Reklama

Máte strach zo stareckej demencie? Ako sa jej vyhnúť?

Predísť demencii môže pravidelná fyzická aktivita a mozgový tréning.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte doma seniora, ktorý si podchvíľou nevie na niečo spomenúť? Neprehliadnite symptómy vážneho ochorenia.

Občasné výpadky pamäti môžu byť spôsobené obyčajným vyčerpaním, nedostatkom spánku či únavou, no ani vtedy to nie je príjemné. Ak je však príčinou zabúdania poškodenie mozgu, zrejme ide o niektorý typ demencie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cesnakom sa môžete predávkovať! Pre koho nie je zdravý?

    Buďte v obraze

    Čím viac o demencii viete, tým efektívnejšie dokážete pomôcť ľuďom, ktorí ňou trpia, napríklad starnúcim rodičom alebo starým rodičom. Existuje viacero typov demencie, a podľa toho, o aký typ poruchy mozgu ide, dokonca nemusí ísť o nezvratné ochorenie. Platí to pre vaskulárnu demenciu po mozgovej príhode alebo spôsobenú nádorom na mozgu. Medzi degeneratívne poškodenia mozgu, ktoré sú príčinou stareckej demencie, patrí aj Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba alebo ich kombinácia. Tieto ochorenia sa zatiaľ nedajú vyliečiť, ale pri včasnej diagnostike a dobre nastavenej farmakologickej aj nefarmakologickej liečbe sa ich postup môže výrazne spomaliť.

    Na Slovensku trpí demenciou približne 60-tisíc ľudí.

    Prirodzené zabúdanie

    Starecká demencia sa do života seniorov začne vkrádať nenápadne. Jej príčiny dodnes nie sú úplne objasnené, niektoré štúdie však považujú za rizikové faktory vysoký krvný tlak, diabetes a zvýšenú hladinu cholesterolu. Aj bez týchto ochorení však ľuďom po šesťdesiatom roku života už pamäť nemusí slúžiť tak dobre ako predtým. Občasné zabúdanie je, samozrejme, úplne prirodzené, ale treba spozornieť, keď sa výpadky krátkodobej pamäti opakujú. Pri vážnych príznakoch demencie je namieste odborné vyšetrenie u všeobecného lekára, psychológa, liečebného psychológa alebo neurológa.

    Vezmite seniora na vyšetrenie, ak...

    ... často zabúda, kam čo položil,
    ... v akom poradí sa vykonáva nejaká činnosť
    ... má problémy s pozornosťou a rečou
    ... horšie sa orientuje v čase a v priestore
    ... má problémy s motorikou

    Začarovaný kruh

    Ďalším sprievodným javom rozvíjajúcej sa stareckej demencie sú zmeny nálady – depresia, úzkosť, niekedy aj halucinácie alebo bludy. Niektoré sú dôsledkom zmien v mozgu, niektoré vyplývajú z toho, že si postihnutý uvedomuje, že s ním niečo nie je v poriadku. Postupná odkázanosť na pomoc iného človeka sa veľmi často podpisuje pod depresívne stavy. Ľudia vo vyššom veku preto bývajú mrzutí, nespokojní a niekedy aj horšie spolupracujú, čo kladie zvýšené nároky predovšetkým na tých, ktorí sa o nich starajú. Podľa prieskumov je demencia pre väčšinu seniorov väčší strašiak ako rakovina.

    Špeciálna terapia

    Väčšina foriem demencie je síce neliečiteľných, ale vhodne zvoleným prístupom sa dá postup choroby spomaliť. Na to však domáca starostlivosť o seniora nemusí stačiť. Potrebuje špecifickú terapiu prispôsobenú jeho preferenciám a potrebám.
    Medzi terapie, ktoré sa osvedčili, patria napríklad reminiscencie (práca so spomienkami a s dlhodobou pamäťou), arteterapia, muzikoterapia, snoezelen a ďalšie. Som presvedčená, že ak rodinní príslušníci nájdu seniorovi vhodné zariadenie, ktoré mu poskytne to, čo potrebuje, či už na niekoľko hodín denne, na ohraničené časové obdobie alebo na neobmedzený čas, takéto riešenie bude prínosom pre všetkých,“ radí Adriana Škriniarová.