Kúpaliská sa už otvárajú! Plávajte, chytajte bronz, ale nezbierajte huby
29. 5. 2024, 10:00

Zdroj: shutterstock
Kožná mykóza je vysoko nákazlivá, bolestivá a neestetická. Nedovoľte, aby sa u vás udomácnila.
Hubové alebo mykotické ochorenia patria spolu so zubným kazom medzi najčastejšie ľudské choroby. Každý druhý človek prekoná mykózu aspoň raz za život, napriek tomu až dve tretiny postihnutých toto ochorenie zanedbajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Správnou a včasnou liečbou možno predísť nepríjemným následkom a bolestivým zákrokom, ako je strhávanie nechtov.
Jedna drobná šupinka
Mykózy sú mimoriadne infekčné a najčastejšie postihujú kožu a nechty na nohách a rukách, niekedy aj vlasy, zriedkavo sliznice a vnútorné orgány. Ich pôvodcom sú vláknité huby, menej často aj kvasinky a plesne. Mikroskopické huby sú mimoriadne odolné a dokážu prežívať dlhý čas. Na vyvolanie novej infekcie stačí jediná šupinka so zárodkami choroboplodnej huby, ktorá sa odlúpla z kože postihnutého človeka. Keď sa zachytí práve na vašu bosú vlhkú nohu, máte problém.
Kto je ohrozený viac?
Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických podmienok. Na mykotickú infekciu sú náchylnejší ľudia s ortopedickými chybami, mikrotraumami, s vlhkou, spotenou kožou, ďalej pacienti s metabolickými, vegetatívno-cievnymi a neurologickými poruchami, s oslabenou imunitou, po dlhodobej liečbe antibiotikami, cytostatikami a podobne.
Nebezpečné miesta
Infekcia vás najviac ohrozuje tam, kde veľa ľudí chodí naboso. Najčastejšími miestami nákazy sú hygienické zariadenia, sauny, sprchy, plavárne, kúpaliská, kúpele a telocvične, ale výnimkou nie sú ani domáce kúpeľne, hotelové izby, predajne obuvi a kozmetické salóny. Infekcia sa totiž môže prenášať aj nepriamo, napríklad nástrojmi používanými pri pedikúre a manikúre, rohožami, lavičkami, uterákmi, županmi a obuvou, ktorú pred vami niekto skúšal naboso.
Čo sa začne diať
Obľúbené miesto hubovej infekcie je medzi 3. a 4. prstom na nohách. Napadnutá koža najprv začne svrbieť, neskôr sa zapáli, mokvá, až sa z nej začnú odlupovať šupiny. Keď okamžite nezasiahnete, mykóza sa postupne môže rozšíriť na celú stupaj aj na nechty. Koža na pätách a koncoch prstov zhrubne a odlupuje sa, hlboko v koži sa začnú tvoriť svrbivé pľuzgieriky. Nechty menia farbu, zmatnejú, zhrubnú a rozpadávajú sa. Nechty na nohách sú postihnuté 4-krát častejšie ako nechty na rukách.
Chráňte sa
Najlepšou ochranou pred hubovými infekciami je hygiena. Na rizikových miestach noste ochrannú obuv, nepoužívajte cudzie uteráky ani obuv. Nohy si osprchujte a dôkladne vysušte. Vyberajte si ponožky z prírodných materiálov a vzdušnú obuv, ktoré zabraňujú nadmernému poteniu nôh.
Ak sa vaše nohy napriek tomu zapáčia nejakej zablúdenej hube, čo najskôr začnite s liečbou. Najvhodnejší je antimykotický krém, ktorý dostanete v lekárni bez receptu. Obsahuje špeciálnu látku, ktorá bráni rozmnožovaniu mikroorganizmov a hubí pôvodcov kožnej mykózy. Stačí ho naniesť raz denne pred spaním na postihnuté miesto s polcentimetrovým presahom na okolitú zdravú kožu. Liečba trvá 2 až 4 týždne.