Mýty o samoliečení, kvôli ktorým môžete aj zomrieť


Ak vás vírusy náhodou skolia aj pri takejto „prevencii“, nevadí vám to, dáte si predsa predpísať nejaké antibiotiká a chorobu zdoláte bez toho, aby ste zostali doma v posteli. Tak za toto sa vám organizmus určite nepoďakuje.

Mýtus prvý
Ak si myslíte, že vám poldeci každé ráno pomôže v boji proti vírusom a baktériám, mýlite sa. Silný alkohol má síce sterilizačné účinky, ale pred chrípkou ešte nikoho nezachránil. Naopak, ak si ho doprajete častejšie, oslabí vašu imunitu.

Mýtus druhý    
Antibiotiká – ich časté užívanie narúša črevnú mikroflóru a ničí laktobacily, ktoré imunitu stabilizujú. Ak sú pre vašu liečbu nevyhnutné, užívajte ich zásadne aj s probiotikami. Pri bežnej chrípke a prechladnutí antibiotiká nie sú potrebné.

Mýtus tretí

Vitamín C je dobrou prevenciou proti prechladnutiu. Dostatok vitamínov síce posilňuje imunitu, ale pred prechladnutím vás nemusí zachrániť. Nepreháňajte to s ním zbytočne, nadbytočné dávky telo vylúči. Rovnako triezvo treba narábať s rôznymi voľno predajnými vitamínovými doplnkami. Ich účinky bývajú krátkodobé a pred chrípkovou epidémiou vás opäť nezachránia.

Mýty o samoliečení, kvôli ktorým môžete aj zomrieť

Mýtus štvrtý
„Nemôžem si dovoliť ísť na maródku.“ Chorobu treba vyležať. Prechodené virózy si telo zapamätá a vráti vám to aj s úrokmi, keď to budete najmenej čakať.

Mýtus piaty
„Fajčím ďalej, veď beriem lieky.“ Tak v prvom rade, fajčenie oslabuje imunitu voči infekciám, fajčiť by ste teda nemali vôbec. Ak patríte medzi fajčiarov a ochoreli ste, mali by ste s tým prestať aspoň kým sa neuzdravíte.  

Na záver vám ešte ponúkame zoznam jedál, ktorým by ste sa mali vyhýbať, pretože oslabujú imunitu: údeniny, sladkosti, práškové polievky, polotovary, mastné jedlá, tučné mliečne a smotanové výrobky, vyprážané jedlá, sladené a farbené nápoje, výrobky z bielej múky, zle uskladnené potraviny (pokazené a plesnivé).

Autor: bb
Foto: Shutterstock