Z migrén hlúpneme a škodíme mozgu
17. 2. 2010, 3:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:33)

Migrény, ktoré sú doprevádzané tzv. aurou môžu spôsobiť poškodenie mozgu. Aura sa prejavuje ako prudké záblesky pred očami alebo ako krátkodobá strata zraku, po ktorej nastáva silný a vysilujúci záchvat bolesti hlavy. Tieto zdravotné problémy zažíva 10% všetkých žien a ďalších sedem percent trpí samostatnou migrénou bez aury.
Problém štvrtiny žien
Posledné výskumy preukázali, že záchvatové bolesti hlavy môžu spôsobiť defekty na tých častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a zmyslové vnímanie.
Uvedené problémy sa vyskytli u štvrtiny starších žien, ktoré migrénami s aurou trpeli už v strednom veku. Doposiaľ panoval názor, že migrény nemajú na mozog vplyv. Súčasný výskum ale preukázal, že zrejme v dôsledku prerušenia prúdenia krvi dochádza k poškodeniu časti nazvanej mozoček.
Bolesť signalizuje problém
Ďalší nedávny výskum tiež odhalil, že pacienti s migrénami majú vyššie riziko srdcových i mozgových mŕtvic. Majú aj viac ako dvojnásobne vyšší výskyt trombóz v porovnaní s bežnou populáciou.
Aj keď dôvody, prečo migrény vznikajú, nie sú úplne jasné, ukazuje sa, že môžu byť zapríčinené krvnými zrazeninami v krvných cievach zásobujúcich mozog. To by vysvetľovalo obidva vyššie uvedené druhy následkov.
Nemusíte trpieť
Migréna môže mať veľa príčin a do určitej miery sa dá ovplyvniť, či budete alebo nebudete trpieť. Najčastejšími chybami, ktorých sa ľudia dopúšťajú a ktoré im spôsobujú tiež migrénu, sú zbytočné stresy, nedostatok spánku, nedodržiavanie životosprávy a pitného režimu.
S bolesťou často súvisí aj dlhé sedenie pri počítači, nosenie okuliarov či kontaktných šošoviek, zmena počasia, stres alebo aj problémy s chrbticou. V takomto prípade vyhľadajte pomoc rehabilitačnej sestry alebo maséra.
Autor: Júlia