Kurírovať sa iba bylinkami?
12. 1. 2016, 5:15 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:35)

O sile byliniek nikto nepochybuje. V zime sme viac náchylnejší na ochorenia, ako cez rok. Aj keď príroda v zime spí, bylinky, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach, alebo sme ich od leta nechali vysušiť môžu byť aj na zimu veľkým prínosom.
Prechladnutie či chrípka môže na nás zaútočiť niekoľkokrát počas zimy. Zdravotná ujma, ktorú tieto nepríjemné vírusy spôsobujú je často s ďalekosiahlymi následkami.
Chcete sa týmto nepríjemným chorobám vyhnúť? Vyskúšajte bylinky, ktoré vám vrátia stratené zdravie, pohodu a radosť zo života prírodnou cestou. Vyhnite sa preležaniu krásnych zimných dní v posteli s teplotou. Ak sa nechcete liečiť až do jari, pokojne môžete začať aj s prevenciou.
Ak máte z leta nazbierané bylinky alebo máte dodávateľa bylinkára, ktorý pozná odpoveď na všetky vaše neduhy v podobe prírodnej lekárne. Alebo stačí navštíviť lekáreň , kde nájdete to, čo potrebujete k liečeniu.
Začnite čajmi
Je to príjemnejšie ako lieky, horké sirupy. Bylinkové čaje už môžu byť ochutené voňavejšími rastlinkami. Ak si k tomu prilejete med, ide o výživný a chutný nápoj. O množstve rozhodujú odborné publikácie, no aj keď si prisypete na vylúhovanie viac byliniek, nemôže vám to uškodiť. Samozrejme, vždy je lepšie poznať presné dávkovanie.
Základné byliny, ktoré mať vždy po ruke:
Listy medovky pomáhajú pri problémoch s trávením. Čaj si pripravte výluhom.
Tymianová vňať je na zimu ako stvorená pretože zmierňuje kašeľ a uvoľňuje hlieny.
Koreň púpavy lekárskej by sa mal dostať do pozornosti hlavne tým, čo mávajú problémy so žlčníkom. Pripravuje sa výluhom. Pri kašli pomáhajú aj koreň a listy ibišteku, ktoré sa pripravujú výluhom.
Ľubovník bodkovaný v sebe obsahuje protistresovú zložku. Okrem nej je ľubovník vhodný aj na boj s vírusovými ochoreniami.
Rumanček kamilkový sa využíva vo farmaceutickom priemysle v krémoch a mastičkách. Zaparená bylinka pomôže pri upchaných horných dýchacích cestách.
Autor: Pipa