Meškajúci menzes: treba ho umelo vyvolať?
23. 4. 2009, 9:45 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:24)

Menštruačné krvácanie neprichádza vždy pravidelne. Môže byť zakaždým iné, s väčšou či menšou intenzitou. Keď neprichádza vôbec, žena zvykne požiadať svojho gynekológa o injekciu na jeho vyvolanie. Je však spoľahlivá?
Po injekcii by ste mali dostať menštruáciu zhruba do dvoch týždňov. Jej pauza môže mať viacero príčin, akou je zmena antikoncepcie, cysta alebo aj tehotenstvo. Mnohé ženy tvrdia, že sa im po injekcii dostavil menzes veľmi silný a s bolesťami, ktoré predtým pri menštruácii nezažili. Niektorým bolo dokonca na odpadnutie.
Môže za to tuk
Ak ste veľmi štíhla, alebo ste radikálne schudli, aj táto zmena váhy môže mať vplyv na vašu pravidelnú menštruáciu. Tuk totiž obsahuje ženský hormón estrogén. Keďže vám začali chýbať hormóny, nastalo narušenie cyklu. Hormóny treba dodať do tela preto inou formou, napríklad práve hormonálnou injekciou.
Musíte si ale uvedomiť, že tak ako sa meníte s pribúdajúcimi rokmi zvonku, tak sa mení aj vaše telo a jeho vnútorné procesy. Vplyvom hormónov sa mení aj trvanie a pravidelnosť menštruácie. Takže to, čo sa vám kedysi zdalo neobvyklé, po tridsiatke môže byť normálne. Napr. bolesti v podbrušku medzi cyklami môžu byť príznakom ovulácie. Môže však ísť aj o infekciu, ale to by ste vtedy mali mať biely a silný páchnuci výtok.
V niektorých prípadoch môže ísť o tzv. sekundárnu amenoreu, ktorá sa definuje ako strata menštruácie od troch so šesť mesiacov. Aké bývajú jej príčiny? Ťažký fyzický výkon, porucha dozrievania a uvoľnenia vajíčka vo vaječníku, poruchy hypofýzy, štítnej žľazy ale aj nádor na vaječníkoch. Aby sa amenorea mohla diagnostikovať, treba urobiť krvné testy a pravidelne u pacientky zisťovať ranné teploty, aby sa odhalilo, či dochádza k ovulácii alebo nie.
Vplyv injekcie na telo ženy?
Niektorým ženám sa po aplikovaní urobí na zadku boľavá hrčka. Bolesti, ktoré sprevádzajú menštruačné vynechanie väčšinou zmiznú. Menštruácia sa zvykne objaviť zhruba 10. deň po injekcii. Je však sprevádzaná väčšími bolesťami ako štandardne.
Keď menštruácia nepríde včas, žena začne mať stres, ktorý jej stavu nepridá. Stres totiž rovnakou váhou vplýva na cyklus. Musíte si nájsť chvíľu na relax. Pokojne športujte, aby ste sa dostali do lepšej psychickej kondície. Samozrejme, samoliečba ženských problémov sa neodporúča. Treba ísť vždy ku gynekológovi.
Autor: Paťa