Môže nám dlhý beh poškodiť srdce?
16. 11. 2013, 5:30

Všeobecne platí, že beh alebo akákoľvek iná forma intenzívnej fyzickej činnosti pôsobí na naše zdravie blahodarne. Fyzická nečinnosť je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj ischemickej choroby srdca. U zdravých ľudí sa odporúča vykonávať aeróbne cvičenie aspoň 30 minút denne, na 50 až 85 percent maximálnej tepovej frekvencie. Takýto postup by mal byť súčasťou vášho každodenného rituálu zdravia.
Zdravie srdca
Beh pomáha znížiť veľa rizikových faktorov, podieľajúcich sa na ochorení srdca. Pravidelné zaťažovanie poskytuje spoľahlivú ochranu proti obezite, vysokému krvnému tlaku a vysokému cholesterolu, čo sú významné rizikové faktory pre srdcové choroby. Behanie tiež posilňuje kosti, svaly a kĺby a pomáha proti depresiám u citlivých ľudí.
Vaše riziko srdcových ochorení klesá až o 50 percent, ak cvičíte pravidelne a hlavne dôsledne. Ale dlhodobé účinky na srdce ako je maratónsky beh či vytrvalostný šport taký zdravý nie je.
Môžete byť maratónsky bežec s veľkou vytrvalosťou a stále máte problémy so srdcom. Tisíce amatérskych bežcov, ktorí milujú behanie na dlhé trate si myslia, ako posilňujú svoj kardiovaskulárny systém. Nový výskum naznačuje, že po maratónskom behu môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu.
Trvalé poškodenie?
Ukazuje sa, že namáhavé cvičenie môže poškodiť srdcové tkanivo, spôsobuje zápal a iné problémy, a to najmä medzi pretekármi, ktorí mali slabšiu fyzickú kondíciu. Odborníci tvrdia, že nehrozí žiadne trvalé poškodenie. Vedci sledovali športovcov oboch pohlaví vďaka magnetickej rezonancii, krvným testom a testom srdca. Údaje sa zapisovali pred maratónom, aj po ňom.
Po závode, polovica bežcov vykazovala pokles funkcie srdcových komôr, ktorá tlačí krv do pľúc a zvyšku tela. Bežci opuchli a znížil sa im aj prietok krvi. Zmeny na srdci boli častejšie u bežcov, ktorí neboli trénovaní. Škoda na zdraví však bola dočasná. O tri mesiace neskôr sa srdce všetkých zase zostavilo. Jednu z rozhodujúcich úloh hral vek a trénovanosť. Keď niekto dobre srdce netrénuje, objavia sa mu dočasné zmeny. Tréneri odporúčajú začať s behaním pomaly a postupne pridávať počet kilometrov a krokov. Telo sa musí postupne aklimatizovať na väčšiu záťaž.
Autor: Karin