Pruh spočiatku nebolí, no najlepšie je riešiť ho čo najskôr s chirurgom. Inak vám hrozí zápal alebo ešte horšie komplikácie, dokonca aj vážne ohrozenie života.
Hernia, kýla, prietrž či pruh, všetky označenia hovoria o tom istom stave, kedy niektorý vnútorný orgán prerazí oslabené miesto vo svale alebo v tkanive. Ako píše Zdravie, väčšina hernií sa týka brušnej steny. Najčastejšou príčinou jej vzniku je náhle zvýšenie vnútrobrušného tlaku, napríklad pri väčšej fyzickej námahe, cvičení, dvíhaní ťažkého bremena, pri namáhavom kašli či intenzívnom tlačení na toalete.
Zdroj: Shutterstock
hernia
Kde vzniká
„Pri oslabení pobrušnice, tenkej väzivovej blany, ktorá pokrýva brušnú stenu a obaľuje orgány uložené v brušnej dutine, môže vzniknúť vakovité vydutie a časť orgánov sa môže presunúť až do podkožia,“ popisuje herniu chirurg, MUDr.Július Muranský, MPH. Takýto otvor sa najčastejšie vytvorí v tých miestach, ktoré sú prirodzene oslabené.
Herniou je preto najviac ohrozená oblasť pupka, kadiaľ viedla naša pupočná šnúra a po narodení sa dostatočne nezatvorila, u mužov sú to slabiny, cez ktoré vedú kanály, ktorými pri vnútromaternicovom vývoji zostupovali semenníky do mieška a potom sa nezatvorili, alebo ide o miesto v hornej oblasti stehien, kde sa nachádza stehenná dutina vedúca popri cievach. Pomerne častým miestom pre vznik hernie sú jazvy po predošlých operáciách brušnej dutiny.
V ohrození života
Spočiatku vás hernia nemusí prakticky nijako vyrušovať, nebolí, len občas sa zviditeľní ako výklenok, hrčka, teda hladký ohraničený útvar, ktorý si dokážete zatlačiť prstami naspäť do brucha, pupku či slabiny. No ak začne byť bolestivý, je to signál, že vnútri už prebieha zápal.
Zdroj: Shutterstock
Pri slabinovej prietrži prekročí kúsok čreva prirodzene zoslabenú svalovú vrstvu podbruška.
Okrem takéhoto vonkajšieho pruhu existuje aj vnútorný. „O vnútorných herniách nevieme až do chvíle, kým neprivodia komplikácie. Za istých okolností sa môže blanitá časť pobrušnice prederaviť a črevná kľučka sa tam môže zaškripnúť. Komplikáciou je väčšinou upchatie a nepriechodnosť čriev. Prípadne sa črevo môže dostať do vnútorných otvorov pobrušnice, tam sa zatlačí a začne odumierať,“ popisuje vážnejšiu situáciu chirurg.
„Ak máte čo len podozrenie na pruh, choďte radšej čo najskôr na vyšetrenie. Neriskujte zápal či dokonca prederavenie tráviaceho traktu. Následná sepsa, otrava krvi, je život ohrozujúci stav,“ zdôrazňuje doktor Muranský. Ide o náhlu príhodu brušnú a je nutná urgentná operácia. K vnútorným patrí napríklad aj hiátová hernia, kedy sa pažerák a horná časť žalúdka cez otvor v bránici vysunú z brušnej do hrudnej dutiny.
Pruh sám nezmizne
Skúsený lekár zvykne pruh odhaliť pohmatom a pohľadom, no nie vždy je to úplne jednoduché, najmä u pacientov s nadváhou, a pomôcť nemusí ani ultrazvuk. Keď pri vyšetrení ležíte, hernia je v tejto polohe uzavretá a nevidno ju.
Zdroj: Shutterstock
Vyšetrenie pohmatom
„Keď sa postavíte, alebo pri zakašľaní či dýchaní, začne sa hernia vyklenovať a vidno, ako sa štruktúry presúvajú, vchádzajú a vychádzajú z brušnej dutiny. Pohmatom sa dá väčšinou zacítiť pohyb,“ vysvetľuje doktor Muranský. Ak už raz pruh máte, je zbytočné očakávať, že „sa“ vylieči, teda že hernia spontánne zrastie alebo ju vykuríruje nejaká rehabilitácia. Dočasne môže pomôcť brušný pás, ktorý slúži skôr na to, aby sa pruh nezväčšoval, kým dôjde k chirurgickému zákroku.
Aké chirurgické zákroky pri hernii existujú? >>>>
Dve možnosti
„Jediným možným riešením hernie je operačná liečba. Nakoľko pruh môže ohroziť aj život, je rozumné objednať sa k chirurgovi čo najskôr. Ten rozhodne, či je pre vás lepšia laparoskopická alebo klasická operácia,“ vraví lekár. Preventívna operácia hernie je podľa neho jednoduchá a rýchla záležitosť, no ak už vznikol zápal, môže ísť o náročný chirurgický výkon.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Operácia pruhu - hernie.
„Klasická otvorená operácia sa môže robiť v lokálnej, spinálnej alebo celkovej anestézii a jej výhodou je, že sa nemusí zasahovať do brušnej dutiny a rana je smerom navonok. Nevýhodou je väčšia bolestivosť po zákroku, dlhšia rekonvalescencia a väčšia jazva. Laparoskopická operácia sa robí v celkovej anestézii a na uzatvorenie pruhu sa použije sieťka. Po tomto zákroku ostávajú len malinké jazvičky a návrat k bežným aktivitám je rýchlejší,“ popisuje možnosti operácie chirurg.
Hrozba infekcie
Sieťka síce spevní miesto, kde bol pruh, môže však spôsobiť aj isté nepríjemnosti. Používa sa vstrebateľná, polovstrebateľná alebo nevstrebateľná, najčastejšie z polypropylénu. Tá posledná ostáva v tele po celý život.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Operácia pruhu - hernie.
Môže sa v nej však uchytiť infekcia, ktorá sa neraz ťažko lieči, lebo v záhyboch sieťky už stále ostávajú mikróby, ktoré sa pomaličky množia a raz za čas znova vyvolajú zápal. Vhodnejšie je preto použiť vstrebateľnú sieťku alebo, ak je to možné, riešiť herniu zošitím, bez použitia cudzorodého materiálu.
Slabinový pruh
Slabinový pruh sa u mužov môže dostať až do mieška, kam sa presunie časť orgánov dutiny brušnej. „Miešok sa pomaly zväčšuje, lebo blana, ktorá drží obsah, neustálym tlakom postupne rastie. Trvá to aj niekoľko rokov a miešok nadobudne až veľkosť ľudskej hlavy,“ vraví doktor Muranský. Časom tak môže dosahovať až do polovice stehien či takmer ku kolenám. Chirurgovia o tomto stave vzniknú hovoriť, že presunuté orgány stratili domovské právo v dutine brušnej.
Zdroj: Shutterstock
Herniový pás na slabinový pruh, ktorý je dôležité čím skôr operovať, rovnako ako ostatné typy hernií.
Oslabenie v jazve
Hernie, ktoré vzniknú v jazve po nejakej brušnej operácii, ktorú ste prekonali, sú často veľmi malé, nenápadné a nespôsobujú ťažkosti. Neraz ich lekár objaví náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení brušnej steny. No aj tieto prietrže môžu skončiť tým, že sa do nich natlačia vnútrobrušné orgány. Ak dôjde k ich priškrteniu, je nutná urgentná operácia na záchranu života.