Reklama

Máte bolesti celého tela a všetky výsledky sú v norme? POZOR! Môže ísť o TOTO ochorenie!

Ilustračná foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Fibromyalgia je ochorenie spôsobené zmenami v niektorých chemických látkach v mozgu a nervovom systéme. Dôsledkom je citlivosť a bolesti typické pre niektoré časti tela. Hoci neohrozuje ľudský život, rozhodne ovplyvňuje jeho kvalitu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TIETO znamenia sú bezcitné a chladné: Je tam aj to vaše?
    Zdroj: Žena

    Toto ochorenie patrí k tým, ktoré nemajú doposiaľ známu príčinu. Odborníci vedia, že dochádza k zmenám v chemických látkach v mozgu, napríklad na úrovni neurotransmiterov, píše magazín Zdravie. Tie sú zodpovedné za prenos správ medzi nervami a mozgovými bunkami. Ľudia s fibromyalgiou majú zvýšené množstvo chemickej látky nazývanej substancia P v mozgovomiechového moku.

    Nejde o artritídu

    Fibromyalgia prináša bolesť svalov vláknitých tkanív, ako sú šľachy a väzy. Toto ochorenie sa teda nedá pomýliť s chorobami kĺbov. Bohužiaľ, jedná sa o chronický stav. Existujú však rôzne spôsoby liečby, ktoré zmierňujú príznaky. Liečba, vhodné cvičenie alebo teplý bazén sú jednými z nich.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    Asi 1 človek z 50 má rozvinutú fibromyalgiu v určitej fáze. Toto ochorenie postihuje sedemkrát častejšie ženy ako mužov. Vo väčšine prípadov sa prejaví vo veku od 25 do 55 rokov. U mladších ľudí sa objavuje len zriedkavo, a deti postihuje naozaj len výnimočne.

    Bolesť – kedykoľvek, kdekoľvek

    Hlavnými príznakmi sú bolesti pociťované v mnohých oblastiach tela. Najviac bolestivé sú šija a chrbtica. Závažnosť bolesti sa môže meniť zo dňa na deň. Bolesti môžu byť horšie pôsobením stresu, chladom alebo náročných činností. Takisto po prebudení zo spánku môžu pretrvávať pocity stuhnutosti aj niekoľko hodín.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Ilustračné foto

    Únava je taktiež bežným a závažným sprievodným javom fibromyalgie. V niektorých prípadoch je dokonca horšia než bolesť. Mnoho ľudí má po prebudení dlhotrvajúce pocity ťažkej únavy. Tá môže spôsobiť zhoršenie koncentrácie a nechuť k takmer akýmkoľvek činnostiam.

    Problémom je aj citlivý močový mechúr a problémy s bolesťami brucha, hnačky alebo naopak zápcha. Objaviť sa môže aj puchnutie končatín, či bodanie v bruškách prstov. U niektorých ľudí sa vyvinie aj depresia. Nie je však isté, či je to súčasťou ochorenia, alebo len dôsledkom jeho prejavov vplývajúcich na životný štýl.

    Ťažkosti s partnerom

    Mnoho ľudí s fibromyalgiou ťažko komunikuje so svojím okolím, najmä keď majú zlý deň. Toto ochorenie nie je navonok viditeľné, preto si ho mnohí udržujú ako tajomstvo. Bolesti spôsobujú podráždenosť, ktorú sa boja vysvetliť. Práve úprimnosť však dôležitá pre pochopenie zo strany okolia, a teda aj ohľaduplnosť.

    Pochopenie a podpora partnera sú pre chorého nesmierne dôležité.

    Toto chronické ochorenie sťažuje aj intímny život. V niektoré dni nie sú postihnutí schopní zniesť akýkoľvek dotyk a blízkosť svojho partnera. Vtedy si treba nájsť iné spoločné aktivity. Občas stačí aj držanie za ruky, spoločne strávený čas pri filme alebo prechádzke, a intimita páru sa utuží.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    Dôležité je sledovať hladinu stresu, ktorému sa postihnutý človek vystavuje. Chybou je automaticky vynechať akékoľvek telesné aktivity. Náročné športy sa síce neodporúčajú, no jemné cviky môžu dokonca udržať príznaky na uzde.

    Žiaden test nie je

    Ochorenie sa dá zistiť tak, že lekár tlačí prstami na rôzne časti tela. Okrem zistenia oblastí citlivosti lekár nezistí žiadne abnormality. Taktiež neexistuje žiadny laboratórny test, ktorý by tento stav potvrdil. Avšak testy aspoň vylúčia iné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť podobné príznaky.

    Účinné, a lekármi odporúčané, sa ukázala byť chôdza, jazda na bicykli a plávanie. Tiež cvičenia ako je joga môžu zmierniť príznaky fibromyalgie. Cieľom je cvičiť bezpečne a bez zvýšenia bolesti. V tom môže poradiť lekár alebo fyzioterapeut. Ideálne je venovať sa cvičeniu 4-5-krát týždenne po dobu aspoň 20-30 minút. Zlepšenie stavu však môže trvať aj niekoľko mesiacov.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    Lekár tiež môže odporučiť vodoliečbu vo vyhrievanom bazéne, alebo dokonca kognitívno-behaviorálnu terapiu. Rozhovor o problémoch môže skutočne pomôcť zmierniť bolestivé príznaky. Môže tiež pomôcť získať kontrolu nad mierou bolesti, únavy alebo iných príznakov.

    Pri naozaj závažných bolestiach môže lekár predpísať aj lieky proti bolesti. Veľmi silné opiáty proti bolesti sa však neodporúčajú. Fibromyalgia je dlhodobý stav, a tieto lieky by mohli spôsobiť závislosť. V prípadoch, kedy má chorý aj stavy depresie, sa môžu naordinovať aj antidepresíva.