Naberanie svalovej hmoty: Na čom to závisí?
6. 10. 2016, 7:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:27)

Zdá sa, že v poslednej dobe všetci trávia svoj voľný čas len budovaním svalovej hmoty, popíjaním proteínových kokteilov a behaním. Jemne vyrysované bruško s viditeľnými svalmi a guľatý, pevný zadok, sa stali symbolom krásy tohto desaťročia a kto netrávi dni a noci v posilňovni, ako by ani nežil.
Kult vyšportovanej postavy je, ako každý kult, trochu prehnaný. Nie je nutné svoj život zasvätiť honbe za prepracovanou muskulatúrou, avšak vyšší podiel svalovej hmoty nie je nikdy na škodu. Viac svalov znamená pevnejšie telo, pevnejšie kosti aj rýchlejší a efektívnejší metabolizmus.
Niekto zdvihne dvakrát činku a hneď sa mu na paži klenie výstavný biceps, iný sa môže snažiť celé roky bez väčších výsledkov. Tvorba svalov je totiž ovplyvnená mnohými faktormi:
Pohlavie
Muži naberajú svalovinu oveľa ľahšie než ženy, a to vďaka pohlavnému hormónu testosterónu. Ženy majú tento hormón tiež, ale len v minimálnom množstve. Testosterón môže za to, že v puberte chlapci zosilnejú, zatiaľ čo dievčatá sa vďaka ženským hormónom zaobľujú. Aby ženám narástli svaly, aké majú napríklad kulturistky, musia cvičiť s neuveriteľnými váhami a svalom zasvätiť svoj život.
Vek
S pribúdajúcim vekom klesá schopnosť tela vytvárať svalovú hmotu. V detstve sa svaly trénujú prirodzeným pohybom, v puberte potom mladí muži silnejú, v skorej dospelosti je schopnosť tela tvoriť svaly najvyššia a s postupom času táto schopnosť klesá. V starobe nie je človek tak aktívny, preto sa nielen netvoria nové svaly, ale tiež už vytvorená svalová hmota atrofuje.
Genetika
Genetika hrá obrovskú úlohu. Existujú ľudia s prevahou pomalých svalových vlákien (tie sú vhodnejšie pre vytrvalostné športy) a tí s vyšším podielom rýchlych vlákien (vhodných pre silové športy). Potom je jasné, že tí s lepšou dispozíciou pre rast svalov, budú tiež svaly budovať, pretože im to pôjde a bude ich to baviť. Typ telesnej konštitúcie takisto môžeme rozlíšiť na tzv. ektomorfný, mezomorfný a endomorfný, pričom ektomorfovia sú chudí a zle naberajú svaly a naopak endomorfom nárast nerobí problémy.
Strava
Z hamburgerov, šišiek a čokoládových tyčiniek svaly nikdy neporastú. Svaly potrebujú správnu výživu v podobe komplexných sacharidov, chudých bielkovín a zdravých tukov. Jedlo je alfou i omegou nárastu svalovej hmoty.
Tréning
Pre zosilnenie a rast muskulatúry je kľúčový silový tréning. Kým aeróbne aktivity majú schopnosť spaľovať podkožný tuk i svalovú hmotu, silovým cvičením sa svaly spevňujú a budujú. Aby mali z čoho rásť, je nutné po tréningu doplniť potrebné živiny a nechať svaly zregenerovať. Tréning je nutné po čase obmeniť - inak by telo zaspalo na vavrínoch.
Čas
Ani Rím nepostavili za jediný deň. Ak chcete svaly, cvičte, dobre jedzte a buďte trpezliví. Kľúčom je vytrvalosť, úsilie a trpezlivosť.
Ak chcete nechať pod kožou vyniknúť vaše športové snaženie, skúste nasledujúce tipy TU
Autor: Veronika Červenková/www.fithall.sk