Zázračný MED: Na bolesť zubu, zapálený močák aj na... TOTO ste vedeli?
12. 5. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:35)

Zdroj: Shutterstock
Neťahá vám popod nos medové motúzy. Vyhladí vrásky, zlepší pamäť, utíši kašeľ aj posilní imunitu. Med jednoducho musíte mať doma!
Najstaršie sladidlo na svete vymyslela sama príroda. Medom sladili ľudia už v kamennej dobe. V starovekých legendách ho opisovali ako dar bohov alebo pokrm bohov. Ako posvätný pokrm bol súčasťou rôznych rituálov.

Dar prírody
Viac ako štyritisíc rokov sa med používa ako potravina, delikatesa, liek i skrášľovací prostriedok. Egyptská kráľovná Kleopatra sa údajne kúpala v osľom mlieku s medom.
Z medu sa vyrábali z neho mastičky, balzamy a krémy, sladili sa ním bylinkové odvary, dezinfikovali rany. Včelí med fantasticky chutí aj vonia a každý je trocha iný. Senzorické vlastnosti a zloženie závisia od kvetov, ktoré včely navštívili, ale aj od lokality a ročného obdobia.
Každý deň si dajte aspoň za lyžičku medu, pretože jeho liečivé vlastnosti sa najlepšie prejavia, keď ho jete po troškách a pravidelne. Zamiešajte ho do bieleho jogurtu, polejte ním tvarohový dezert alebo ho natrite na chlieb.
Mlieko s medom skrotí aj najväčších neposedníkov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravé sladidlo
Med je trocha menej kalorický ako cukor – 100 g medu má okolo 1 400 kJ, cukor o 300 kJ viac. Základom medu sú jednoduché cukry – asi tretinu tvorí hroznový cukor, teda glukóza, ďalšiu tretinu ovocný cukor, čiže fruktóza.
V mede sa nachádzajú aj rastlinné bielkoviny vrátane 13 druhov dôležitých aminokyselín, organické kyseliny jablčná, vínna a citrónová, éterické oleje, vitamíny B a C, minerálne látky a stopové prvky, hlavne horčík, fosfor, vápnik, železo, zinok, mangán, draslík, fosfor, jód a meď. Len nedávno vedci objavili v mede viac ako 10 antibakteriálnych látok, o ktorých sa doteraz vôbec nevedelo.
Nikdy ho však nedávajte do horúceho nápoja, všetky dobré vlastnosti by ste zničili.
Med vytvára kyslé prostredie, jeho pH sa pohybuje od 3,2 do 4,5 podľa druhu. Najnižšie pH má kvetový med, najvyššie medovicový. Práve „kyslosť“ medu zabraňuje rastu baktérií, ktoré spôsobujú infekcie.
Zdroj: Shutterstock
Elixír zdravia
- Med má antiseptické a antibiotické účinky.
- Pôsobí ako mierne sedatívum, pomáha pri depresiách, nespavosti a podráždenosti.
- Pri fyzickej i psychickej únave okamžite dodá energiu.
- Urýchľuje hojenie rán a popálenín, zastavuje postup infekcie.
- Rozširuje cievy, zmierňuje účinky škodlivých látok, detoxikuje.
- Pri onkologickej liečbe ožarovaním chráni pokožku pred poškodením.
- Upokojuje podráždené hrdlo, lieči kašeľ i zápaly ústnej sliznice.
- Obsahuje acetylcholín, ktorý rozširuje drobné cievy, čím znižuje krvný tlak.
- U detí pomáha pri poruchách trávenia a akútnych hnačkách.
- Posilňuje psychiku, zlepšuje trávenie a činnosť pečene, lieči poruchy spánku a spomaľuje rozvoj artériosklerózy.
- Antioxidanty podporujú množenie probiotických baktérií v črevách, čím zlepšujú nielen trávenie, ale aj imunitu a chránia pred rakovinou hrubého čreva.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CdJK9hXDpGD/
Zdroj: shutterstock
Čím sa líši?
Na svete je údajne až 300 druhov medu, ale mali by ste uprednostniť medy z našej oblasti. Exotické medy môžu obsahovať rôzne pele a látky, na ktoré nie sme zvyknutí, a vyvolať alergickú reakciu.
- Kvetový med je väčšinou zmiešaný z nektárov rôznych rastlín, ale môže byť aj jednodruhový, napríklad lipový, repkový, agátový. Je svetlý, ľahko stráviteľný a obsahuje viac peľu ako lesný med. Pomerne rýchlo kryštalizuje, výnimkou je agátový. Najviac vyhľadávaný je lipový med, ktorý výborne pomáha pri prechladnutí.
- Medovicový med, označovaný aj ako lesný, pochádza z miazgy listnatých a ihličnatých stromov, prefiltrovanej včelami. Obsahuje najviac minerálov a antibakteriálnych látok. Kryštalizuje pomaly, má sýtu, takmer hnedú farbu, ostrejšiu chuť a výraznejšiu vôňu.
- Zmiešaný med je mix nektárového a medovicového medu. Má jantárovú farbu a pomalšie kryštalizuje.
TIP! Keď kupujete tekutý med, otočte fľašu hore dnom. Keď vzduchová bublina stúpa nahor príliš rýchlo, med nemá správnu konzistenciu, napríklad obsahuje priveľa vody.
Zdroj: Shutterstock
Pre zdravie a krásu: Vyskúšajte!
- Artritída: 2 lyžičky medu a 1 lyžičku škorice rozmiešajte v pohári teplej vody. Pite ráno a večer.
- Bolesť zuba: 5 lyžíc medu a 1 lyžica škorice. Prikladajte na boľavý zub 3-krát denne.
- Močový mechúr: 2 lyžice medu a 1 lyžičku škorice rozmiešajte v pohári vlažnej vody. Pite ráno, zmierňuje zápaly.
- Nadváha: 1 lyžicu medu a 1 lyžičku škorice rozmiešajte v pohári vody. Pite nalačno pol hodiny pred jedlom ráno a večer.
- Prechladnutie a kašeľ: 1 lyžica vlažného medu a 1/4 lyžičky škorice. Užívajte 3 dni 3-krát denne.
- Srdce a cievy: Med so štipkou škorice pravidelne raňajkujte natretý na celozrnnom chlebe. Znižuje cholesterol a cievam vracia pružnosť.
- Zápach z úst: 1 lyžicu medu a 1 lyžicu škorice rozmiešajte v pohári horúcej vody. Kloktajte ráno.
- Žalúdočné problémy: 2 lyžice medu a 1 lyžičku škorice zjedzte pred jedlom. Lieči bolesť žalúdka, zabráni prekysleniu a tvorbe vredov.
- Hebká pokožka: 4 lyžice medu a 1 lyžicu škorice rozmiešajte v 3 šálkach vody. Pite pravidelne štvrtinu šálky 3-krát denne.
- Nečistá pleť: 3 lyžice medu a 1 lyžičku škorice vymiešajte na krém. Pred spaním neneste na očistenú pleť a ráno umyte.

