Máte nádchu? Pri tejto farbe sopľov by ste mali spozornieť...
15. 11. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: Shutterstock
Lebo nádcha ako taká nemusí hneď znamenať chorobu a stopku pre šport či iné aktivity. Stačí, keď budete pozornejšie počúvať svoje telo.
Pre niekoho totiž môže byť nádcha celosezónnou záležitosťou a hlien sa mu z nosa spustí, keď vyjde napríklad do chladu. Ak na vás však lezie skutočná nádcha, zvážte, či si dáte svoju obvyklú dávku pohybu, alebo radšej zostanete doma pri teplom čaji. My však vieme, kedy cvičenie zlepší a kedy zhorší vaše zdravie.
Ako píše časopis Zdravie, väčšinou sa pri virózach odporúča dopriať telu pokoj, aby sa organizmus ľahšie vyrovnal s infekciou alebo aby sa ešte nezhoršila. Práve preto mnohí radšej s fitkom, posilňovaním či behaním prestaneme už pri prvých príznakoch ochorenia. Výskumy ale radia pravý opak!

Na Ball State University v Indiane robili výskum s cieľom zistiť, či športovci môžu pokračovať v tréningu aj pri nachladnutí. Časť mužov aj žien s nachladnutím pokračovala v cvičení a druhá časť pri príznakoch ochorenia športovať prestala. Ukázalo sa, že obe skupiny sa nachladnutia zbavili prakticky za rovnaký čas, no viacerí z tých, ktorí športovali aj s tečúcim nosom, sa po cvičení cítili lepšie ako tí, čo sa snažili z nádchy vyliečiť doma v pokoji.
Zdroj: Shutterstock
Prečo? Lebo smrkanie nie je dôvod nešportovať. Podľa odborníkov sa pri príznakoch ako posmrkávanie, škrabanie v hrdle, zapchatý nos či kýchanie, nemusíte prestať s cvičením. Mali by ste však zvážiť intenzitu alebo dĺžku cvičenia, pretože organizmus je predsa len oslabený. No ak sa zbytočne neprepínate, počúvate svoje telo a nenakladáte mu viac ako je vhodné, môže vám cvičenie s prekonaním nachladnutia pomôcť. Ide o to, že vaše dýchacie cesty a tiež cievy sa pohybom rozšíria, čo uľahčí vaše dýchanie a pomáha prekonať ochorenie.
Pozor však, s fyzickou aktivitou to nepreháňajte a počúvajte svoje telo. Intenzita cvičenia nemá byť vysoká a váš športový výkon pri prechladnutí by mal rešpektovať to, ako sa cítite. Vaša imunita je totiž oslabená, keďže sa snaží bojovať proti vírusu, a ak musí zároveň zvládať zvýšenú fyzickú záťaž, môže to spôsobiť väčšiu náchylnosť k ďalším infekciám a ochoreniam.
Zdroj: Shutterstock
Kedy prestať cvičiť? Keď sa k „soplíkom“ pridá aj pokašliavanie. Ak sa totiž príznaky choroby prenesú nižšie ako je hrdlo, začnete kašľať, tlačí vás na hrudníku, objaví sa žalúdočná nevoľnosť či dokonca teplota, dajte si pauzu. Inak riskujete aj vážnejšie ochorenie. Veď prechodená chrípka môže veľmi vážne ohroziť srdce. Snažte sa teda rešpektovať signály vysielané telom a nič zbytočne neprepáliť.
Akú farbu hlienu máte?
Podľa toho, čo vysmrkáte do vreckovky, viete dosť spoľahlivo zistiť, ako ste na tom so zdravím. Ako to teda s farbou sopľov je? Podľa jeho zafarbenia totiž ľahko zistíte, či ide iba o bežné prechladnutie alebo vaše telo zápasí s vážnejším ochorením.
Zdroj: Shutterstock
Číry hlien
Vedeli ste, že počas dňa vyprodukujete asi 1,7 litra nosového hlienu? Tvorí ho voda s obsahom bielkovín, protilátky a soli a väčšinu z neho prehltnete. Intenzívnejšiu produkciu číreho hlienu, ktorý musíte aj vysmrkať, môže spôsobiť napríklad alergia. Napriek tomu, že sa možno cítite zle, nie ste infikovaná, ide len o reakciu vášho tela na prach, peľ či roztoče.
Biely hlien
Ak ho vysmrkáte, buďte v pozore, ale ešte nie je dôvod na paniku. Ide o príznaky nachladnutia alebo nastupujúcej infekcie a takéto zafarbenie zvyčajne sprevádza aj upchatý nos a možno aj zdurenými nosnými sliznicami. Častejšie smrkáte.
Žltý hlien
Ak vysmrkávate žlté sople, znamená to, že už nemáte iba obyčajnú nádchu, ale vaše telo bojuje s vírusmi alebo infekciou a vaše telo sa bráni. Žltá farba hlienu napovedá, že sú v ňom biele krvinky, ktoré zabíjajú mikróby.
Zdroj: shutterstock
Zelený hlien
Je čas, aby ste spomalili a dopriali telu čas na regeneráciu. Váš imunitný systém intenzívne bojuje s infekciou, ktorá nechce ustúpiť. Váš hlien poriadne zhustol a zozelenal kvôli množstvu uhynutých bielych krviniek. Ak sa neuzdravujete ani po dvanástich dňoch, je čas na návštevu lekára a lieky.