Reklama

Lupiny vo vlasoch zo stresu? Kedy treba vymeniť šampón?

Suché vlasy

Zdroj: Pixabay

Reklama

Príčin ich vzniku je mnoho. Skrýva sa za nimi zlý šampón, kvasinky, zlá starostlivosť i seborea.

Prezradí ich nepríjemné svrbenie, začervenanie, ale i biely poprašok na pleciach. Bežné a prirodzené odlupovanie odumretých kožných buniek sa jednoducho zvrtne. Ako sa lupín úspešne zbaviť? Kedy stačia klasické šampóny proti lupinám?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:17
Remaining Time 0:17
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boli ste už na trichologickom vyšetrení vlasov? Takto vyzerá

    Najčastejšie vo vlasoch

    Obnova buniek povrchových vrstiev kože trvá bežne približne mesiac. Pri chorobných prejavoch sa však tento interval skráti. Ide o menej ako týždeň, väčšinou tri až šesť dní. Vo zvýšenej miere sa môžu tvoriť suché alebo mastné šupiny. Lupiny sa môžu objaviť kdekoľvek na koži, najčastejšie sa však týkajú vlasovej pokožky alebo iných ochlpených miest na tele. U mužov napríklad na prednej ploche hrudníka, v obočí alebo brade.

    Príčin vzniku lupín môže byť hneď niekoľko. Pokojne ich môže vyvolať aj prílišná alebo naopak zlá vlasová starostlivosť. Väčšinou ide o nevhodne zvolený šampón, časté farbenie alebo odfarbovanie vlasov, nešetrné fénovanie či aplikácia veľkého množstva vlasových gélov. Môžu sa však objaviť aj v prípade, keď si vlasy umývate sotva raz za mesiac. Bežné lupiny trápia približne dvadsať percent ľudí.

    Kto je najviac postihnutý?

    Na tvorbu lupín sú však náchylnejší aj ľudia so seboroickým typom pokožky, ktorá ma sklon k vyššej tvorbe kožného mazu a k masteniu. Za nadmerným odlupovaním odumretých kožných buniek vo vlasatej časti sa môže skrývať aj stres, zlé stravovacie návyky alebo znečistené životné prostredie. Podľa odborníčky sa vo zvýšenej miere objavujú skôr v zimnom ako letnom období. Za lupinami sa môže skrývať aj premnoženie kvasiniek, ktoré sa prirodzene vyskytujú na vlasovej pokožke, ale stačí oslabená imunita alebo zlá starostlivosť, a problém je na svete. Ťažkosti mnohokrát sprevádza stres. Lupiny sú často viditeľné. Najmä, ak sú suché, padajú pri česaní na krk, plecia, ale i oblečenie.

    Už ste počuli náš podcast?

    Kým suché lupiny vám z hlavy padajú, mastné šupiny sú naopak hrubé, mazľavé, žltkasté a pevne prilnievajú ku koži. Násilne ich odstraňovať nadmerným častým vyčesávaním a mechanickým odlupovaním nie je najlepší nápad. Môžu vznikať až ložiská bez vlasov. Výrazná tvorba lupín svojim spôsobom obmedzuje rast vlasovej cibuľky. Podráždená pokožka je potom ružová až ružovo červená. Pokiaľ je šupín skutočne veľa a tvoria sa zlepené niekoľko centimetrov veľké ložiská, lekár spravidla odporučí mykologické vyšetrenie. Za nadmerným vznikom šupín sa môžu skrývať aj niektoré infekcie či už zubov, uší alebo nosu. Mnohí si tvorbu lupín spájajú so psoriázou pokožky hlavy. Nie je to však tak. Vždy je najlepšie, keď si na lupiny posvieti lekár.

    Vymeňte šampóny

    Aj v prípade lupín sa môžu striedať prejavy s bezpríznakovým obdobím. Prvým krokom v riešením ťažkostí je zmeniť vlasovú kozmetiku. Platí to v prípade, keď nie sú prejavy príliš vážne. Zmeniť sa oplatí nielen šampón, ale i laky a tužidlá. Poobzerajte sa najmä po prípravkoch v lekárňach alebo profesionálnej vlasovej kozmetike. Rozhodujúca je kvalita prípravkov. Nie vždy najdrahší produkt spĺňa predstavy o okamžitom efekte. Niekedy je potrebné vyskúšať produktov viac. Vo všeobecnosti sú efektívne šampóny so zink pyrizhionom, ichtamolom, kyselinou salicylovou, výťažkami z propolisu alebo rozličných byliniek, ide napríklad o výťažky zo žihľavy, tymianu alebo vŕby.

    Nechajte ich pôsobiť

    Vhodné sú i prípravky s prísadou antimykotík, teda látok, ktoré špeciálne pôsobia proti kvasinkám a hubám. Vždy však treba pamätať na to, že pri výrazných problémoch je potrebné kožné vyšetrenie. Aj šampón si vyberte podľa toho, či vás trápia suché alebo mastné lupiny. Vždy si dôkladne prečítajte návod. Určite nestačí, keď si ho len narýchlo aplikujete na vlasy a zmyjete. Po nanesení si šampón nechajte pár minút pôsobiť a až potom ho zmyte. Rovnako sa nemusíte obávať, že vaše lupiny „preskočia“ na iného člena domácnosti. Odlúpené odumreté čiastočky kože nie sú infekčné.  

    Pokukujete po vlasových sérach, aby bol účinok ešte silnejší? Nič netreba preháňať. Špeciálne šampóny obsahujú účinné látky, ktoré pomáhajú eliminovať priľnavé suché aj mastné lupiny, zároveň zmierňujú intenzívne svrbenie. Ich pevnou súčasťou sú aj intenzívne zvláčňujúce a regeneračné látky. Niekedy môžu zabrať aj domáce recepty. Napríklad oplachy zriedeným octom alebo oplachy dvanásťstupňovým pivom, obsahuje totiž veľa vitamínu B. Vlasy sú krásne lesklé a s minimálnym množstvom lupín. Pomôcť však môže aj celá škála antioxidantov, či už vo forme potravinových doplnkov alebo zvonka nanášaných, ktoré pozitívne ovplyvnia kvalitu i hustotu vlasov. Počas boja s lupinami sa oplatí redukovať používanie vlasových gélov alebo lakov.

    Kedy jeden šampón nestačí?

    Našli ste si obľúbený šampón proti lupinám? Poobzerajte sa ešte po jednom výrobku, ktorý vám sadne. Aj na šampón proti lupinám si môže pokožka zvyknúť a jeho účinok už nebude taký stopercentný. Výrobky sa oplatí z času na čas prestriedať.