Zdroj: Shutterstock
Necukornatie, iba tuhne
Kryštalizácia medu je prirodzený proces. Tvorbu kryštálikov spôsobuje vyšší obsah glukózy. Najviac jej má kvetový med, preto začne tuhnúť už o niekoľko týždňov po zbere. Medovicový med má vyšší obsah fruktózy, preto kryštalizuje až po niekoľkých mesiacoch.
V podstate je to známka kvality, pretože dlho tekutý zostane napríklad med nadstavený cukrom. Stuhnutý med nie je znehodnotený, zachováva si všetky dobré vlastnosti.
Punč na dobrú noc
Zohrejte šálku mlieka, pridajte 2 lyžice medu, pokrájaný zrelý banán a rozmixujte. Ochuťte štipkou škorice a muškátového orieška. Vypite hodinu pred spaním a budete mať krásne sny.
Zdroj: Shutterstock
Báječné rady na záver
- Najlepší med kúpite priamo od včelára. Kvalitný med sa nekazí, pretože vysoký obsah cukrov ho konzervuje.
- Pri výbere v obchode hľadajte „včelí med“. Podobné alebo upravené názvy na etiketách a príliš nízka cena sú signálom, že ide o náhradu z repného cukru, ktorá je určená na pečenie.
- Zaujímajte sa aj o dátum spotreby, krajinu pôvodu a o to, či med neobsahuje konzervačné látky.
- Med skladujte v sklenej alebo keramickej nádobe pri teplote od 5 do 20 stupňov Celzia, nie v chladničke.
- Skryštalizovaný med zohrejte vo vodnom kúpeli, teplota vody však nesmie byť vyššia ako 45 stupňov Celzia.