Reklama

Mávate "točáky" pri obyčajnom cvičení?

Reklama

Porucha rovnováhy je stav, ktorý vám dáva pocit nestability alebo závratu, keď sa pohybujete, či len stojíte na mieste alebo ležíte. Poruchy rovnováhy môžu byť spôsobené určitými liekmi, alebo sú problémom vo vnútornom uchu či v mozgu.

Všetky časti vnútorného ucha, ktoré sa podieľajú na rovnováhe sa označujú ako vestibulárny systém. Ten riadi náš zmysel pre rovnováhu, držanie tela, orientáciu tela v priestore. Vestibulárny systém pracuje aj s inými zmyslovým orgánmi v tele, napríklad s očami, ale aj s kosťami, kĺbmi kvôli kontrole a udržanie polohy tela v pokoji či v pohybe.

Aké sú príznaky a poruchy rovnováhy?
K niektorým z bežných príznakov patria závrate, pocity pádu, točenie a mdloby, rozmazané videnie, zmätenosť alebo dezorientácia, nevoľnosť a vracanie, hnačka, zmeny krvného tlaku a srdcovej frekvencie, strach, úzkosť, panika. Príznaky môžu prichádzať a odchádzať, sú krátke alebo trvajú dlhší čas.

Poruchy rovnováhy môžu byť spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou v uchu, poranením hlavy, alebo poruchami krvného obehu, ktoré majú vplyv na vnútorné ucho alebo mozog. Mnoho ľudí má problémy so zmyslom pre rovnováhu kvôli pokročilému veku. Problémy s rovnováhou a závrate môžu tiež vyplývať z užívania niektorých liekov, alebo ak človek trpí na artritídu či má ťažkosti s očnými svalmi. Mnoho porúch rovnováhy začína veľmi náhle a bez zjavnej príčiny.

Diagnostika
Diagnóza poruchy rovnováhy je ťažká. Existuje mnoho možných príčin. Ak chcete pomôcť vyhodnotiť príčiny, lekár väčšinou navrhne pacientovi navštíviť ORL lekára, ktorý sa špecializuje na ušné, nosné a krčné poruchy.

Otorinolaryngológ môže objednať pacienta na vyšetrenia sluchu, urobiť mu krvné testy, vyšetrenie, ktoré meria pohyby očí a svalov alebo CT hlavy. K ďalším možným skúškam patrí posturografia. Pri tejto skúške pacient stojí na špeciálnej pohyblivej plošine pred vzorovanou obrazovkou. Lekár meria ako sa telo pacienta pohybuje v reakcii na pohyb na obrazovke.

Liečba
Liečba porúch rovnováhy bude závisieť na konkrétnom type poruchy a postihnutom orgáne. Medzi niektoré možnosti liečby patria lieky, vestibulárna rehabilitácia, terapia hlavy a tela, očné cvičenia, ale aj zmeny v domácnosti, aby bola bezpečnejšia (napr. zábradlie v dome pre prípad pádu).

Ako zistíte, či máte poruchu rovnováhy?
Každý má závrate tu a tam, ale termín "závrat" môže znamenať niečo iné pre rôznych ľudí. Pre niektorých môžu byť závrate prchavý pocit točenia, zatiaľ čo pre iných je to intenzívny stav a trvá dlhú dobu.

Odborníci sa domnievajú, že viac ako štyria z 10 ľudí na celom svete zažijú epizódu závratov bez toho, aby vyhľadali lekársku starostlivosť. Aby sme vám pomohli rozhodnúť, je nutné, aby ste mali závrate opakované, mali by sa stupňovať na intenzite, človek pociťuje bolesť aj po odoznení záchvatu, je pre neho aj kvôli práci nebezpečný.

Porucha rovnováhy a šport
Pokiaľ na toto ochorenie trpí športovec, mal by vo svojom aktívnom pohybe prestať, pokiaľ sa nezistí príčina jeho choroby. Miesta postihnutia môže pri športe zbytočne zaťažovať, prekrvovať a zvyšovať tak možnosť silnejúcich záchvatov a poškodenia organizmu.

Autor: Karin

Mohlo by vás tiež zaujímať...

Máte rada šport? Potom treba myslieť na dostatok energie, ktorú telo potrebuje. Bez nej nebude podávať dostatočné výsledky a dokonca hrozí i zranenie. Zostavili sme vás šikovný zoznam potravín, ktoré vás doslova dobijú. Čo hodiť do úst, ak chcete žiť aktívne?