupina génov, ktoré sa v tejto bunke zapínajú alebo vypínajú. Keď sa bunky starnú rakovinotvorné, môžu sa niektoré gény v bunke doteraz vypnuté samé zapnúť.

Zmena buniek
Tak aj pri rakovine pečene môžu rakovinové pečeňové bunky meniť a brať si vlastnosti iných typov buniek. Napríklad, bunky rakoviny pečene môžu niekedy produkovať hormóny, ktoré sú zvyčajne vyrábané v iných telesných systémoch. Tieto hormóny potom môžu spôsobiť určité abnormálne krvné testy, ako je vysoký krvný obraz červených krviniek, nízky krvný cukor alebo vysoké hodnoty vápnika v krvi.

Ďalšie neštandardné krvné testy sú aj meranie hladiny cholesterolu, zvýšená hladina je badateľnejšia u pacientov z Afriky s rakovinou pečene. K vysokej hladine cholesterolu dochádza preto, lebo bunky v pečeni nevypínajú blokovanie svojej produkcie cholesterolu.

Neexistuje žiadny spoľahlivý a presný skríning krvných testov na rakovinu pečene. Najrozšírenejší biochemický krvný test je test alfa-fetoproteínu (AFP). Pri narodení majú malé deti relatívne vysokú úroveň AFP, ktorá ale spadá do normálnu do prvého roku života.

U dospelých, sú vysoké hladiny AFP (nad 500 ng / ml) vidieť iba v troch prípadoch:
• Rakovina pečene
• Nádory zo zárodočných buniek (rakovina semenníkov a vaječníkov)
• Metastatický karcinóm v pečeni (pochádzajúci z iných orgánov)

Všeobecne platí, že normálne hodnoty AFP sú nižšie ako 10 ng / ml. Strednej úrovne AFP (dokonca takmer až do 500 ng / ml) môže byť u pacientov s chronickou hepatitídou. Navyše, mnoho pacientov s rôznymi typmi akútnych a chronických pečeňových ochorení bez rakoviny pečene majú mierne alebo dokonca stredné zvýšenie AFP.

Citlivosť AFP na rakovinu pečene je asi 60%. To ponecháva 40% pacientov s rakovinou pečene s normálnym obrazom AFP! Tiež, ako bolo uvedené vyššie, abnormálne AFP ešte neznamená, že pacient má rakovinu pečene. Existuje rad ďalších pečeňových markerov rakoviny. Potenciálne by tieto krvné testy, ktoré sa používajú v spojení s AFP, vedeli byť veľmi užitočné pri diagnostike prípadov rakoviny pečene, ako iba s AFP samotným.

Autor: Hana