Máte suché pery? Môže ísť aj o nedostatok vitamínov!
2. 12. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Suché, popraskané pery a natrhnuté kútiky môžu byť minulosťou. Stačí dodržať zopár zásad!
Zdroj: Eucerin
Zdroj: Labello
Zdroj: Nobilis Tilia
Galéria k článku
Nízke teploty vysušujú, spôsobujú svrbenie a pálenie tenkej pokožky na perách. Na vine môže byť nielen počasie, ale často aj vaše správanie.

- Najčastejšou príčinou sú extrémne rozdiely v poveternostných podmienkach, ako je chlad, vietor a horúci vzduch. Tenká pokožka na perách obsahuje iba málo mazových žliaz, ktoré chránia vonkajší ochranný film a to vedie k dehydratácii. Preto práve v zime vzniká na perách veľa trhliniek.
- Mávate často upchatý nos a dýchate ústami? Aj toto je častá príčina popraskaných pier.
- Pálenie vzniká aj pri rôznych poraneniach, ako je škrabanec a uhryznutie.
- Suché pery môže spôsobiť aj nedostatok vitamínov, ale napríklad aj železa.
- Ochorenia, ako je neurodermatitída, ekzémy či herpes, tiež vedú k boľavým perám.
Na toto zabudnite
Dajte preč ruky od produktov so silikónmi alebo vyrobených na báze minerálnych olejov. V prvom momente pokožke uľavia a máte pocit, že je problém zažehnaný, ale opak je pravda. Pery budú ešte viac vysušené. Umelé oleje sa po nanesení vyparia a na perách zostane tenká chemická vrstva, ktorá nechráni a ani kožu nevyživí.
Prvá pomoc!
Rýchlo sa perám uľaví, ak použijete starostlivosť s prírodnými olejmi a tukmi, ako je mandľový olej, včelí vosk, kakaové maslo či bambucké maslo. Z domácej lekárničky využite med, ktorý ma dezinfekčné účinky, podporuje hojenie a zmierňuje bolestivé príznaky.
Ako predísť suchým perám
- Pite dostatok tekutín, najlepšie 2 litre. V opačnom prípade klesne množstvo tekutín v tele, čo vedie k vysušeniu pokožky.
- Zabráňte zbytočnému oblizovaniu pier. Ak máte zlozvyk navlhčiť si pery jazykom, určite viete, že dlhodobo vôbec nepomáha. Enzýmy obsiahnuté v slinách vysušia podráždené pery ešte viac a pálenie a svrbenie bude o to silnejšie.
- Používajte tyčinku s prírodnými olejmi. Vyhoďte výrobky s obsahom minerálnych olejov, silikónov a iných chemických zložiek.
- Máte doma suchý vzduch? Zvlhčovač vzduchu dokáže pomôcť práve v zimných mesiacoch.