Menštruačný kalendár vám prezradí aj toto!
31. 8. 2015, 7:45 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:13)

Problémy menštruačného cyklu patria spolu so zápalovými a nádorovými ochoreniami k najčastejším gynekologickým ochoreniam. Ich následky sa prejavujú celkovo na telesnom, ale aj na duševnom stave pacientky. O to viac, ak sú príčinou neplodnosti.
Sledujete si vašu menštruáciu pomocou menštruačného kalendára? Všimli ste si, že ju máte pár krát za rok nepravidelnú? V takom prípade sa začnite viac venovať informáciám o anovulačnom cykle. Je to menštruácia, pri ktorej nedochádza k ovulácii. Bežne sa vyskytuje v puberte a pred menopauzou.
Pravidelnosť...
Odlučovanie sliznice maternice však neprebieha nie na základe ovulácie ale účinkom estrogénov. Ovulácia - prasknutie folikulu redukuje vysokú hladinu estrogénov, a preto dochádza k menštruácii. Normálna menštruácia je pravidelná, opakuje sa v pravidelných intervaloch, zväčša 28-30 dní a dĺžka krvácania sa pohybuje okolo 4-7 dní. V normálne prebiehajúcom menštruačnom cykle nastáva ovulácia asi v strede cyklu. Tento stav sa považuje za normálny a akékoľvek odchýlky treba posudzovať individuálne u každej pacientky.
Nie všetky nepravidelnosti sú totiž patologické. Aj zdravá žena môže mať 1 - 2 menštruačné cykly v roku anovulačné. Ak sa už dlhšie pokúšate o bábätko a stále sa nedarí, je treba určiť, či sú vaše cykly ovulačné. Okrem základného gynekologického vyšetrenia, ktoré by malo odhaliť aj prípadné vývojové odchýlky, je vyšetrenie ženskej neplodnosti zamerané aj na zistenie ovulácie. Hormonálne vyšetrenie informuje nielen o samotnej ovulácii, ale môže objasniť aj iné poruchy, napríklad choroby štítnej žľazy alebo nadobličiek.
Moč v krvi
Hormóny možno vyšetrovať v moči aj v krvi, pričom presnejšie je vyšetrenie z krvi. Krv treba odobrať v presne stanovený deň menštruačného cyklu, lebo hladina hormónov sa v priebehu menštruačného cyklu mení. V súčasnosti je najviac používanou metódou na zistenie ovulácie ultrazvuk. Využíva skutočnosť, že zrelé vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka z folikulov, ktorých rast a nakoniec vymiznutie môžeme ultrazvukom sledovať. Vyšetrovacia metóda sa volá folikulometria.
Medzi najjednoduchšie metódy na zistenie termínu ovulácie patrí vedenie menštruačného kalendára a meranie bazálnej teploty. Teplotu si žena meria ráno, predtým ako vstane z postele, a to v konečníku alebo v pošve. Na určenie prebiehajúcej ovulácie, prípadne jej termínu nie je podstatná absolútna hodnota nameranej teploty, ale jej zvýšenie o niekoľko desatín stupňa Celzia v priebehu 1 až 2 dní. V prípade, že sa teplota nemení, nestúpa nad 37˚C, ide pravdepodobne o anovulačné cykly, čiže nedochádza k ovulácii.
Pretrvávanie zvýšenej teploty mierne nad 37˚C trvajúce od posledného termínu ovulácie patrí medzi najjednoduchšie tehotenské testy. Pozor! Metóda merania bazálnej teploty je nepresné pri chorobách, ktoré sprevádza horúčka. Výsledky meraní si pravidelne zapisujte. Je dobré, ak si meranie bazálnej teploty zopakujete aspoň dva – tri mesiace za sebou. Podľa výsledkov uvidíte, či sa váš prípadný cyklus bez ovulácie pravidelne opakuje.
Autor: Nina