Kyretáž: Po akom čas opäť otehotnieť?
13. 12. 2014, 5:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:15)

Kyretáž (inak aj výškrab maternice) je pre mnohé zo žien veľmi nepríjemnou osobnou skúsenosťou. Tento zákrok sa totiž často spája so stratou bábätka a vykonáva sa po zamĺknutom potrate ale tiež pri umelom prerušení tehotenstva.
Pri kyretáži sa vlastne odstráni z dutiny maternice všetko, čo by tam byť nemalo. V niektorých prípadoch zamĺknutých potratov kyretáž nie je nutná, no často v maternici ostanú zvyšky plodového vajca a tie je treba odstrániť. Ak by sa tak nestalo, hrozí infekcia a iné komplikácie. Je to krátky zákrok a pacientka sa po ňom zväčša rýchlo zotaví. Veľa žien, ktoré túto procedúru podstúpia, zaujíma, po akej dobe môžu opäť otehotnieť.
Oplodnené vajíčko sa buď neuhniezdi, alebo nastanú komplikácie neskôr a žena bábätko potratí.
Kedy sa opäť „pustiť do práce“? Po kyretáži po potrate sa väčšina lekárov zhoduje v tom, že čakať treba aspoň tri mesiace. Je to najmä preto, aby sa sliznica maternice zasa obnovila a nadobudla dostatočnú hrúbku.
Pokiaľ sliznica nemá dostatočnú hrúbku, oplodnené vajíčko sa nedokáže zachytiť. Preto sa v tomto smere naozaj nevypláca ponáhľať a radšej počkať, kým sa váš organizmus dá do poriadku a spamätá sa z predchádzajúcich nepríjemných skutočností. Niektorí lekári radia ženám po kyretáži počkať ešte dlhšie, aspoň polroka. Všetko závisí od zdravotného stavu ženy a od mnohých iných okolností.
Sex áno, tehotenstvo nie!
Ak teda práve prechádzate nepríjemným obdobím po kyretáži a horíte túžbou pustiť sa do „práce“ na ďalšom bábätku, mali by ste byť predsa len opatrná. Pohlavného styku sa báť nemusíte, pokiaľ už nekrvácate a cítite sa v poriadku. Celibát by ste mali dodržať počas prvých štyroch až šiestich týždňov.
Nezabudnite však na vhodnú ochranu pred otehotnením. Aj keď to môže byť naozaj ťažké a najradšej by ste sa stali tehuľkou čo najskôr, pre váš organizmus i vaše budúce bábätko je lepšie počkať.
Keď to príde priskoro...
Možno poznáte veľa prípadov žien, ktoré po potrate a kyretáži otehotneli oveľa skôr, než im lekári odporúčali a všetko dopadlo dobre. No verte, že je aj veľa prípadov, kedy sa prílišné ponáhľanie nevyplatilo a žena prišla aj o ďalšie dieťatko. Oplodnené vajíčko sa buď neuhniezdi, alebo nastanú komplikácie neskôr a žena bábätko potratí.
Lekári vám, samozrejme, nemôžu zakázať snažiť sa o bábätko a je teda na vás, ako sa zachováte. Ak ale nechcete kvôli netrpezlivosti riskovať, že prídete o ďalšie vytúžené bábätko, je naozaj namieste poslúchnuť rady lekárov a nechať prebehnúť aspoň tri menštruačné cykly, aby sa vaše telo dostatočne zregenerovalo a bolo pripravené na nové tehotenstvo.
Autor: Lea