Reklama

Kýchate, tečie vám z nosa a máte suchú kožu? Možno vaše telo neznesie chlad...

Ak chcete mať do Vianoc všetko hotové, poproste o to zaneprázdneného človeka. Ten je tak rozbehnutý, že stihne aj to, čo chcete po ňom vy.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Lebo ak na chlade nepríjemne očerveniete, naskočí vám žihľavka, kýchate či vám tečie z nosa, vaše telo sa bráni. Vitajte vo svete ľudí, ktorí majú alergiu na chlad.

Alergia na chlad (ľudovo studená žihľavka) sa prejaví v priebehu 5 až 30 minút po tom, ako ste vyšli do mrazivého počasia a odznie zvyčajne do hodiny až dvoch po tom, ako ste opäť v teple.  

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    300-tisíc hviezdičiek. Zájdite za rozprávkou aj vy!

    Na koži, ktoré sú vystavené chladu, sa vytvoria dočasné svrbiace škvrny – drobné vyrážky, koža na lícach, rukách a krku vám silno sčervenie, opuchne, vysuší sa a môže aj nepríjemne popraskať a vôbec nereaguje na krémy, ktorými ju dennodenne natierate. Príznakom alergie na chlad môže byť aj vodnatá nádcha, upchatý nos, kýchanie, dráždivý kašeľ, dusenie, štípanie a slzenie očí, či opuch rúk krátko po tom, ako ich vystavíte chladu.  

    Zdroj: Shutterstock

    Žena (ilustračné foto)

    Pokiaľ spomínané ťažkosti neprejdú ani po pár dňoch, pravdepodobne je vaším novým zimným spoločníkom alergia na chlad, známa aj ako žihľavka. 
    Ľudia si ju často zamieňajú s ekzémom, vyrážkou alebo len bežnou reakciou kože na jej vystavenie mrazu. Viete, ako ju zaručene spoznáte? 

    Zdroj: Shutterstock

    Za jej vznikom stoja najmä náhle zmeny teploty prostredia. Ak trávite väčšinu času v prekúrených miestnostiach a náhle vyjdete do mrazu, reakcia na seba nenechá dlho čakať.
    U citlivých ľudí sa môže alergia na chlad vyskytnúť už pri desiatich stupňoch nad nulou. Začína sa nenápadne, výrazným začervením líc. Veľakrát býva prvým príznakom alergie na chlad aj suchá praskajúca pokožka rúk v chladnejších mesiacoch, no málokto si to dá do súvisu práve s chladovou alergiou. V niektorých prípadoch dokonca môže dôjsť až k strate citlivosti v prstoch a k ich tupej bolesti. 

    Máte ju? Na jej odhalenie stačí jednoduchý test, kedy lekár otestuje reakciu vašej pokožky na rukách po kontakte s chladom a stanoví hladinu kryoglobulínov – chladových protilátok v sére po odbere krvnej vzorky. Patologická hladina chladových protilátok však môže byť príznakom aj iných ochorení, napr. hepatitídy C, ale aj Raynaudovho syndrómu (studené ruky a nohy následkom poruchy prekrvenia), či iného systémového ochorenia.
    Chladová alergia sa môže u vnímanej osoby prejaviť aj po tomto veľmi jednoduchom teste. Po 15 minútovom priložení ľadu vznikne na mieste, kde sa ľad dotýkal pokožky, pupenec.  

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Ak sa vaše podozrenie na chladovú alergiu práve potvrdilo, rozhodne by ste mali navštíviť svojho alergológa. Okrem správnej diagnostiky vám pomôže odhaliť ďalšie prípadné ochorenia, ako je zmena funkcie štítnej žľazy, lymfatického systému, prípadne Raynaudov syndróm, známy ako choroba studených rúk.  

    Ako sa alergia lieči
    Pri liečbe chladovej alergie pomáhajú antihistaminiká, teda protialergické lieky, pri dýchacích problémoch sa podávajú spreje na uvoľnenie priedušiek, prípadne protizápalová inhalačná liečba. Pri kožných problémoch pomáhajú lokálne masti proti svrbeniu a zápalu, tiež masti proti nadmernému vysušovaniu kože a podobne.

    Zdroj: Shutterstock

    Príznaky alergie na chlad môžete postupne zmierniť aj vy. Pomáha pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, primerané oblečenie, neprekurovanie bytu, striedanie teplej a studenej sprchy a sauna.