Reklama

Najviac pacientov čaká na transplantáciu obličky! Darcami orgánov sme my všetci... (ROZHOVOR)

Reklama

Transplantácia je najefektívnejšou metódou liečby pokročilého zlyhávania niektorého zo životne dôležitých orgánov. Ide o chirurgickú operáciu, počas ktorej sa poškodený alebo zlyhávajúci orgán v ľudskom tele nahradí zdravým, funkčným orgánom od darcu. Jeden mŕtvy darca môže zachrániť alebo významne zlepšiť kvalitu života až siedmim pacientom darovaním orgánov.

160194832

Viac ako štyritisíc zachránených ľudských životov na Slovensku – to je bilancia darcovského a transplantačného programu od roku 1990, ktorý sa realizuje na štyroch špecializovaných pracoviskách v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Len v minulom roku bolo na Slovensku realizovaných 201 transplantácií, z toho až 146 transplantácií obličiek.

Na problematiku darcovského a transplantačného programu upozorňuje už štyri roky aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov, ktorá sa realizuje pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR. Na Slovensku máme plne funkčný transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň a od januára tohto roka sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvoril priestor pre realizáciu transplantácií pankreasu

Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Až 272 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 34 pacientov na srdce, 21 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca.

Najviac pacientov čaká na transplantáciu obličky!
HOVORÍ viceprezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA.

Ako sa v rodine rozprávať o darcovstve a kto sú väčšinou darcovia?
Rozprávať o darcovstve sa možno doma alebo verejne. Verejne znamená šíriť informácie a vysvetľovať význam darcovstva orgánov pre záchranu pacientov, ktorým zlyhávajú životne dôležité orgány, širokej laickej verejnosti a tiež profesionálom – lekárom, ktorí môžu identifikovať potenciálneho darcu orgánov. Šíriť informácie prostredníctvom médií, prednášok, stretnutí, cez sociálne siete, kampaňou Sedem životov www.sedemzivotov.sk Získať podporu a zázemie u mienkotvorných predstaviteľov našej spoločnosti.

Rozprávať sa doma znamená otvoriť tému darcovstva a pomoci, ak v rodine žije pacient so zlyhávajúcimi obličkami alebo pečeňou, pretože títo pacienti môžu dostať orgán (oblička) alebo jeho časť (pečeň) od žijúceho darcu, ktorým môžu byť najbližší pokrvní príbuzní ale aj emočne spriaznení blízki, ako sú partneri či dobrí priatelia. Otvoriť tému darcovstva doma znamená vyjadriť svoj názor k darcovstvu orgánov po smrti a uľahčiť rodine zaujať postoj v prípade, že raz bude s darcovstvom orgánov po smrti svojho blízkeho konfrontovaná.

Čím viac pozitívnych a objektívnych informácií sa prostredníctvom médií a sociálnych sietí k verejnosti dostane, čím viac podpory získame od štátu, tým lepšie sa bude dariť transplantačnému programu na Slovensku a viac našich pacientov vďaka transplantácii životne dôležitého orgánu oslávi svoj návrat do života. Darcami orgánov sme my všetci. Či už chceme pomôcť blízkemu človeku za života (obličky, časť pečene), alebo po smrti neznámemu pacientovi.

Ktoré orgány sa najviac transplantujú? Ráta sa s ich rozširovaním? Od čoho to závisí?
Najčastejšie transplantovaným orgánom sú obličky. Dôvody sú tri. Po prvé, od jedného darcu so smrťou mozgu možno použiť na transplantáciu dve obličky pre dvoch pacientov, po druhé, pre darcovstvo obličiek sú najmenej prísne kritériá, najmä vekové obmedzenia. Okrem zdravotných kritérií sa viac ako kalendárny vek posudzuje vek biologický. Napokon, najviac pacientov čaká na transplantáciu obličky.

Okrem obličiek sa na Slovensku transplantujú srdcia a pečene. Ráta sa s rozšírením transplantácií pankreasu. Či krajina rozvíja ten ktorý transplantačný program, závisí aj od počtu pacientov, ktorí transplantáciu potrebujú. Ak má byť program úspešný, musí byť zabezpečený určitý minimálny počet výkonov ročne, inak transplantačný tím nenadobudne potrebnú zručnosti a profesionalitu. To je hlavný limit rozširovania „ponuky“.

