Najčastejšie letné riziká: NEPOKAZTE si dovolenku
20. 7. 2021, 11:55 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:09)

Zdroj: Shutterstock
Opatrnosti nikdy nie je dosť. Čo robiť, aby vaše chvíle odpočinku nepokazili zdravotné problémy?

Úpal
Keď budete celý deň polihovať na slnku, hrozí vám prehriatie organizmu. Väčšiemu riziku sú vystavené deti a seniori. Medzi symptómy úpalu patrí nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy, slabosť, zmätenosť, rýchly pulz, krátky a rýchly dych.
Prevencia: Noste plátenný klobúk alebo šatku, pite dostatok vody a okolo poludnia nechoďte na priame slnko.
Zdroj: shutterstock
Najčastejšie letné riziká
Poškodenie zraku
UV žiarenie čiastočne preniká až na sietnicu a môže ju natrvalo poškodiť. V lete je nebezpečné najmä pri vode a v horách, kde je riedky vzduch. Pre zaujímavosť: voda odráža okolo 20 percent UV žiarenia, piesok 10 percent.
Prevencia: Stopercentnú UV ochranu poskytnú slnečné okuliare kúpené v optike. Okrem neviditeľného UV žiarenia chránia aj pred viditeľným prudkým svetlom. Pohyb po slnkom zaliatej krajine bude bez žmúrenia príjemnejší a pri niektorých športoch aj bezpečnejší, napríklad ako ochrana pred úrazom či hmyzom.
Dehydratácia
Pri poklese vody v tele o 2 percentá klesne fyzická výkonnosť až o pätinu, čo pri náročnej túre môže byť nebezpečné. Päťpercentná dehydratácia organizmu môže viesť až ku kolapsu. Stať sa to môže aj vo vyšších nadmorských výškach, kde má telo väčšiu spotrebu vody.
Prevencia: Neustále majte pri sebe fľašu s čistou vodou. Čím viac sa potíte, tým viac pite - často a po menších dávkach. Všímajte si varovné signály, ako je smäd, bolesti hlavy, sucho v ústach a na perách, únava, malátnosť, závraty, kŕče či bolesť brucha.
Prechladnutie
Studené nápoje a zmrzlina v horúčave, prudké zmeny teploty medzi vonkajškom a klimatizovanými priestormi či naplno pustené ventilátory sú najčastejšie príčiny ochorení horných dýchacích ciest v lete.
Zdroj: Shutterstock
Pokazený žalúdok
Prevencia: Pite vlažné bylinkové, ovocné alebo zelené čaje, zmrzlinu si dajte až večer. Ak máte v hoteli či penzióne klimatizáciu, požiadajte, aby ju nastavili na slabší stupeň.
Zápal močového mechúra
Ak rady chodíte naboso, neváhate si sadnúť na chladný múrik či v mokrých plavkách posedávať v bufete, koledujete si o zápal močového mechúra. Príznaky: časté nutkanie na močenie, pálenie a rezanie pri močení.
Prevencia: Nechoďte bosé po studenej dlažbe, vždy si prezlečte suché plavky.
Pokazený žalúdok
V teple sa potraviny rýchlo kazia, preto hrozí zvýšené riziko tráviacich ťažkostí. Zdrojom nákazy môžu byť aj špinavé ruky a kontaminovaná voda.
Prevencia: Ovocie a zeleninu poriadne umývajte. Kontrolujte dátum spotreby potravín. Mäso jedzte iba dôkladne prepečené. Ak nemáte istotu, že voda nie je kontaminovaná, pite radšej fľaškovú. Aj zmrzlinu si radšej kupujte balenú ako zo stánku.
Uštipnutie
Najväčšie riziko uštipnutia hmyzom alebo plazom je na výletoch – v lese, húštinách, na lúkach, horských úbočiach a pri vode.
Prevencia: Pred hmyzom sa chráňte repelentmi. Noste so sebou gél alebo mastičku s protisvrbivým, chladivým účinkom, prípadne aj antihistaminikum v tabletkách. Keď máte alergiu na hmyz, mali by ste mať tzv. protišokový balíček. Predpíše vám ho alergiológ alebo dermatológ. Ak sa vyberiete na miesta, kde sa môžu vyskytovať hady, obujte si celé topánky a oblečte dlhé nohavice. Nesadajte si na kamene.
Úrazy
Vytknutý členok či narazené koleno často vyžadujú odborné ošetrenie, niekedy aj zmenu dovolenkových plánov. Pri odreninách zas hrozí nebezpečenstvo tetanu, ak sa do rany dostane baktéria Clostridium tetani. Bežne sa nachádza v zemine i v prachu a v rane bez prístupu kyslíka tvorí neurotoxín, ktorý spôsobuje smrteľné poškodenie nervového systému.
Prevencia: Dávajte si pozor, kam stúpate, napríklad pri bazénoch hrozí pošmyknutie. Na horské túry noste trekingovú obuv. U svojho lekára si overte, či máte platné očkovanie proti tetanu. Ak nie, dajte sa zaočkovať.
Lekárnička na cesty
Určite by mala obsahovať:
- liek na teplotu (paracetamol)
- kvapky alebo sprej do nosa
- antiseptikum na hrdlo (pastilky, kloktadlo)
- lieky na hnačku a probiotiká
- rehydratačný roztok
- liek proti bolesti (analgetikum)
- liek na alergickú reakciu (antihistaminikum)
- dezifekčný prostriedok na povrchové ranky
- náplasti, obväz, elastický obväz
- prípravky na opaľovanie a po opaľovaní