Reklama

Lieky na predpis aj v zahraničí? Takto to funguje!

Vitamin,Pilulka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Aj vám sa stalo, že vám v lekárni na Slovensku nevydali „váš“ liek na predpis, lebo napríklad došlo k jeho výpadku? A vedeli ste, že si ho môžete vybrať v lekárni v zahraničí. Zisťovali sme, aké podmienky na ich výdaj stanovili jednotlivé zdravotné poisťovne.

Na otázku, či je to naozaj tak a lekáreň za hranicami SR bude recept od slovenského lekára akceptovať, nám za Všeobecnú zdravotnú poisťovňu odpovedala hovorkyňa Ivana Štefúnová: „Ak lekár predpíše pacientovi napríklad liek na hypertenziu a pacient si ho vyberie (teda aj zaplatí) napr. v Českej republike či v inom členskom štáte EÚ, môže tak urobiť,“ informovala a pokračuje, že ak lekár vypíše recept na Slovensku a pacient si liek vyberie v zahraničí, ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť. V takom prípade sa liek prepláca len do výšky nákladov ako v Slovenskej republike.  

Zdroj: Shutterstock

Čo na výber lieku potrebujete?

Pacientovi na výber lieku postačí papierový, prípadne elektronický recept, ktorý mu vystaví jeho ošetrujúci lekár. Pozor si však treba dať pri liekoch, ktoré podliehajú schváleniu, tie musia byť zdravotnou poisťovňou schválené ešte pred nákupom lieku v zahraničí. Zoznam takýchto liekov je zverejnený na stránke MZ SR ako Kategorizačným zoznam, ktorý určuje podmienky pre nutnosť schválenia konkrétneho lieku. 
Poisťovňa liek preplatí v sume podľa aktuálne platného kategorizačného zoznamu vydaného ministerstvom zdravotníctva v deň výberu lieku. Znamená to, že liek bude preplatený do výšky, akoby si ho pacient vybral na území Slovenska.

Pacientovi sa za liek preplatí suma uvedená v aktuálne platnom kategorizačnom zozname vydaným ministerstvom zdravotníctva bez ohľadu na to, akú sumu uhradil poistenec za liek vydaný v zahraničí. Náklady, ktoré nie sú hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia ako spoluúčasť poistenca, doplatky, nemôžu byť predmetom preplatenia. Poskytovateľ iného členského štátu Európskej únie môže účtovať ceny pre samoplatcov alebo s doplatkom, aké sú uhrádzané poistencami predmetnej krajiny, ktoré môžu byť  vyššie ako ceny v Slovenskej republike. Ak sa teda liek zahraničí predáva s doplatkom, doplatok sa neprepláca. Ivana Štefúnová ďalej pokračuje: „K žiadosti, ktorú poistenec nájde na stránke VšZP v sekcii: Poistenci/Zdravotná starostlivosť  v cudzine/Preplatenie nákladov, musí priložiť originál dokladu o zaplatení a fotokópiu lekárskeho predpisu (prípadne lekársku správu). Všetko je podrobne rozpísané na stránke poisťovne.“ 

Zdroj: Shutterstock

Ak bol recept vypísaný elektronicky, stačí do žiadosti uviesť dátum a meno lekára, ktorý tento recept vypísal. Prípadne priložiť kópiu elektronického receptu, ktorou sa predpokladáme preukázal v zahraničí, aby mu liek mohol byť vydaný na plnú úhradu. Upozorňujeme, že zahraničné a slovenské elektronické systémy nie sú navzájom prepojené, z tohto dôvodu poistenec bude určite potrebovať aj tlačenú formu receptu (kópiu elektronického receptu), aby mu mohol byť liek v zahraničí vydaný.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

„K žiadosti je nutné priložiť originály (recept aj doklad o úhrade), preto nie je možné ich zasielať formou emailu. V budúcnosti plánuje VšZP spustiť elektronickú verziu zasielania žiadostí o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť,“ dopĺňa Ivana Štefúnová. Žiadosti o preplatenie nákladov sa posudzujú zo zákona v lehote do 6 mesiacov. Často sa však tieto žiadosti darí vybaviť omnoho skôr.

Takto to funguje v zdravotnej poisťovni Union. Na naše otázky odpovedá hovorkyňa Kristína Baluchová.
 
Refundované, teda preplácané sú podľa jej slov len lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia ( sú v kategorizačnom zozname liekov MZ SR). V zmysle § 9d zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, s účinnosťou od 1.10.2013 má podľa jej slov poistenec  nárok na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti (ambulantnej i ústavnej) poskytnutej v inom členskom štáte Európskej únie u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti iného členského štátu Európskej únie, bez ohľadu na to, či je financovaný z verejného systému, ak patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike, a to vo výške úhrady v Slovenskej republike.

Zdroj: MATEJ KALINA

„Cezhraničná zdravotná starostlivosť, ktorá podlieha predchádzajúcemu súhlasu príslušnej zdravotnej poisťovne  je definovaná vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 341/2013, ktorá nadobudla účinnosť 1.11.2013,“ doplnila hovorkyňa a pokračuje, že poistenec si cenu lieku, ktorý si kúpil v lekárni za hranicami nášho štátu uhradí a na našom území mu bude preplatený vo výške úhrady v Slovenskej republike.

Ako teda postupovať, ak chcete, aby vám vaša poisťovňa preplatila cenu za liek, ktorý ste si kúpili v zahraničí? „Je potrebné zaslať žiadosť o preplatenie (žiadosť je dostupná na webe poisťovne tu spolu s originálom potvrdenia o zaplatení a kópiou lekárskeho predpisu,“ hovorí Kristína Baluchová. „Žiadosť spolu s dokladmi treba zaslať poštou alebo priniesť na pobočku poisťovne do šiestich mesiacov od zakúpenia lieku v zahraničí.“ Pozor však, refundované sú len lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia, teda sú v kategorizačnom zozname liekov MZ SR. Na ich vydanie potrebujete recept v papierovej forme, ktorý vám vypísal lekár.

Zdroj: Marek Studzinski

Takto to funguje v zdravotnej poisťovni Dôvera, na naše otázky odpovedá PR špecialista Matej Štepiansky: „Poistenec si môže liek zakúpiť aj v zahraničí. Spravidla ho si ho zaplatí sám v cene, v akej je predávaný v zahraničí. Potom je potrebné, aby nám poistenec zaslal žiadosť o refundáciu nákladov a to do šiestich mesiacov od poskytnutia zdravotnej starostlivosti (výdaju lieku).“ Súčasťou žiadosti má byť slovenský e-recept, prípadne kópia papierového receptu.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Ďalej je potrebné doručiť originál dokladu o úhrade a kópie lekárskych správ, prípadne inej dokumentácie súvisiacej so žiadosťou o refundáciu. „Akceptujeme aj samotnú lekársku správu, ak je v nej uvedený predpis daného lieku,“ pripomína Matej Štepiansky. Dokumenty je možné priniesť osobne alebo poslať poštou. „Poistencom preplatíme sumu vo výške úhrady zdravotnej poisťovne na Slovensku. Úhrady liekov nám určuje Zoznam kategorizovaných liekov, ktorý vydáva a aktualizuje MZ SR.