Reklama

Meteosenzitivita: Ako prežiť nástrahy leta?

Reklama

Chladné ráno, cez obed horúčava, podvečer búrka. Ak z toho máte mrzutú náladu, obchádza vás migréna alebo váš pracovný výkon klesol na nulu, pokojne sa vyhovorte na počasie. Na zmeny počasia, priaznivo alebo nepriaznivo, reaguje 35 až 75 percent ľudí. V strednom veku je to každý tretí dospelý, po päťdesiatke dokonca každý druhý.



Výnimkou nie sú ani deti – každé štvrté až piate. Hoci vinníkom vždy nie je naozaj počasie, náhle zmeny teplôt, tlaku vzduchu či iné poveternostné zmeny vníma každý po svojom. Závisí to od toho, či ide o bežnú citlivosť, teda meteosenzitivitu, alebo o meteorotropizmus – získanú, závažnú schopnosť organizmu intenzívne reagovať na počasie.

Vnímaví ako rosničky
Na blížiacu sa zmenu počasia niektorí veľmi citliví ľudia reagujú aj deň-dva dopredu. Bolia ich staré zranenia a jazvy, ohlasuje sa reuma, bolesti hlavy, zle sa im dýcha, nedokážu premôcť ospalosť. Ešte sa nemení ani vlhkosť, ani tlak vzduchu, ale oni už blížiace sa zmeny vedia predpovedať. Pravdepodobne vnímajú šíriace sa elektromagnetické vlnenie, ktoré vzniká na vzdialených frontoch.

Ako na tom ste?
Zlá nálada, únava, nepokojný spánok, bolesti jaziev a zhojených zlomenín, nechutenstvo či neschopnosť sústrediť sa patria medzi časté reakcie organizmu na zmeny v atmosfére a netreba sa tým znepokojovať. Horšie sú na tom ľudia trpiaci meteorotropnými ochoreniami, teda takými, ktorých vznik a priebeh závisí okrem iného aj od počasia. Patria k nim srdcovo-cievne choroby, reumatizmus, ochorenia dýchacej a tráviacej sústavy a poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním. Výkyvy počasia ich môžu skomplikovať. Za určitých poveternostných podmienok dokonca stúpa riziko náhlych úmrtí na infarkt alebo mozgovú príhodu či komplikácií astmy.

Čo pomáha?
Keď cítite blížiacu sa zmenu alebo keď sa počasie už mení a nie je vám práve najlepšie, neznamená to, že by ste nemali vychádzať z domu. Meteosenzitivita sa totiž dá zmierniť – otužovaním, stravou a dopĺňaním správnych vitamínov a minerálnych látok. Nadopujte sa vitamínom C, najlepšie v prírodnej forme, ktorý zlepšuje prispôsobivosť na prudké zmeny v atmosfére. Namiesto analgetík zvýšte prísun horčíka. Tráviace problémy, kolísanie nálady a sklesnutosť pomáha zmierniť čaj zo zázvoru. Najdôležitejšie je však sústavné otužovanie organizmu.

Stupeň ohrozenia
Sledujete biopredpoveď počasia? Rizikový stupeň udáva záťaž spôsobenú počasím, teda príčinu možných zdravotných ťažkostí, ale nie účinok. Ten môže byť rôzny podľa toho, do akej miery reagujete na počasie, alebo či trpíte nejakým ochorením. Pri jednotke a dvojke má štatisticky menej ľudí nejaké ťažkosti ako pri vyšších stupňoch. Hypotonici, teda ľudia s nízkym tlakom, sú malátni aj pri jednotke, no pri vyššom stupni sa cítia výborne. U hypertonikov je to naopak – pri vyššom rizikovom stupni im hrozí zvýšenie krvného tlaku, ale pri jednotke je im fajn.

Zdroj: Profimedia

, Image: 6364876, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BE&W

Čo znamenajú záťažové stupne?
1 Slabá záťaž: Ustálené, pokojné, slnečné počasie bez vetra s príjemnými teplotami, bez inverzie a extrémnych teplôt. Väčšina ľudí sa cíti dobre, mierne problémy môžu mať hypotonici.

2 Slabá až mierna záťaž: Pekné počasie, vo výške už môže začať prúdenie teplejšieho vzduchu. Veľmi citliví ľudia môžu pocítiť slabé zdravotné ťažkosti.

3 Mierna až stredná záťaž: Môže sa prejaviť priaznivo aj nepriaznivo, pričom nepriaznivé účinky sú častejšie. Pri rôznych ochoreniach sa objavujú individuálne ťažkosti.

4 Stredná až silná záťaž:
Spravidla, aj keď nie vždy, nastáva prechod výraznejšieho atmosférického frontu, meteorologické faktory sa menia rýchlo, v priebehu niekoľkých hodín, čo na väčšinu ľudí pôsobí nepriaznivo.

5 Silná záťaž: Nastáva pri veľmi agresívnych meteorologických situáciách a extrémnych javoch. Ľudia sa necítia vo svojej koži, mávajú ťažkosti rôzneho charakteru – fyzické i psychické.


RADÍ INTERNISTA Pavel MALOVIČ
www.zzv.sk

* Poveternostné deje vplývajú na fyzickú a psychickú pohodu zdravých ľudí a zároveň negatívne ovplyvňujú priebeh rôznych ochorení. Citlivosť na výkyvy počasia môže prebúdzať aj skryté ochorenia, zhoršuje chronické zranenia a poškodenia, zvyšuje riziko komplikácií.

* Pri náhlych zmenách počasia sa tlakové a napäťové bolesti hlavy objavia ešte skôr, ako sa jasná obloha zatiahne mrakmi. Začneme byť nesústredení a ospanliví, ale pritom máme problémy s večerným zaspávaním.

* Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov, sprevádzané veľkými výkyvmi tlaku vzduchu, vetrom, dažďom a búrkami. U mnohých vyvolávajú zvýšenú citlivosť na bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy. Niektorí sú zasa väčšmi podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie.

* Pravidelne sledujte medicínsko-meteorologické predpovede a podľa predpokladaného stupňa záťaže na organizmus urobte preventívne opatrenia. Nadmernú citlivosť môžete zmierniť relaxáciou, ale aj úpravou jedálneho lístka. Odporúča sa aj arómoterapia. Bergamotový olej upokojí a osvieži, ružový olej obnoví psychickú rovnováhu, citrónová tráva pôsobí proti stresu a únave.

3 rýchle rady na rýchle zmeny
- Pri náhlej zmene počasia sa vyhýbajte pitiu kávy a silného čaju. Prechodne je vhodné vylúčiť z jedálneho lístka paradajky, tučné syry a orechy. Pite viac minerálok a iontových nápojov, prípadne užite tabletku horčíka (magnézia).

- Pri tlakovej výši alebo pri veternom počasí treba k pravidelnej dennej dávke vitamínov a minerálov pridať viac vitamínu C a do kávy alebo čaju troška viac cukru a mlieka. Prechodne vy ste mali vynechať hovädzie i bravčové mäso a nahradiť ich zeleninou a rybami. Na pitie sa odporúčajú šťavy z čerstvého ovocia a šípkový čaj. Neuškodí ani kúsok horkej čokolády.

- Ak je tlaková níž, ideálne sú potraviny s vyšším obsahom horčíka – ryby, strukoviny, banány a figy. Treba obmedziť solenie a pred spánkom vypiť čaj z medovky.

Autor: Jana Brožíková/Báječná ŽENA