Máte nízky tlak a rýchly pulz? Viete, čo vám hrozí?
7. 8. 2024, 10:00

Zdroj: Shutterstock
Nízky krvný tlak trápi väčšinou ženy, a hoci to niekedy nie je príjemné, nemusíte sa znepokojovať. Čo však, ak vám zároveň srdce divoko búši?
Podľa súčasných odporúčaní sú normálne hodnoty krvného tlaku do 120/80 mm Hg. Ľudia s takýmito hodnotami majú najnižšie riziko kardiovaskulárnych komplikácií, najnižší výskyt mozgových cievnych príhod a srdcových infarktov. S pribúdajúcim vekom, najvýraznejšie medzi 40. až 50. rokom života však dochádza k postupnému zvyšovaniu hodnôt krvného tlaku nad 140/90 mm Hg. Toto bezbolestné a o to zákernejšie ochorenie pravdepodobne vznikne u každého, kto sa dožije dostatočne vysokého veku. Čím dlhšie pretrváva normálny krvný tlak – systolický 90 až 120 mm Hg a diastolický 60 až 80 mm Hg, tým lepšie.
Čo je hypotenzia?
Za abnormálne nízky krvný tlak sa považuje tlak nižší ako 90/60 mm Hg. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých štíhlych žien s tenkou kostrou a so zníženým množstvom podkožného tuku. Neraz pretrváva po celý život a nespôsobuje vážne zdravotné problémy, u niekoho však môže spôsobovať závraty, malátnosť, vzácne aj krátko trvajúci kolaps. Ťažkosti zvyčajne nastanú pri náhlom poklese krvného tlaku po zmene polohy, pri dlhom státí či v dôsledku dehydratácie alebo vyčerpania. Nízky tlak nevyžaduje medikamentóznu liečbu, zvyčajne stačí správna životospráva, dostatočná hydratácia, dobre urobí aj šálka kávy. Hoci nízky tlak môže byť nepríjemný, nepredstavuje vážne zdravotné riziko.
Anketa
Máte problémy s tlakom?
- Áno, mám vysoký tlak27%
- Áno, mám nízky tlak58%
- Nie13%
Hlasovanie bolo ukončené
Beží ako opreteky
Niekedy sa však k nízkemu tlaku pridruží iný problém – rýchly pulz, odborne nazývaný vysoká tepová frekvencia. Nízky tlak priamo nesúvisí s výškou pulzu. Existuje viacero kombinácií - nízky tlak s nízkym pulzom, nízky tlak s vysokým pulzom, vysoký tlak s vysokým pulzom, vysoký tlak s nízkym pulzom. Nízky tlak však nespôsobuje zrýchlenie pulzu. Táto kombinácia sa môže objaviť u žien so zvýšenou neurovegetatívnou labilitou. Najmä u mladých ľudí bývajú častou príčinou búšenia srdca rôzne úzkostné poruchy, chronické pracovné preťaženie či nadmerný stres. Pretrvávajúci zrýchlený pulz však môže byť prvým príznakom vážneho ochorenia srdca.
Poznáte svoje srdce?
Skúste si odmerať pulz, keď aspoň polhodinu sedíte a oddychujete. Druhé meranie urobte, keď peši vyjdete na druhé poschodie. Aký máte pulz? Ideálna tepová frekvencia v pokoji je 60 až 75 úderov za minútu. Ak aktívne športujete, mala by byť ešte trocha nižšia. Nízky pulz je často známkou dobrej kondície a trénovanosti. Vrcholoví športovci, ktorí sa venujú aeróbnym športom, ako je cyklistika, majú pokojový pulz okolo 40 úderov za minútu. A naopak, vyšší pulz môže byť u mladších ľudí známkou slabej kondície a netrénovanosti. Vyjdú jedno poschodie a majú 120 pulzov.
Neignorujte varovné signály
Kedy by ste mali svojmu srdcu venovať zvýšenú pozornosť? Ak cítite, že bije extrémne rýchlo, začnite si pravidelne merať krvný tlak a pulzovú frekvenciu. Keď po mesiaci uvidíte, že aj v pokoji pretrváva pulz nad 100 úderov za minútu, neodkladajte vyšetrenie, hlavne ak sa spája s ďalšími ťažkosťami, ako je dýchavičnosť, únava, bolesti na hrudi, opúchanie dolných končatín. V takomto prípade môže byť pretrvávajúci vysoký pulz príznakom vážneho poškodenia srdca. Keď je srdce poškodené, zníženú výkonnosť často kompenzuje zvýšeným pulzom.
Anketa
Meriate si pravidelne tlak?
- Áno72%
- Nie27%
Hlasovanie bolo ukončené
Nečakajte, že to prejde
Za zrýchleným pulzom sa môže skrývať aj srdcová arytmia, anémia alebo ochorenie štítnej žľazy. Rozhodne nad tým netreba mávnuť rukou a čakať, že to prejde, lebo je to iba stres v práci. Či sa za rýchlym pulzom skrýva iba nevýznamný problém alebo vážne ochorenie srdca, ukáže až odborné vyšetrenie. EKG, echokardiografia s laboratórne vyšetrenia dokážu spoľahlivo zistiť príčinu zvýšenej pulzovej frekvencie.
Diagnóza a liečba
Ak vyšetrenie ukáže, že srdce je zdravé, pár mesiacov mu sto úderov za minútu neublíži. Ak tachykardiu vyvolal emočný stres, čo je veľmi častá príčina u mladých žien, niekedy stačí upokojujúci rozhovor a magnézium vo forme výživového doplnku, prípadne psychoterapia. Najlepší spôsob ako eliminovať emočný stres, je často aeróbna záťaž, trebárs aj obyčajné prechádzky. Keď sa potvrdí, že príčinou rýchleho pulzu je srdcové ochorenie, napríklad ischemická choroba srdca alebo srdcové zlyhávanie, musí sa včas nasadiť adekvátna liečba. Pri výbere liekov však treba byť opatrný, pretože všetky lieky, ktoré spomaľujú činnosť srdca, zvyčajne znižujú aj krvný tlak.
Zvýšte pozornosť
V neposlednom období lekári venujú pulzovej frekvencii veľkú pozornosť. V minulosti sa nepokladalo za natoľko dôležité, či má pacient pulz 60 alebo 80 úderov za minútu. Dnes vieme, že pulzová frekvencia má zásadný význam najmä u pacientov s vážnym ochorením srdca, s ischemickou chorobou srdca a so srdcovým zlyhávaním. Pulzová frekvencia u nich do veľkej miery rozhoduje o kvalite života a vývoji ochorenia. Nižšia pulzová frekvencia, optimálne 50 až 60 úderov za minútu, je u týchto pacientov spojená s najlepšou prognózou. Pribúda pacientov, ktorí sa sťažujú na búšenie srdca či zrýchlený pulz. Našťastie, väčšinou ide o nezávažné prípady. V každom prípade netreba podceňovať príznaky a treba prísť na vyšetrenie skôr, ako by mohlo k poškodeniu srdca v dôsledku dlhodobo pretrvávajúcej zvýšenej pulzovej frekvencie.