Reklama

Lekárske tajomstvo: Môže sa vyzradiť

Reklama

„O všetkom, čo uvidím a počujem pri liečení alebo v súvislosti s ním, zachovám mlčanie a uchovám to ako tajomstvo, ak nedostanem súhlas k tomu, aby som to povedal,“

to je heslo z Hippokratovej prísahy, ktorá má definovať etický kódex lekárstva a zhruba hovorí o tom, že lekári by mali pomôcť a liečiť kohokoľvek.

Takto vyzerá príprava na operáciu

Kohokoľvek, kto to bude potrebovať bez skrytých záujmov a motivácií, bez zištných príčin a nemali by o osobnom zdravotnom stave pacienta bez jeho súhlasu informovať. Kam až siahajú tieto tenké, krehké hranice? V niektorých prípadoch je tento rozsudok morálky čisto na vnútornom cítení lekára. Ak tak vykoná v domnelom záujme pacienta, je to odpustiteľné?

Ide o etiku, nie o zákon
Najväčším úskalím lekárskeho správania je, že nie je naordinované zákonom, ale spadá do viac-menej nepísaných pravidiel. Z dôvodu porušenia pracovnej morálky ho môžu vyhodiť zo zamestnania, pri významnejšej veci z lekárskej komory, ale pred súd a do väzenia zrejme nepôjde.

Čo by lekár nemal vravieť?
Lekár by nemal šíriť informácie o svojich pacientoch, súkromí, ich zdravotná dokumentácia by mala byť ochránená pred cudzími očami, rovnako ako absolvované terapie, predpísané lieky či vzťahy s poisťovňou. Nemal by sa nikomu zdôverovať o tom, čo mu povedali, ani čo si domyslel zo súvislostí, s ktorými pri svojej práci narába. Ak sa stratia z počítača alebo fyzicky zdravotné záznamy, lekárske tajomstvo je hlboko porušené. A na Slovensku sa to veru zvykne diať.

Parazitovanie na ľuďoch
Niektorí lekári zvyknú vyzradiť tajomstvo aj z dôvodu externého tlaku alebo z korupčných príčin, keď sú zdravotné údaje osôb atraktívne pre iných či verejnosť a zaplatia mu za ne.

Plastické operácie celebrít, výsledky pitvy známeho človeka, operácie a pôrody slávnych – to všetko sú záležitosti, o ktorých ste nemali vedieť, pokiaľ o nich dotknuté osoby sami neinformujú.

Existuje výnimka?
Jednoznačne, ak spadá tajomstvo pod zákon, otehotnenie či potrat v nezákonnom veku, pri zistení pohlavných, genetických či nákazlivých chorôb. Nejednoznačne, smerodajným v etickej dileme je účel. Ak sa lekár s niekým poradí, lebo potrebuje neoficiálne stanovisko iného lekára alebo povie o zdravotnom stave vašich blízkych viac vám, ako im, pre ich budúce blaho, dá sa o porušení lekárskeho tajomstva prípad od prípadu polemizovať. Nezabudnime však na empatiu, dôstojnosť, spolupatričnosť, slobodu, súkromie a vlastnú vôľu jednotlivca. Všetky tieto pekné pojmy by sme totiž mali zachovať a naši lekári detto.

Autor: Mirka

Vyberáme pre vás niečo PLUS