Máte problém zohnúť sa či vyjsť po schodoch? Toto vám pomôže!
6. 9. 2017, 12:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:26)

Ak vás bolia kolená, mali by ste si posilniť aj svaly, šľachy a väzy okolo. Doma skúste stacionárny bicykel, vonku prechádzku alebo plávanie, oboje kĺbom prospeje.
Boľavé kolená
Postavte sa vedľa stola alebo inej pevnej opory. Rukami sa jej chyťte, dvihnite nohu a pomaly ňou krúžte. Noha, na ktorej stojíte, je mierne pokrčená. Kolenné jabĺčko by sa malo v puzdre pohybovať úplne ľahko a nejsť do uhlov, ktoré sú preň neprirodzené. Pomalým ťahom zanožujte striedavo pravou a ľavou nohou. Noha, na ktorej stojíte, je stále mierne pokrčená.
Stuhnuté členky
Sadnite si na kraj postele alebo na stoličku. Ak máte problém s bedrovým kĺbom, posaďte sa čo najhlbšie od okraja stoličky. Zdvihnite pravú nohu, krúžte členkom doľava a doprava, pohýbte ním dopredu a dozadu. Ak ležíte na chrbte, nohu chyťte pod kolenom, pritiahnite k hrudi a pokrúžte členkom. To isté urobte aj druhou nohou.
Ľahnite si na podložku, lopatky pevne pritisnite k zemi, ruky upažte tak, aby s telom zovreli pravý uhol. Ľavú nohu vystrite, pravú pokrčte k hrudníku a spolu s telom vyrotujte doľava, pokúste sa dotknúť kolenom zeme. Hlava ide opačne. Ak to nejde, nič to. Dôležitejšie ako koleno na zemi je to, aby sa lopatky a horná časť chrbta ani nepohli a ostali pevne „prilepené o podložku“. To isté zopakujte na druhú stranu.
5 zásad, aby nebolel
1. Obmedzte cigarety, alkohol a všetko, čo ničí alebo blokuje vstrebávanie vápnika.
2. Hýbte sa. Málo pohybu spôsobuje ochabnutie, prípadne až úbytok svalstva. To poškodí kĺby a urýchli vznik osteoporózy.
3. Vyhnite sa dlhodobému jednostrannému preťažovaniu. Ak nosíte kabelku na pravom pleci, druhý deň si ju dajte na ľavé.
4. Strážte si hmotnosť. Nadváha kĺbom nesvedčí.
5. Diagnostikovali vám cukrovku, reumu, poruchu štítnej žľazy, nádorové či neurologické ochorenie? Čo najskôr si dajte skontrolovať, ako sú na tom vaše kĺby. Práve tieto diagnózy sú často spúšťačom problému s nimi.
KEDY TREBA VYHĽADAŤ LEKÁRA?
Keď má kĺb dlhodobo zníženú pohyblivosť, keď postihnuté miesto opuchlo alebo zmenilo farbu, keď kĺb bolí aj v pokoji, alebo pri bežnej chôdzi keď vám stúpne teplota.
Autor: Dana Úradníčková
Foto: Shutterstock