Máte HUSIU KOŽU? O čo vlastne ide?
6. 5. 2021, 20:03 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:10)

Zdroj: Archív
Mnohé ju poznáte z detstva, no v dospelosti sa zvyčajne vráti. Ako bojovať proti nepekným vyrážkam v čase, keď sa začínate čoraz viac odhaľovať?

O čo ide?
Kožné neinfekčné ochorenie keratóza pilaris sú biele alebo červené vystúpené bodky prevažne na pažiach. Vznikajú nadprodukciou keratínu, ktorá spôsobuje, že vlasové folikuly sa upchávajú a tvoria sa drobné vyrážky. V dôsledku toho zosilnievajú vonkajšie vrstvy kože, najmä v hornej časti rúk a stehien, ale aj v oblasti sedacej časti a na tvári. Koža je na dotyk hrubá a nerovná, preto sa jej hovorí aj husia koža. Vyrážky nesvrbia ani nebolia, ich nevýhodou je, že nevyzerajú dobre, hlavne v čase, keď začínate nosiť tričká s krátkymi rukávmi, tielka či krátke nohavice.
Koho postihuje?
Ochorenie keratóza pilaris sa najčastejšie objavuje u detí od 10 rokov. Najviac sa týka dievčat a mladých žien v puberte, neskôr zmizne a s pribúdajúcim vekom sa porucha kože môže znovu objaviť. Niekto ju vníma veľmi citlivo, pretože je na viditeľných miestach, iným neprekáža vôbec. Príčiny vzniku nie sú úplne známe, často sa však vyskytuje u ľudí, ktorí trpia aj na iné kožné ochorenia, ako je napríklad neurodermatitída. Medzi faktory vzniku sa počíta aj stres a suchý vzduch, ktorý môže povrch kože ešte viac zdrsniť. Dobrá správa je, že nakaziť sa ňou od postihnutej osoby nemôžete, ale je tu riziko, že ju môžete zdediť od rodičov.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Dá sa liečiť?
Na keratózu pilaris neexistuje žiadny známy liek, jej príznaky je však možné zmierňovať pravidelnou kozmetickou starostlivosťou.
- Ak sa prejavuje zápalom, začervenaním a teplou kožou na dotyk či svrbením, je vhodná pravidelná starostlivosť niekoľkokrát denne. Prebytočný keratín môžete z pokožky vymyť špeciálnymi zvlhčujúcimi krémami, pílingmi, olejmi či masťami, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú, ureu alebo vitamíny. Urea napríklad viaže vlhkosť v pokožke, pôsobí preventívne proti zhrubnutiu kože a upokojuje ju.
- Ak máte husiu kožu, nepoužívajte kozmetiku s parfumáciou alebo farbivami.
- Stav sa môže zlepšiť aj v letných mesiacoch, lebo je vyššia vlhkosť vzduchu a intenzívnejšie slnečné žiarenie.
- Aj tu platí, že ak sa u vás ochorenie v dospelosti objaví a zhoršuje sa, treba vyhľadať dermatológa.
Čo ešte pomôže
Sauna: Pravidelná návšteva sauny zlepšuje stav povrchu kože. Potením z tela vylučujete jedy a zlepší sa tak jej vzhľad.
Solárium: V lete sa stav husej kože prirodzene zlepší vplyvom slnečného žiarenia. V zime môže čiastočne pomôcť umelé slnko. Treba sa však mať na pozore, pretože v solárku starne pleť rýchlejšie a hrozí aj zvýšené riziko vzniku rakoviny.
Strava: Pomôže tiež vyvážená strava plna vitamínov a dostatok tekutín, najlepšie 2 litre vody denne.
Píling: Odstráni odumreté šupinky na povrchu kože, preto je dôležité pravidelné pílingovanie. Netreba to však prehánať, aby ste postihnuté miesta nepodráždili.