Reklama

Môže byť neplodný?

Reklama

Neplodnosť je dnes považovaná za záležitosť obidvoch partnerov, a tak sa k nej tiež pristupuje. Pritom ešte pred pár rokmi nepripadalo do úvahy, aby muž pripustil, že chyba v plodnosti je na jeho strane, čo je však priemerne v 30 % prípadov. Moderná medicína našťastie ponúka riešenie mnohým mužom, ktorí by donedávna boli bez vlastných potomkov.

Negatívny vplyv na mužskú plodnosť majú infekčné ochorenia (osýpky, zápal pečene, zápaly semenníkov a nadsemenníkov, infekčná mononukleóza), úrazy, vrodené vývojové chyby a ďalšie faktory. Plodnosti neprospieva časté saunovanie, horúce kúpele či veľmi tesná spodná bielizeň.

Najskôr vy

Príčiny mužskej neplodnosti sa dajú rozdeliť na dve základné skupiny. Do prvej skupiny zaraďujeme tie, ktoré bránia pohlavnému styku (napr. problémy s erekciou, vrodené vývojové chyby penisu). Do druhej skupiny patria faktory, ktoré znemožňujú transport spermií. Zmieňme napr. nulovú či nízku tvorbu spermií (tzv. spermiogenéza).

Ak sa pár snaží o bábätko minimálne rok, ale počať sa nedarí, prichádza na rad pomoc lekárov. Zo všetkého najskôr sa pátra v anamnéze ženy. Pokiaľ tá nič neukáže, je vyšetrený muž. Taká postupnosť je preto, že jeho vyšetrenie je menej náročné.

Ako prebieha? Muž odovzdá vzorku svojej spermy, ktorá je následne skúmaná v laboratóriu. Toto vyšetrenie sa nazýva spermiogram. Hodnotí sa množstvo ejakulátu, jeho vlastnosti (viskozita, farba), počet všetkých spermií, množstvo pohyblivých (tj. kvalitných) spermií a ich pohyblivosť. Ak ide muž na spermiogram, musí dodržať niekoľkodennú sexuálnu abstinenciu.

Spermie sú veda

Príčin mužskej neplodnosti môže byť niekoľko. Napríklad málo pohyblivých spermií, takže je veľmi znížená pravdepodobnosť, že zvyšné pohyblivé spermie doputujú až k vajíčku, keďže po ceste na ne čaká celý rad prekážok. Pre vašu predstavu uvádzame šesť možností, akých sa môže muž dočkať:

Normogenéza - mužská sperma má normálne hodnoty; asthenozoospermia - spermií je dostatok, ale majú zníženú pohyblivosť a ejakulát obsahuje vysoký počet nepohyblivých spermií; oligospermia - na rozdiel od predchádzajúceho konštatovanie je počet spermií malý a majú zníženú pohyblivosť. Pokiaľ lekár oznámi niektorých z vyššie uvedených výsledkov vyšetrenia, je to ešte dobrá správa stále je možné, za pomoci lekárov, otehotnieť.

Bohužiaľ, nie je možné počať potomka prirodzenou cestou, ak skončí skúmanie niektorým z nasledujúcich variantov: nekrospermia - v ejakuláte nie sú nájdené pohyblivé spermie; azoospermia - ejakulát neobsahuje žiadne spermie; aspermia - často ani nie je ejakulát, teda ani spermie.

Muž, ktorý nemá celkom v poriadku spermu a ktorému by niekdajšie lekárstvo nepomohlo stať sa otcom, má v dnešnej dobe celkom iné, pozitívnejšie možnosti. Špecializované centrá ponúkajú nádej i tým párom, ktoré už neveria, že môžu počať vlastné dieťa, či už pomocou asistovanej reprodukcie alebo s pomocou iného darcu. I keď medicína je dosť vyspelá, nie každý typ mužskej neplodnosti má riešenie. Je tu však stále možnosť stať sa otcom, a to formou adopcie. Veď predsa dobrý otec nie je ten, ktorý splodil, ale ten, ktorý vychováva.

Autor: Tereza Švestková