Ako vidíte spoluprácu nemocníc (potenciálne odberné miesta) a Slovenskej transplantologickej spoločnosti? Ako funguje komunikácia o možných darcoch?
Ktorákoľvek nemocnica na Slovensku, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť aj kriticky chorým pacientom, môže identifikovať pacienta s vážnym poškodením mozgu, nezlučiteľným so životom. Takýto pacient sa stáva potenciálnym darcom orgánov. Na posúdenie vhodnosti pre darcovstvo a použiteľnosť orgánov na transplantáciu a záchranu iných ľudských životov je však potrebné vykonať vyšetrenia, ktoré s istotou potvrdia smrť mozgu, následne vyšetrenia cielené na funkčnú zdatnosť orgánov a na vylúčenie ochorení, ktoré by sa mohli transplantáciou preniesť. Tzv. darcovské nemocnice spolupracujú s transplantačnými centrami v Univerzitných nemocniciach na Slovensku, nie so Slovenskou transplantologickou spoločnosťou, ktorá nie je zdravotníckym zariadením, ale odbornou spoločnosťou.

Koordinátor transplantačného centra pomáha koordinátorovi nemocnice, kde bol identifikovaný potenciálny darca orgánov, zabezpečiť základné vyšetrenia, vysvetliť najbližšej rodine prognózu pacienta a dôvod prekladu pacienta do vyššieho zdravotníckeho zariadenia, ktorým je Univerzitná nemocnica v príslušnom regióne, kde sa odbery a transplantácie orgánov vykonávajú. Komunikácia medzi koordinátormi prebieha telefonicky. Po zabezpečení základných vyšetrení a ich vyhodnotení je potenciálny darca orgánov prevezený do príslušného transplantačného centra, kde sa dokončia náročnejšie vyšetrenia a realizuje sa odber orgánov za účelom transplantácie.

Žiadal od vás niekto za orgán peniaze? Stretli ste sa s týmto fenoménom ekonomickej motivácie?
Darcovstvo orgánov či za života alebo po smrti je bezplatné. V prípade transplantácie obličky od žijúceho darcu je každý prípad posúdený etickou komisiou, ktorá je zriadená v každom transplantačnom centre a aj pri Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky. Podozrenie z ekonomickej motivácie darcovstvo kontraindikuje. V prípade darcovstva po smrti rodina darcu nevie, komu budú orgány transplantované. Výber pacientov na transplantáciu sa vykonáva na základe presných pravidiel, ktoré sú výlučne medicínske, transparentné a kontrolovateľné.

Všetky údaje o darcoch a príjemcoch orgánov sa zaznamenávajú do centrálneho registra v Národnej transplantačnej organizácii, ktorá je priamo riadená Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. Darovanie orgánov na Slovensku za úhradu je trestné. Nemám skúsenosť s nikým, kto by prišiel do transplantačného centra a ponúkol na predaj napríklad svoju obličku, ani so situáciou, kedy by rodina žiadala finančnú kompenzáciu za odber orgánov od svojho blízkeho mŕtveho.

Zaručuje transplantácia zdravý orgán do konca života? Aké hrozia komplikácie? Na čo sa má pacient pripraviť?
Transplantácia je jediná dostupná liečba, ktorá dokáže zvrátiť nepriaznivý vývoj stavu u pacienta, ktorému zlyháva niektorý životne dôležitý orgán. Má však svoje úskalia, pretože do tela príjemcu vkladáme orgán, ktorý má biologické odlišnosti dané inou genetickou výbavou. Pre udržanie funkčnosti transplantovaných orgánov musia pacienti po transplantácii užívať tzv. imunosupresívne lieky, aby organizmus orgán neodlúčil. Oslabenie imunitného systému prináša viac infekcií, nádorových ochorení a kardiovaskulárnych komplikácií.

Životnosť orgánov je individuálna a obvykle časovo obmedzená, avšak pribúda pacientov, u ktorých transplantovaný orgán funguje aj viac ako 20 rokov. Mnohí pacienti zomrú s funkčným štepom na ochorenia, ktoré sú bežné aj u ostatnej populácie, prípadne v starobe. Počíta sa každý jeden rok. Úspešná transplantácia životne dôležitého orgánu je pre pacientov znovuzrodením, novou šancou na plnohodnotný život, umožňuje návrat do zamestnania, školy, ku koníčkom. Umožňuje venovať sa naplno rodine, dokonca si rodinu založiť. Pacienta po úspešnej orgánovej transplantácii častokrát nerozoznáte od zdravého aktívneho človeka.

V minulom roku bolo zachránených 165 pacientov tým, že im bol transplantovaný niektorý zo životne dôležitých orgánov. S akým číslom by ste boli spokojní vy?
V roku 2018 bolo na Slovensku liečených transplantáciou niektorého životne dôležitého orgánu 201 pacientov. Našim cieľom je zabezpečiť transplantáciu každému pacientovi, ktorý ju potrebuje. Priblížiť sa k 300 transplantáciám ročne.

Autor: Biba Bombošová
Foto: Archív ZŽ, Shutterstock